İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İdam cezalarına sessiz kalmadılar
Mısır'da darbe karşıtları hakkında verilen idam cezaları yurdun birçok şehrinde protesto edildi..
Mısır, Türkiye 29.04.2014

Yalova

Yalova İnsani Yardım Derneği, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.

Yalova Merkez Camisi önünde düzenlenen protesto gösterisine katılan vatandaşlar, darbe karşıtı sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Sabri Kan, darbeye direnen Mısır halkının bu zulüm ve baskılara karşı teslim olmayacağını söyledi.

Mısır halkının yaşanan süreçte yalnız bırakıldığını belirten Kan, "İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararları kınamak, Mısırlı mazlum kardeşlerimizin sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ediyoruz" dedi.

Kan, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, Mısır'daki tümidam kararlarını kınıyor ve tüm cuntacıları lanetliyoruz" diye konuştu.

Bolu

Bolu'da sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.

Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği tarafından Belediye Meydanında düzenlenen ve Memur-Sen Bolu Şubesi, Anadolu Gençlik Derneği Bolu Şubesi ile AK Parti Bolu Gençlik Kollarının da destek verdiği protestoda, darbe karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşındı, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine sloganlar atıldı.

Grup adına açıklama yapan Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği Başkanı Fethi Sarımsakçı, darbe karşıtlarının dünyanın gözleri önünde katleden cuntanın binlerce kişinin öldüğü katliamlardan sağ kurtulanları da idam kararı ile cezalandırdığını söyledi.

İdam kararlarının, darbe yönetiminin yaptığı teröre karşı çıkanlara bir gözdağı niteliğinde olduğunu dile getiren Sarımsakçı, "Mısır halkı ne yazık ki, tüm katliam, yaralama, yasa dışı baskı ve sindirmelere karşı yalnız bırakılmıştır. Halkı yalnız bırakmakla yetinmeyip bir de cuntaya sahip çıkan batılı ve bazı arap ülkelerinin tutumu cuntayı cesaretlendirmiştir. Son karar bu açıdan darbecilere verilen siyasi kredinin sonuçlarıdır" diye konuştu.

Afyonkarahisar

Bolvadin ilçesinde, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları, yağmur altında protesto edildi.

Afyonkarahisar İnsani Yardım Derneği ve İlim Yayma Cemiyeti Bolvadin Şubesinin düzenlediği protesto gösterilerine yağmura rağmen çok sayıda kişi katıldı.

Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, Mısır'da pek çok kişinin zindanlarda ızdırap içinde olduğunu, birçok anne ve babanın evladını kaybettiğini dile getirdi.

Kayacan, cuntanın idam kararını bekleyen pek çok kişinin bulunduğunu ifade ederek, "Rabbim, oradaki kardeşlerimize kestirmeden bir muzafferiyet ihsan eylesin. Mısır'daki kardeşlerimiz, inşallah Rabbimin lütfu ile elbet zafere ulaşacaklardır. Müslümanlar mutlak suretle galip çıkacaktır" diye konuştu.

Afyonkarahisar İnsani Yardım Derneği Başkanı Ahmet Ertürk de Mısır'da yaşanan zulme sessiz kalmamak için bir arada olduklarını, zulüm altında olan Mısırlılara, "Siz yalnız değilsiniz" demek için meydanlarda bulunduklarını söyledi.

İlim Yayma Cemiyeti Bolvadin Şube Başkanı Bekir Sıtkı Özaydın ise yağmura rağmen Bolvadin Meydanı'nı doldurarak Mısır'da yaşananlara tepkisiz kalmayanlara teşekkür etti.

Düzce

İHH İnsani Yardım Vakfı, DİYAR DER ve Genç MÜSİAD Düzce Temsilcilikleri üyelerinden oluşan grup, Cedidiye Camisi önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan Düzce İHH Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Osman Altundal, Mısır'da yüzlerce insanın hayatına son verecek olan kararların birkaç ay içerisinde nasıl böylesine hızlı bir yargılama sürecine sığdırıldığının soru işaretleri ile dolu olduğunu söyledi.

Burdur

İHH İnsani Yardım Vakfı Burdur Temsilciliğince Burdur Cumhuriyet Parkı'nda düzenlenen protesto gösterisine katılan vatandaşlar, darbe karşıtı sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan İHH Burdur Temsilcisi Ömer Faruk Bilgiç, Mısır'da yüzlerce insanın hayatına son verecek kararların, birkaç ay içerisinde nasıl böylesine hızlı bir yargılama sürecine sığdırıldığının soru işaretleriyle dolu olduğunu söyledi.

Adıyaman

Adıyaman İHH tarafından Demokrasi Parkı'nda düzenlenen ve Memur-Sen Adıyaman Şubesi, Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şubesi, AK Parti Adıyaman Gençlik Kolları'nın da aralarında bulunduğu 20 sivil toplum kuruluşu, Mısır'da verilen idam kararlarını protesto etti.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Başkanı Fadıl Akkuş, idam kararlarını kınadıklarını söyledi.


Konya

Konya'da sivil toplum kuruluşları ve İHH-AYDER üyeleri Kültürpark'ta toplandı.

