İHH İnsani Yardım Vakfı
Genç aktivistlerden BM Genel Sekreteri’ne mektup
Üniversiteli gençlerin düzenlediği Kara Mektup kampanyası kapsamında toplanan 5 bin imzalı mektup BM Genel Sekreteri’ne gönderildi.
Filistin, Ortadoğu, Türkiye 18.05.2013

Filistin için harekete geçen 40 üniversiteli kız öğrenci tarafından başlatılan kampanya ile toplanan 5 bin imzalı mektup geçtiğimiz Çarşamba günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a gönderildi.

“Yeryüzünde Adalet Hakim Oluncaya Dek” sloganıyla Filistin meselesinde BM’yi duyarsız kalmamaya çağıran gençler kampanya kapsamında 27 Mart’tan itibaren çeşitli yerlere açtıkları stantlar ve gönüllüler vasıtasıyla 30 binden fazla imzalı mektup toplamayı başardı.

Mektupları göndermek için özellikle İsrail'in kurulduğu gün olan ve Müslümanlarca Nakba Günü olarak adlandırılan 15 Mayıs’ı seçen gençler Sultanahmet'ten Sirkeci'ye yürüyüşün ardından kampanyaya ilişkin basın açıklaması yaparak ilk 5 bin mektubu Sirkeci Postanesi'nden postaladılar.

Çok sayıda genç sivil toplum örgütünün destek verdiği yürüyüşe Anadolu Öğrenci Birliği, Genç İHH, Genç Hareket, Genç Doku, Özgür-der Üniversite Gençliği, Mavera Gençlik Hareketi, Söz Eylem Platformu, Enderun Eğitim Vakfı ve Kardeşler Cemiyeti gibi STK'ların yanı sıra çeşitli üniversitelerdeki kulüpler de katıldı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok insan hakkı ihlalleri yaşanmasına rağmen sessiz kalan Birleşmiş Milletler’in varlığını sorgulamak amacıyla yola çıktıklarını belirten Kara Mektup gönüllüleri kampanyalarının amacını “Dünya barışını korumak amacıyla kurulmuş BM’nin Filistin topraklarında uyguladığı çifte standardı gözler önüne sermek ve Filistin meselesi için ne yaptığını sorgulamak istiyoruz." şeklinde tanımlıyor.

30 binden fazla imzalı mektup toplamayı başaran gençler bu mektupları peyderpey göndererek BM'nin dikkatini çekebilmeyi ve böylece Filistin meselesi hakkında duyarlılık oluşturmayı umuyor.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021