İHH İnsani Yardım Vakfı
Humus’ta toplu katliamlar
Suriye’nin Humus kentinde olayların başladığı günden itibaren en az 12 bin sivilin hayatını kaybettiği, 25 bin kişinin de yatağa mahkum olduğu, 5 kez de toplu katliam yapıldığı bildirildi.
10.01.2014

Beşar Esed rejimin 2011 Mart ayında başlattığı saldırılar 3 yıldır tüm dünyanın gözleri önünde sürüyor. Bu süre zarfında Suriye'de 100 binin üzerinde sivil insan hayatını kaybetti. Şehirler birer harebeye döndü.

Humus’taki STK’ların biraraya gelerek oluşturduğu Özgür Meclis, kentin son durumu hakkında bir rapor hazırladı.

Başkanı Muhammed el Cendeli tarafından İHH’ya ulaştırılan raporda, kentte bugüne kadar 12 bin kişinin öldürüldüğü, 25 bin kişinin de çeşitli yerlerinden kalıcı hasar aldığı için yatağa mahkum olarak yaşayacağı, 9 bin kişinin ise kayıp durumda olduğu belirtildi.

Ancak bazı bölgeler ile iletişime geçilemediği ve bazılarının ise rejimin elinde olduğu için ölü ve yaralı sayısının bu rakamların çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

 

1315 çocuk öldürüldü 

Çocuk ve kadın ölümlerine yer verilen raporda rejim kuvvetlerinin yaptığı saldırılarda Humus'ta 1315 çocuk, 893 de kadının öldürüldüğü kaydedildi. Saldırılarda hayatını kaybeden çocukların çoğunun ise okullarda hayatını kaybetttiği belirtildi.

Rejim kuvvetlerinin El sana, Keremelzeytun, Deyr baalbe, Huvle, Baba Umar mahallelerinde olmak üzere 5 kez toplu katliam yaptığı ifade edilen raporda, buralardaki cesetlerde yapılan incelemelerde de kesici aletlerle insanlara işkence edilerek öldürüldüğü kaydedildi.

 

Ülkenin yüzde 40'ı hasarlı

Rapora göre Humus, Şam'dan sonra yüzde 40'lık oranla en çok tahrip edilen ikinci şehir.
Rejim kuvvetlerinin Suriye genelinde düzenlediği saldırılarda sivil insanların yaşam alanları hedef alınıyor.

Humus merkezde toplam da 60 bin 832 ev yıkılmış durumda, 350 bin kişi ise bölgeyi terk ederek Suriye içinde başka şehirlere veya komşu ülkelere sığınmış bulunuyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Arakanlı mültecilere acil yardım
Arakanlı mültecilere acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Arakan mülteci kampında yaşanan ve bin 200 evin kullanılamaz hale geldiği yangın sonrası acil yardım çalışmaları başlattı.
14.01.2022
İHH’dan Endonezyalılara acil yardım
İHH’dan Endonezyalılara acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Endonezya'daki Semeru Yanardağı'nın patlamasının ardından bölgede acil yardım çalışmaları başlattı. Çalışmaların ilk etabında, bölgede gıda dağıtımları yapıldı.
29.12.2021
Tayfundan etkilenen Filipinlilere yardım
Tayfundan etkilenen Filipinlilere yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Filipinler'in orta ve güneydoğu kesimlerinde etkili olan Rai Tayfunu sonrası bölgede acil yardım çalışmaları başlattı.
27.12.2021