İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi Adana'da tanıtıldı
İHH’nın geçen yıl başlattığı “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin tanıtım toplantısı Adana’da yapıldı.
Türkiye 25.12.2014

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen işbirliğiyle geçen sene başlatmış olduğu “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi 2014-2015 eğitim döneminde de kaldığı yerden devam ediyor.

Projenin tanıtımı için Adana’da Vali Mustafa Büyük’ün katılımıyla bir toplantı düzenlendi. 

Proje tanıtım toplantısına Vali Büyük’ün yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, İl Müftüsü Arif Gökçe, İHH İnsani Yardım Vakfı Yetim Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, il milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile İlçe milli eğitim müdürleri, Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer ve sendika temsilcileri ile çeşitli dernek yöneticileri katıldılar. 
 
“HİÇBİR SINIF VE OKUL KATILMAYA ZORUNLU DEĞİL”
 
Proje hakkında bilgi veren İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, bu çalışmaya sınıfların gönüllülük esasıyla katılacağını belirterek şöyle devam etti: “Hiçbir sınıf ve okul katılmaya zorunlu değil. Kampanyaya göre ister bir sınıf, ister 10 sınıf bir araya gelerek bir yetim kardeşlerini destekleyebilecekler. Bunun için kampanyaya katılmak isteyen sınıflara birer koli gidecek. Kolinin içerisinde kumbaralar olacak. Bu kumbaralar her ay için doldurularak kardeşlerine göndermek üzere hesap numaralarına yatırılacak. Çocuklar bu kampanyayı en az bir sene yürütecekler. Önümüzdeki sene bir üst sınıftan arzu ederlerse devam edebilecekler.”
 
Proje ile savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiyeli arkadaşları, öğrenciler tarafından karşılanmasının amaçlandığını ifade eden Yılmaz, bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü haline gelmesinin hedeflendiğini söyledi. 
 
“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflar bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca her ay düzenli olarak 90 TL bağış yapıldığını vurgulayan Yılmaz şöyle konuştu: “Öğrencilerimiz kardeşlerini İHH’nın “Yetim Sponsorluk Sistemi” kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Türkiye’den dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler. Bu seneki hedefimiz 52 bin yetim çocuğa destek olmak” şeklinde konuştu. 
 
Projenin eğitim camiası için önemli olduğu vurgusu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da “Bizim çocuğu iyi bir insan olarak yetiştirme mükellefiyetimiz var.  İyi bir insan olmanın en iyi yolu başkalarına yardım edebilmektir” dedi. 
 
Bu eğitimin küçük yaşta verilmesi gerektiğinin altını çizen Akpınar, şunları söyledi: “Bu projeye sadece çocuklarımızın katılımını sağlamakla kalmayacak, çocuklarımıza yardım edebilmenin de eğitimini vermiş olacağız. Her şeyden daha önemlisi onlara bunun gibi güzel alışkanlıklar kazandırmış olacağız.”
 
 
VALİ BÜYÜK: “KAMPANYA OKULLARLA SINIRLI KALMAMALI”
 
Vali Büyük ise konuşmasına hukuki çerçeve içerisinde resmi kurumlar ile protokol gerçekleştirerek burada bir etkinlik başlatıp bunu dünya geneline yayan İHH’ya teşekkür ederek başladı. 
 
Bu yardım kampanyasının okullarla sınırlı kalmaması gerektiğini belirten Vali Büyük sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuklarımıza bir hayat tarzı ve onlara bu algıyı yerleştire bilme çabası içerisindeyiz. Bu çerçevede Adana ili genelinde insanlarımızın hassasiyetle ve güzel duygularla destek vereceklerini ümit ediyorum. Suriye’den gelen insanlarımıza ve kendi ülkemizdeki mağdur ve muhtaç insanlara bu program vesilesi ile destek olacağımıza inancım tam. Ben katılımlarınız ve destekleriniz için teşekkür ediyorum.”
 
İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022