İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Hemşire Havva Yıldırım
Bir ay boyunca cuma günleri hariç hemen her gün sabah 8.30’dan akşam 17.30’a kadar, çoğu zaman 19.00’a kadar ameliyatlara katıldık.
20.09.2010

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın düzenlediği Katarakt kampanyasında görev almak üzere Afrika kıtasının en yoksul ülkelerinden olan Sudan’a Türkiye’den iki hemşire ve bir doktor olmak üzere toplam üç kişi gittik. Orada bizi Türk hastanesinin sorumlusu olan ekip karşıladı ve Hartum’da Türk ekibinin kaldığı bir eve yerleştirdi. Evimizdeki şartlar son derece iyiydi. Gerek Sudanlılar gerekse Türk ekibi bize çok iyi davrandı. Evde ve çalışma ortamımızda adeta bir aile havası vardı.

Hartum Devlet Hastanesi’nin bir bölümü İHH tarafından katarakt ameliyatları için düzenlendiğinden bu bölüme Türk hastanesi deniyor. Türk hastanesinin ameliyathanesi son derece modern cihazlarla donatılmış. Hiçbir eksiği yok. Ameliyatlar burada başarıyla yapılıyor. Bir ay boyunca cuma günleri hariç hemen her gün sabah 8.30’dan akşam 17.30’a kadar, çoğu zaman 19.00’a kadar ameliyatlara katıldık.

Sudan çok yoksul bir ülke. İnsanlar neredeyse günde sadece bir öğün yemek yiyiyor, çocuklar yalınayak ve çıplak geziyor. Güneş ışınlarının dik gelmesi, beslenme bozukluğu ve iklim şartlarından dolayı ülkede katarakt hastalığı çok sık görülüyor. Özellikle çocuklar arasında yaygın olan katarakt, tedavide geç kalındığı zaman körlüğe neden oluyor. Ülkedeki sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve yoksulluk nedeniyle de katarakt olan çocukların büyük bölümü tedavi edilemiyor.

Sudan’da yaklaşık 100 YTL karşılığında katarakt ameliyatları yapılabiliyor. Hayırseverlerimiz buraya yapacakları her 100 YTL’lik yardımla Sudanlı kardeşlerimizin karanlık dünyalarına ışık olacaktır.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın gerçekleştirdiği bu organizasyonun çok önemli olduğunu düşündüğümden böyle bir çalışmaya duyarsız kalamadım ve oradaki Müslüman kardeşlerimize yardım elini uzatmak istedim. Sudan’da geçirdiğim zamanlar, ömrümün en anlamlı günleri arasındaydı. Türkiye’ye gelirken çok ağladım. Oradaki kardeşlerimizi bırakmak beni çok etkiledi. Her sağlık personelinin bu kıtaya hayatında bir defa da olsa gitmesini, orada yardım bekleyen kardeşlerimize elini uzatmasını dilerim.

Bir ay boyunca oldukça yoğun çalıştık. Yorulduk ama son derece mutlu bir şekilde ülkemize döndük. Ve ülkemizdeki koşulları düşünerek bol bol şükrettik. Dilerim oradaki kardeşlerimiz de en kısa zamanda yoksulluktan kurtulur ve hak ettikleri insani ortamda yaşar.

İHH İnsani Yardım Vakfı’na böyle hayırlı bir hizmete vesile olduğu için teşekkür ederim. Diğer taraftan Hartum’da birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarım Dr. Mustafa Temel, hemşire arkadaşım Gülistan Korkmaz, organizatörümüz Serhat Orakçı, görevli Mehmet Akbaş, aşçımız Ömer usta ile Sudanlı kardeşlerimiz Dr. İhap, Dr. Abdulhafiz, Dr. Muaviye, anestezi teknisyeni Hüda, sekreter Kevser, çalışanlar Novay, Abdulgavi, Mübarek ve Meri’ye de teşekkür ederim.

Havva Yıldırım, Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi Kadın Kolları Başkanı, Gaziantep Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 2 bin 460 hisse kurbanlık kesimi yaparak, etlerini savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.
16.06.2024
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yerli tohum üzerinde yapılan çalışmalar sonrası seralarda yetiştirilen tarım ürünleri ilk mahsulünü verdi.
11.06.2024
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024