İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Hayat Bulmayı Bekleyen Projeler
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirmeyi planladığı projeleri şahıs, kurum veya grup olarak üstlenebilir ve bu gibi çalışmalarla mağdur coğrafyalardaki birçok kardeşimizin yüzünü güldürebilirsiniz.
02.04.2015

 

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirmeyi planladığı projeleri şahıs, kurum veya grup olarak üstlenebilir ve bu gibi çalışmalarla mağdur coğrafyalardaki birçok kardeşimizin yüzünü güldürebilirsiniz. 

 

1-) Kuran-ı Kerim Dağıtım Projesi / Afrika

Proje kapsamında Afrika’nın muhtelif yerlerinde Kuran-ı Kerim dağıtımı yapılacaktır.

Projenin Tanımı

Afrika’nın birçok bölgesinde çocuklar, Kuran bulamadıkları için ayetleri kireçle tahtalara yazıp hafız olmaya çalışmaktadırlar. Proje kapsamında onların yüklendikleri bu ağır yükü hafifletmek için Afrika’da muhtelif bölgelere, tanesi 12 Türk Lirası’ndan olmak üzere Kuran-ı Kerim dağıtımları yapılacaktır.

Projenin Amacı

Müslüman Afrika halkı medrese eğitimine büyük önem vermektedir. Medreseler genellikle çeşitli zorlukların bir gelenek olarak şekillendirdiği şifahi eğitim sistemini uygulamaktadırlar. Hiçbir defter veya kalem kullanmaksızın, sadece öğretmenin söylemesi, çocukların da tekrarlayarak öğrenmesi ve ezberlemesi yöntemine dayanan eğitim sistemi, Afrika’nın her ülkesinde imkansızlıklardan dolayı vazgeçilmez bir yöntemdir. Bu projeyle birlikte, Kuran eğitimi almak isteyen Afrikalı çocuklara bir ışık yakmak, ayrıca kutsal kitabımızın bereketinden faydalanmak isteye kara kıtaya güzel ve anlamlı bir hediye vermek amaçlanmaktadır.

Proje ayrıntıları için tıklayınız

 

2-) İslam Kültür Merkezi Projesi / Nepal

Proje kapsamında Nepal’in başkenti Katmandu’da azınlık olarak yaşayan Müslümanların kendilerini sosyal, ekonomik ve siyasi düzlemde geliştirmelerini sağlayacak modern imkânlara sahip bir İslam Kültür Merkezi inşa edilmesi planlanmıştır.

Katmandu İslam Kültür Merkezi aşağıda sıralanan sebeplerden ötürü zorunludur:
1. Katmandu sadece bu ülke için değil tüm bölge için önemli bir şehirdir. Diğer dinlere mensup insanların kendi kültür ve medeniyetlerini aktarmaları için Kültür Merkezleri var ancak Müslümanların İslam’ı ve İslam medeniyetini anlatmaları için bir merkezleri yok. Yapılacak olan bu merkez, bu boşluğu doldurabilir.

2. Ülkenin başkenti olan Katmandu'ya ülke içindeki tüm Müslümanlar kişisel ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak için gelmektedirler. Bu sebeple bu insanların Katmandu'ya geldiklerinde toplumsal ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için gidebilecekleri bir merkezleri olmalıdır.

3. Katmandu, ülkeye gelen birçok yabancı ziyaretçilerin ilk durağıdır. Özellikle Müslüman ziyaretçiler burada bir merkez olmadığı için kişisel ve dini ihtiyaçlarını karşılama ve İslami alanda gerekli bilgiye sahip olma noktasında eksiklik yaşamaktadırlar. Merkezimiz bu amaca da hizmet edebilir. Merkez aynı zamanda ülkeye gelen gayri Müslimlerden İslam ve Müslümanlar hakkında bilgi almak isteyenler için de referans olacak bir yer haline gelecektir.

4. Müslümanların kendilerine ait bir merkezi olmadığı için düzenlemiş oldukları sempozyum, seminer ve toplantılar için kira bedeli olarak büyük miktarda para harcamak zorunda kalmaktadırlar. Bu merkez inşa edildiğinde bu tür organizasyonları çok kolay ve rahat bir ortamda gerçekleştirebilir ve kira için yapılan masraflar da başka programlar için kullanılabilir.

Projenin amaçları aşağıda verilmiştir:

1. Müslümanlar arasında genci yaşlısı, bayan ve erkek ayrımı yapmadan vakit namazları, Kur'an dersleri ve akademisyen ve davetliler tarafından yapılan konuşmalar gibi faaliyetler ile İslam prensipleri hakkında farkındalık oluşturmak.

