İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Genç aktivistlerden BM Genel Sekreteri’ne mektup
Üniversiteli gençlerin düzenlediği Kara Mektup kampanyası kapsamında toplanan 5 bin imzalı mektup BM Genel Sekreteri’ne gönderildi.
Filistin, Ortadoğu, Türkiye 18.05.2013

Filistin için harekete geçen 40 üniversiteli kız öğrenci tarafından başlatılan kampanya ile toplanan 5 bin imzalı mektup geçtiğimiz Çarşamba günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a gönderildi.

“Yeryüzünde Adalet Hakim Oluncaya Dek” sloganıyla Filistin meselesinde BM’yi duyarsız kalmamaya çağıran gençler kampanya kapsamında 27 Mart’tan itibaren çeşitli yerlere açtıkları stantlar ve gönüllüler vasıtasıyla 30 binden fazla imzalı mektup toplamayı başardı.

Mektupları göndermek için özellikle İsrail'in kurulduğu gün olan ve Müslümanlarca Nakba Günü olarak adlandırılan 15 Mayıs’ı seçen gençler Sultanahmet'ten Sirkeci'ye yürüyüşün ardından kampanyaya ilişkin basın açıklaması yaparak ilk 5 bin mektubu Sirkeci Postanesi'nden postaladılar.

Çok sayıda genç sivil toplum örgütünün destek verdiği yürüyüşe Anadolu Öğrenci Birliği, Genç İHH, Genç Hareket, Genç Doku, Özgür-der Üniversite Gençliği, Mavera Gençlik Hareketi, Söz Eylem Platformu, Enderun Eğitim Vakfı ve Kardeşler Cemiyeti gibi STK'ların yanı sıra çeşitli üniversitelerdeki kulüpler de katıldı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok insan hakkı ihlalleri yaşanmasına rağmen sessiz kalan Birleşmiş Milletler’in varlığını sorgulamak amacıyla yola çıktıklarını belirten Kara Mektup gönüllüleri kampanyalarının amacını “Dünya barışını korumak amacıyla kurulmuş BM’nin Filistin topraklarında uyguladığı çifte standardı gözler önüne sermek ve Filistin meselesi için ne yaptığını sorgulamak istiyoruz." şeklinde tanımlıyor.

30 binden fazla imzalı mektup toplamayı başaran gençler bu mektupları peyderpey göndererek BM'nin dikkatini çekebilmeyi ve böylece Filistin meselesi hakkında duyarlılık oluşturmayı umuyor.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022