İHH İnsani Yardım Vakfı
Hasadın yarısı Suriyeli yetimlere
Kayseri'de, Erciyes Üniversitesi öncülüğünde üretim yapan yetimler; yetiştirdikleri sebze ve meyveleri, düzenlenen "Hasat Şenliği"nde Suriyeli yetimlerle paylaştı.
Suriye 07.09.2015

Kayseri'de, Erciyes Üniversitesi öncülüğünde üretim yapan yetimler; yetiştirdikleri sebze ve meyveleri, düzenlenen "Hasat Şenliği"nde Suriyeli yetimlerle paylaştı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Seyrani Ziraat Fakültesi ve Fecir Bilinçlendirme ve Yardımlaşma Kulübü ile Uluslararası Doktorlar Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nın desteğiyle düzenlenen "Hasat Şenliği"nde Kayserili ve Suriyeli yetimler bir araya geldi.

ERÜ Fecir Bilinçlendirme ve Yardımlaşma Kulübü, İHH Kayseri Temsilciliği ve AID işbirliğiyle yürütülen "Minik Eller Can Suyu Verecek" Projesi ilk meyvesini verdi. Proje kapsamında ERÜ Kampüsü içerisinde yer alan bahçede meyve ve sebze yetiştiren çocuklar, ilk hasatlarını da Suriyeli yetim çocuklar ile paylaştı. Sabah saatlerinde bahçeye gelen çocuklar, kendi elleri ile topladıkları sebze ve meyveleri, düzenlenen etkinlik ile Suriyeli çocuklara teslim etti.

Proje hakkında bilgiler veren Fecir Bilinçlendirme ve Yardımlaşma Kulübü Başkan Yardımcısı Güler Kara, "Burada kulüp olarak çeşitli bilinçlendirme ve yardımlaşma faaliyetleri yürütüyoruz. Yapmaktan gurur duyduğumuz faaliyetlerden biriside yetim çalışmalarıdır. Buradaki çocuklarla derslerinde yardımcı olarak tanışmaya başladık. 2 senedir akademik derslerinde yardımcı oluyoruz. Çocuklarımızın bir çoğu da küreselleşen dünyada sebze ve meyve yetiştiriciliğini bilmiyorlar. Biz onların rehabilitasyonu için böyle bir çalışma düşündük ve ziraat fakültesi ile birlikte bu projeyi gerçekleştirdik. ilk olarak haziran ayında fide dikimini gerçekleştirdik" dedi.

Kara, "Çocuklarımızın evlerinde ulaşabilecekleri her şeyi burada yetiştirmeye gayret ediyoruz. Asıl amacımız yardımlaşma bilincini kendimizden sıyırarak onlarında içselleştirmesini sağlamaktır. Burada hasadı topladıktan sonra çocuklarımız hasadı kendi elleri ile Suriyeli çocuklara verecekler. Bu sayede aralarındaki kardeşlik bilinci, bizim Müslümanlar olarak bir aile olduğumuzun bilincini onların üzerinde sağlayabileceğimizi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022