2. Nepal İslam toplumu için dini ve kültürel programlar düzenlemek ve bu tür programlara destekleyici olmak.

3. İslami değerleri teşvik etmek ve Müslümanların kişisel ve ruhsal gelişimini desteklemek için İslami eğitim desteği sağlamak.

4. Yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde uygun toplumsal faaliyetleri desteklemek ve var olanları geliştirmek.

5. Binadaki mescitte günlük beş vakit namaz ve Cuma günü de cuma namazları ikame edilecektir.

6. Haftalık Kuran ve hadis dersleri ve İslami eğitimler için sınıflar oluşturulacaktır.

7. İslam dini hakkında toplantılar, seminerler ve sempozyumlar düzenleyip İslam mesajını yaymak ve İslam dinini kuşatan yanlış anlaşılmaları bertaraf edip diğer din mensuplarının ön yargılarını kırmak.

8. Özelde maddi imkânları yetersiz olan bayanlar ve dul hanım kardeşlerimiz için evlilik organizasyonları gibi kültürel organizasyonlar düzenlemek.

9. Özellikle fakir ve muhtaç durumda Müslümanlar için mesleki eğitimler düzenlemek.

10. Diğer kültürel, sosyal ve eğitsel etkinlik ve çalışmalar için fon oluşturmak üzere bu merkezin bazı alanlarını kiralamak.

11. İslami Sangh Nepal Kurumu ve bağlı kuruluşları için ofis amacıyla kullanmak.

12. İyi bir şekilde döşenmiş ve yeterli derecede kaynağın olduğu İslam Merkez Kütüphanesi oluşturmak.

Proje ayrıntıları için tıklayınız

 

3-) Barınak Projesi / Sudan - Darfur

Bu proje, Sudan Darfur’daki iç savaştan etkilenen aileler, yetim ve dullar için N’yala şehrinin yakınlarında temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla barınak inşa etmeyi hedeflemektedir.

Projenin Tanımı

Darfur’un N’yala bölgesinin batısında savaştan etkilenen mülteciler için insanların bu zor dönemde kalabilecekleri her biri 2 odalı, tuvaletleri olan, plastik döşemeli ve üstü muşamba ile örtülü 73 adet barınak inşa edilecektir. Yetkililer bu proje için arsa belirlemiş ve su kuyusu açmıştır. Ailelere tahsis edilen alan içerisinde sebze yetiştirebilecekleri bir alan bulunmaktadır. Bu vesileyle üretime katılmaları ve günlük ihtiyaçlarını muhtaç olmadan temin etmeleri sağlanacaktır. Mülteciler için betonarme kalıcı konut yapımına müsaade edilmediği için bu tarz bir yöntem belirlenmiş en azından bu ailelerin daha sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürmeleri hedeflenmiştir.

Projenin Amacı

Projenin temel amacı, bölge halkına ihtiyaç duyduğu barınak imkânını sağlamaktır. Ayrıca onlara hayatı biraz daha kolaylaştırmak, zarar görenlerin dualarını almak, savaşın yıktığını yeniden inşa etmek, yoksulların gülümsemesini sağlamak ve mültecilere ikamet edebilecekleri barınaklar inşa etmek ve sebze üretimi yapabilecekleri küçük bahçeler oluşturmak.

Proje ayrıntıları için tıklayınız

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
Sudan, 15 Nisan’dan bugüne devam eden iç karışıklık sebebiyle yakın tarihin en büyük insani krizlerinden biriyle karşı karşıya. Ülkede milyonlarca insan; içme suyuna, temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Çatışmaların hemen ardından ülkeye yönelik yardım çalışmalarına başlayan İHH, son olarak 408 aileye gıda malzemesi desteğinde bulundu.
16.11.2023
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Nevşehir İHH İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle Suriye’nin İdlib kırsalındaki Kemmune bölgesinde inşa edilen 144 ev, savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
04.10.2023
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH İnsani Yardım Vakfı 15 Nisan’dan bu yana iç karışıklığın sürdüğü Sudan’a yönelik yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye, giyim, ayakkabı ve temizlik malzemesi gibi çeşitli ihtiyaç kalemlerinden oluşan 30 konteynerlik insani yardımı ülkeye gönderdi. “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla yürütülen yardım çalışması kapsamında Temmuz ayında da 15 konteyner dolusu insani yardım ülkeye ulaştırılmış ve 200 bine yakın kişi bu yardımlardan istifade etmişti.
29.09.2023