İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İbrahim’in ilk adımları
İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemi ile desteklediği 6 yaşındaki İbrahim Tüser’in yürüme hayali, hayırseverlerin destekleriyle gerçeğe dönüştü.
29.03.2021

5 kız çocuğu vardı Bitlisli Tüser Ailesinin. Bir erkek evlatları olsun istiyorlardı. Adak adadılar, dualar ettiler. Ve minik İbrahim geldi dünyaya. Ama İbrahim’in doğuştan engeli vardı. İbrahim’in babası, evladına protez bacak almak için inşaatlarda işçilik yaparak para biriktirmeye başladı. Fakat geçen yıl iş kazası geçirdi ve yeterli miktarı biriktiremeden hayatını kaybetti. Üstelik İbrahim, doğuştan engeli nedeniyle hiçbir zaman akranları gibi okula gidemedi, doyasıya kar topu oynayamadı. Bitlis’te sürekli kar yağmasına rağmen İbrahim, bugüne kadar hep camların ardında izledi o güzel manzaraları.

ibrahimin-ilk-adimlari12.jpg

Anne Semra Tüser’in İbrahim’e dair umutları ise hiçbir zaman tükenmedi. Günün birinde Tüser ailesinin kapısı İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllülerince çalındı ve İbrahim’in hayali gerçek oldu. Bitlis İHH tarafından Tatvan’da bir protez merkezinde ayakları takılan İbrahim’in ayaklandığında ilk gittiği yer ise babasının mezarı oldu. Çünkü İbrahim’in en büyük hayali buydu: “Babam beni ayakta görsün isterdim!”

muzaffer-tascan.jpeg

“Mağdur ailelere desteklerimiz sürecek”

Desteklerinden dolayı bağışçılara teşekkür eden Bitlis İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Muzaffer Taşcan, “İbrahim’in hayallerini, hayırseverlerimizin destekleriyle gerçekleştirdik. Bundan sonra da İHH olarak bölgemizdeki ve ülkemizdeki mağdur ailelerimize destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

anne-semra-tuser1.jpg

“İHH bizim ailemiz oldu”

6 yaşına kadar hiç ayakkabı giyemeyen İbrahim’in yaşadığı zorlukları anlatan Anne Semra Tüser, oğlunun hayatı boyunca arkadaşları gibi koşup oynayamadığını söyledi. Eşinin ölümünden sonra yalnız kaldıklarını belirten Semra Tüser, İHH gönüllülerin kendisinin yeni ailesi olduğunu ifade etti. Tüser, oğlunun protez bacak sevincini şöyle özetledi:

"İbrahim engelinden dolayı okula gitmek istemiyordu. Taziye için buraya gelen İHH gönüllüleri bize protezi alacaklarını söylediler. Protezleri duyunca bana, 'Anne sadece bu dönem evde eğitimime devam edeceğim. Ondan sonra arkadaşlarımla birlikte ben de okula gitmek istiyorum. Protezlerimi taktıktan sonra ben de okula gideceğim' dedi. İlk protez takılacağını duyduğunda kar yağmıştı. Karı emekleyerek geçip amcalarına gitmişti. Amcalarıyla benim ayaklarım oluyor diye sevincini paylaşmıştı."

ibrahimin-ilk-adimlari.jpg

“Keşke babam da yanımızda olsaydı” 

Yılın büyük bölümünün karlı olduğunu fakat İbrahim’in engelinden dolayı hiçbir zaman özgürce kartopu oynayamadığını açıklayan Tüser, konuşmasını şöyle tamamladı: 

“Benim oğlum var, iyi ki var, iyi ki doğdu. O bizim için çok değerli. Ailemizin tamamı için çok değerli. Burası 6 ay hep karlı. İbrahim hep kar seyrediyor. Dışarı çıkamıyor. Şimdi protezleri gelince çok sevindi. 'Okuyup büyüyünce ben de İHH’da çalışacağım. İnsanların dertlerine koşacağım' diyor. İbrahim ilk ayakkabısını giydi. İlk sözü ‘Keşke babam da yanımızda olsaydı’ oldu. Bizlere bu güveni veren İHH'ya çok teşekkür ediyorum.”

Hikayenin tamamı YouTube’da

Hikayenin tamamını izlemek isteyenler, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın YouTube kanalından İbrahim’in heyecanına şahit olabiliyor. Videonun başlığı ise şu: “6 Yaşına Kadar Hiç Ayakkabı Giyemedi | Minik Yetim İbrahim'in Hikayesi”

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022