Gup adına konuşan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, bugün olduğu gibi yine zalimlerin, zorbaların zulmüne son verilmesi için bir araya gelineceğini söyledi.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı üyeleri, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan İHH gönüllüsü Yusuf Bülbül, bu idam cezalarının insanlığa ve hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Bülbül, mazlum Mısır halkının sesine ses katabilmek adına tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet etti.
Mısırda yüzlerce insanın hayatına son verecek kararların çok hızlı bir şekilde verildiğine dikkati çeken Bülbül, şunları kaydetti:


"Hukukun en temel prensiplerinden olan savunma hakkının kullanılmasına bile izin verilmeyen birkaç oturumun ardından, fütursuzca ve özensiz kararlar ortaya çıkmıştır. Her iki davada da insanların göstermelik de olsa savunma yapmalarına izin verilmemiştir. Ülke dışına kaçmış bazı göstericiler ise savunmaları dahi alınmadan gıyabında idama mahkum olmuşlardır. Mısır adaleti kararın ölçüsüzlüğünü izah etme ihtiyacı dahi hissetmemiştir."

Şanlıurfa

Şanlıurfa İHH tarafından düzenlenen protestoda, Topçu Meydanı'nda bir araya gelerek yatsı namazı kılan çok sayıda vatandaş, Mısır, Suriye ve Filistin için dua etti.

Daha sonra darbe karşıtı dövizler taşıyan gruptakiler, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Ali Acar, darbeye direnen Mısır halkının bu zulüm ve baskılara karşı teslim olmayacağını söyledi.

Sakarya

Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği tarafından Adapazarı Kültür Merkezi önünde düzenlenen protesto gösterisinde ellerinde darbe karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıyan grup, Muhammed Mursi lehine ve darbe karşıtı sloganlar attı.Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Ruhi Ademoğlu, Mısır'da darbe mahkemesinin 3 Temmuz askeri darbesinin ardından sözde iki hukuki karara daha imza attığını söyledi. Darbe karşıtların dünyanın gözleri önünde camilerin içinde öldürüldüğünü ifade eden Ademoğlu, ölümden kurtulanların da idam cezasıyla cezalandırıldığını belirtti.

Amasya

Mısır’da verilen idam kararları Amasya-Yavuz Selim Meydanı’nda protesto edildi.

Gönüllü Kuruluşlar Platformu’nun düzenlediği eylemde, platform adına Özgür-Der Amasya temsilciliğinden Özgür Eryiğit açılış konuşmasını yaptı. Programa Fatih Akgül’ün Kur-an’ı Kerim ve mealini okumasıyla devam edildi.Programda İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Nuri Eken ve Hızır-der Yönetim Kurulu üyesi Fehmi Gider de birer konuşma yaptılar. Program boyunca atılan sloganlar eşliğinde Özgür-Der Temsilciliğinden Veysel Şahin’in basın açıklamasını okumasının ardından Fatih Akgül’ün yaptığı dua ile program sona erdi.

Çorum

Çorum'da bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.
İHH Çorum Temsilciliği ile Özgür-Der, İlke-Der ve Eğitim-Bir-Sen şubelerinin katılımıyla oluşturulan "Mısırlı Müslümanlarla Dayanışma Platformu"nun üyeleri, Hürriyet Meydanı'nda bir araya geldi.

"Rabia" işareti yaparak "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", "Diktatörler yenilecek, İslami direniş kazanacak" şeklinde slogan atan grup, Mısır'da darbe karşıtları hakkında verilen idam kararlarını kınadı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, Mısır ve Suriye'de hayatını kaybedenler için dua edildi. Mısır'daki darbe karşıtlarının direnişiyle ilgili sinevizyon gösterisi sunuldu.Grup adına açıklama yapan İHH Çorum Temsilcisi Selim Özkabakçı, Mısır'daki idam kararlarının, insanlığa ve hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Tüm insan hakları örgütlerini, vicdan sahibi herkesi, idam kararına karşı tepki vermeye ve bu kararların uygulanmaması için gerekli adımları atmaya, siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Nevşehir

Nevşehir’de yaklaşık 200 kişi, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti. Sisi’nin posterini yakan göstericiler, Mısır’da ölenler için Kur’an okuyarak dua etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı Nevşehir Gönüllüleri tarafından düzenlenen eylem, Yeni Kayseri Caddesi üzerindeki Gülbahçe önünde yapıldı. Burada toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Mısır’da hayatını kaybeden darbe karşıtları için Kur’an okudu. Daha sonra grup adına bir açıklama yapan Behçet Alkan, Mısır’da darbe mahkemesinin 3 Temmuz askeri darbesinin ardından sözde iki hukuki karara daha imza attığını ve Minya Ceza Mahkemesi’nin 529 darbe karşıtı eylemciden 37'sinin idamını nihai olarak onaylarken, 492 sanığın çoğunun da cezalarını müebbet hapse çevirdiğini söyledi.Aynı mahkemenin aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında da idam kararı verdiğini ifade eden Alkan, insanlığa ve hukuka aykırı bu kararları kınamak, Mısırlı mazlum insanların sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet etti.


İlgili haberler
Tümünü gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022