İHH İnsani Yardım Vakfı
Hat ve tezhip ustaları yetimler için çizecek
Dünyanın önde gelen hat ve tezhip ustaları, gelirleri yeni bir yetimhane inşası için kullanılmak üzere her Ramazan ayının 15'inde idrak edilen Dünya Yetimler Günü’nde "hayır" temalı bir sergi için kolları sıvadı.
02.12.2015

Dünyanın önde gelen hat ve tezhip ustaları, gelirleri yeni bir yetimhane inşası için kullanılmak üzere her Ramazan ayının 15'inde idrak edilen Dünya Yetimler Günü’nde "hayır" temalı bir sergi için kolları sıvadı.

Hat ve tezhip ustaları ile İHH Denetleme Kurulu Başkanı Muhammet Hanefi Kutluoğlu, İHH başkan yardımcıları Hüseyin Oruç ve Murat Yılmaz, projenin detaylarını görüşmek üzere İHH İnsani Yardım Vakfı merkezinde bir araya geldi.

Görüşme öncesi İHH’nın yetim çalışmaları hakkında bilgi veren İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcı Murat Yılmaz, dünya üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre 200 milyon kadar yetimin olduğunu, ancak verilen rakamın eksik olduğunu vurgulayarak, “İçinde Çin, Myanmar, Kuzey Kore gibi 52 ülke bu rakama dahil edilmemiştir. Bunları da eklediğimiz zaman sivil toplum kuruluşlarının rakamları tahmini olarak 400 milyonu bulmaktadır” dedi. 

Fuhuş ve organ mafyaları tarafından 2 milyondan fazla çocuk kaçırıldı

400 milyon yetim çocuğun yarısının herhangi bir aile ve ya kurum koruması olmadan sokaklarda yaşadığını dile getiren Murat Yılmaz, fuhuş mafyaları tarafından bir milyon 100 bin çocuğun kaçırıldığını kaydetti.

Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sokakta yaşayan çocukları bekleyen inanılmaz tehlikeler var. Bunların başında organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri ve misyoner örgütler geliyor. Özellikle organ mafyaları, çocukları tehdit ediyor.Son 30 yılda bir milyondan fazla çocuğun organları çalındı. Yine fuhuş mafyaları tarafından bir milyon 100 bin çocuk kaçırılmış ve istismar edilmiş. Maalesef çocukları ciddi bir anlamda öğüten bir sistem bu. Bunun dışında misyoner örgütler yetim çocuklar için ciddi bir tehlike ve tehdit oluşturuyor. Bu misyoner örgütler dünyanın her yerinde çalışıyorlar. Genellikle yoksulluğun ve cehaletin olduğu coğrafyalarda, Afrika gibi, Güney Doğu Asya, Orta Asya gibi fakirliğin ve cehaletin olduğu bölgelerde çalışıyorlar. Müslüman olan çocukların dinlerini birtakım faaliyetlerle değiştiriyorlar. Sadece World Vision örgütü dünya üzerinde 4 milyon 300 bin çocukla ilgileniyor. Bu çocukların yüzde 75’i İslam dünyasının çocukları. Biz kendi çocuklarımıza sahip çıkmadığımız sürece dünya üzerindeki bu misyoner yapılar bizim çocuklarımızın dinlerini değiştirmeye devam edecekler.”

Toplantıya katılan hat ve tezhip ustaları Dünya Yetimler Günü’nde düzenleyecekleri sergiden elde edilen gelirle bir yetimhane açarak projeyi daha kalıcı hale getirmek istediklerini, serginin sadece yetim ile sınırlanmayacağını “hayır” temalı olacağını ifade ettiler.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021