İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Hemşire Hatice Polat
İHH’nın katarakt ameliyatlarında hemşire olarak görev almak üzere gittiğim Sudan’da, bir çocuğun ders notlarını gözden geçirmesi gibi, ben de hayatımı gözden geçiriyordum.
20.09.2010

Çoğaltan diyar Sudan ……

Hayatıma şöyle bir uzaktan bakmamı sağladı, Sudan görevim. İHH’nın katarakt ameliyatlarında hemşire olarak görev almak üzere gittiğim Sudan’da, bir çocuğun ders notlarını gözden geçirmesi gibi, ben de hayatımı gözden geçiriyordum. İnsanlara yardım edebilme fırsatı verdiği için Yaradan’a şükrediyordum.

Sabahtan önce ve sabaha karşı duyduğum ezan sesleri ise bambaşka hissettirdi. Kendi dilleriyle okunan ezanın tınısı da çok farklıydı. Birbiri ardına okunan ezanların hangisinin vakit ezanı olduğunu ayırt etmek için saatinizi Sudan saatine göre ayarlamanız gerekiyordu.

Gelecekte geçmişi yaşamak…

Başka bir tarihte gezer gibiydim. Yollar, binalar, farklı giyimli insanlar, farklı yüzler, farklı bir coğrafya… Aralıkta haziranı yaşamak, gelecekte geçmişi yaşamak gibi hissediyordum.

Burada insanların yüzünde daha önce hiç görmediğim çaresizlik ifadeleri, bazen de ne hissettiklerini anlamadığım ketum ifadeler vardı. Bununla birlikte tarifsiz sıcaklıkları da… Sanki onlar çok tanıdık yabancılardı benim için. Dikkatimi çeken başka bir konu ise insanların çaresizliklerine ve acılarına rağmen hep gülebilmeleriydi.

Medeniyet azdı, ama insaniyet çoktu. Sömürü ülkelerinin insanları hep böyle miydi? Yoksa tevekkül müydü, onlara gülebilme gücünü veren? İçimdeki tüm sevgiyi sonsuz bir şekilde paylaşmak istiyordum onlarla. Ama benim sevgim ne kadar yetebilirdi ki onlara ya da sahipsizliklerine nasıl çare olabilirdi? Birileri bu güzel insanların ülkelerinin bu hâlde olmasını isterken…

Ameliyatlar sürerken

Ameliyathane içerisindeki telaffuz noksanlıkları, yorgunluğumuzu unutturuyordu. Kırk yıllık düdüklü tenceremiz, “dudaklı” tencere olmuştu mesela. Kısa sürede ameliyathaneyi öylesine benimsedim ki, orada geçiciymişim gibi düşünmüyordum hiç. Tam aksine, kendi iş yerimden daha çok sahiplenmiştim orayı.

Özellikle doktorların mütevazı tavrı beni çok etkiledi. Gerektiğinde hasta bakıcı olup hastayı yatırıp kaldırıyorlar, gerektiğinde teknik servis olup fako cihazını tamir ediyorlardı. Kendilerini farklı ve üstün görme gibi duygular, onlarda yoktu. Çok sade şekilde çalışmaları, gerçekten takdire değerdi. Doktor İhap, Doktor Hafız, Doktor Muaviye ve Doktor Talha, özveriyle ve sabırla bizim ortama alışmamızı ve hızla öğrenmemizi sağladılar. Gavi, Novay ve Hüda ise hep kolaylaştırıcı oldular ve çok sıcak insanlardı. Bu ameliyatları nasıl yapacağız, derken dakika yarıştırır olmuştuk.

Ve geri dönüş…

Sudan’dan döndüğümüz gün, yılbaşı gecesiydi. Birden havaalanındaki ışıltılar, süsler, hatta insanlar bile o kadar garip geldi ki… Orada bulunduğum bir ay bile beni Sudanlı yapmıştı galiba. Beyaz insanlar bana yabancı gelmişti. Dünyanın bir yerinde insanlar nelere ihtiyaç duyarken, bir başka yerindekiler nelerle yetinmiyorlardı… Aynı an, ne kadar farklı yaşanıyordu… Şükredecek çok şeyimiz vardı.

Bu görev sayesinde tanıdığım insanları şimdiden özlemiştim. Özellikle “first lady”miz Hemşire Seniha’yı, ekibimizin rengi Doktor Birsen Hanım’ı, sınıf başkanımız Cevahir’i… Doktor Can’la çok az çalıştık, değerli bir insandı. Özveriyle ülkemizi temsil eden İHH ekibi için ve Tika sorumlusu Enver Bey içinse söyleyecek söz bulamıyorum; bizi çok zenginleştirdiler.

Hatice Polat Muğla Devlet Hastanesi

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek
Afganistan’da yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’daki yardım faaliyetlerine 2022 yılında da devam etti. Gıda, gelir temini, eğitim, sağlık ve barınma gibi birçok alanda Afganistanlı ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıldı. Yardımlardan bir milyona yakın kişi istifade etti.
Yetim
10.01.2023
İHH’dan Suriye’de son bir yılda 700 bin kişiye yardım
İHH’dan Suriye’de son bir yılda 700 bin kişiye yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan savaş mağduru sivillere, 2022 yılı içerisinde 51 bin ton ağırlığında 2 bin 43 TIR dolusu insani yardım malzemesi ulaştırıldı.
10.01.2023
İHH 2022’de 19 ülkede bin 375 su kuyusu açtı
İHH 2022’de 19 ülkede bin 375 su kuyusu açtı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2022 yılında 19 ülkede bin 375 adet su kuyusunu hizmete açtı. Açılan su kuyuları sayesinde yüzbinlerce kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
Su Kuyusu
05.01.2023