İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İdlib’te kadın ve çocuklar için sağlık merkezi açıldı
Kuveyt Qawafil, İHH ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Meşhed Ruhin bölgesinde inşaatı tamamlanan ‘El Fevz Sağlık Merkezi’ hizmete açıldı.
Suriye 29.11.2022

Kuveyt merkezli Qawafil Kurumu, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ortaklığıyla inşaatı tamamlanan ‘El Fevz Sağlık Merkezi’ düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kadın ve çocuk sağlığı, diş kliniği ve acil servis gibi birimlerin bulunduğu merkezde bir pratisyen hekim, bir diş hekimi, bir ebe ve bir hemşire görev alıyor. Merkezden, günlük 50 kişinin istifade etmesi bekleniyor.

img_9669.jpg

İHH Suriye Çalışmalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Işık, yaptığı açıklamada, El Fevz Sağlık Merkezi’nin 50 bin kişinin yaşadığı bir bölgede hizmet vereceğini söyledi.

Işık, projenin paydaşları hakkında da bilgi vererek,

‘‘Bu proje için Kuveyt Qawafil Kurumu gerekli fon desteğini sağladı. Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) uygulama ve yönetim safhasında yer alıyor. AFAD yer tahsisiyle ilgili katkı verdi. İHH İnsani Yardım Vakfı'mız ise tüm bu koordinasyonu yürütüyor. Sağlık merkezinin çevresinde tam teşekküllü herhangi bir hastane bulunmadığı için oluşan ihtiyacı büyük oranda karşılayacağını düşünüyoruz.’’ dedi.

yakup-isik.jpg

Qawafil Kurumu Başkanı Sinan el Ahmed ise ‘‘Ramazan ayında Suriye ziyaretimiz esnasında bu projeyi görmüş ve tamamlamak için çalışmalara başlamıştık. Yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde inşaatı tamamlandı. Bugün ise açılışını yaptık.’’ ifadesini kullandı.

Savaş coğrafyalarında sağlık hizmetlerinin büyük önem taşıdığını belirten El Ahmed, ‘‘Ben bir anneyim. Bir annenin çocuğunun sağlığı için nasıl endişelendiğini çok iyi biliyorum. Bu projenin bugünden itibaren hizmet verecek olması Suriye’deki anneleri memnun ediyor.’’ şeklinde konuştu.

qawafil-kurumu-baskani-sinan-el-ahmed.png

Yapılan kurdele kesiminin ardından El Fevz Sağlık Merkezi, Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Meşhed Ruhin bölgesinde yaşayan sivillere ücretsiz olarak hizmet vermek üzere açıldı.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, bir aylık süreç içerisinde 7 bin 21 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile depremden etkilenen illerde faaliyet gösterdi. Vakıf; gıda, barınma, giyecek gibi birçok alanda milyonlarca insana destek ulaştırdı. İHH depremin yaşandığı 10 ildeki yardım çalışmalarına devam ediyor.
09.03.2023
Uluslararası öğrenciler deprem bölgeleri için seferber oldu
Uluslararası öğrenciler deprem bölgeleri için seferber oldu
Sefire-i Alem Derneği öncülüğünde 19 farklı ülkeden 50’yi aşkın öğrenci depremden etkilenen vatandaşlara destek olmak amacıyla örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Öğrenciler, dernek binasında kurulan atölyelerde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kermesinde satılması için sarma ve mantı hazırladı. Ürünlerin satışından elde edilen gelir Kahramanmaraş’ta kurulması planlanan konteyner mahallesinde kullanılacak. Öğrenciler tarafından ayrıca, çocuklar için oyuncak kampanyası başlatılırken, deprem bölgesine gönderilmek üzere toka ve çeşitli giyecekler de dikildi.
18.02.2023
Türkiye’den Ukrayna’ya mobil aşevi
Türkiye’den Ukrayna’ya mobil aşevi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’ya gönderilen mobil aşevi İstanbul’dan yola çıktı. Aşevinin günde 30 bin kişiye yemek dağıtması planlandı. Ayrıca İHH’nın geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’ya gönderdiği 3 TIR dolusu yardım malzemesi de savaş mağdurlarına ulaştırıldı.
Ukrayna
27.01.2023