İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İdlib’te kadın ve çocuklar için sağlık merkezi açıldı
Kuveyt Qawafil, İHH ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Meşhed Ruhin bölgesinde inşaatı tamamlanan ‘El Fevz Sağlık Merkezi’ hizmete açıldı.
Suriye 29.11.2022

Kuveyt merkezli Qawafil Kurumu, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ortaklığıyla inşaatı tamamlanan ‘El Fevz Sağlık Merkezi’ düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kadın ve çocuk sağlığı, diş kliniği ve acil servis gibi birimlerin bulunduğu merkezde bir pratisyen hekim, bir diş hekimi, bir ebe ve bir hemşire görev alıyor. Merkezden, günlük 50 kişinin istifade etmesi bekleniyor.

img_9669.jpg

İHH Suriye Çalışmalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Işık, yaptığı açıklamada, El Fevz Sağlık Merkezi’nin 50 bin kişinin yaşadığı bir bölgede hizmet vereceğini söyledi.

Işık, projenin paydaşları hakkında da bilgi vererek,

‘‘Bu proje için Kuveyt Qawafil Kurumu gerekli fon desteğini sağladı. Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) uygulama ve yönetim safhasında yer alıyor. AFAD yer tahsisiyle ilgili katkı verdi. İHH İnsani Yardım Vakfı'mız ise tüm bu koordinasyonu yürütüyor. Sağlık merkezinin çevresinde tam teşekküllü herhangi bir hastane bulunmadığı için oluşan ihtiyacı büyük oranda karşılayacağını düşünüyoruz.’’ dedi.

yakup-isik.jpg

Qawafil Kurumu Başkanı Sinan el Ahmed ise ‘‘Ramazan ayında Suriye ziyaretimiz esnasında bu projeyi görmüş ve tamamlamak için çalışmalara başlamıştık. Yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde inşaatı tamamlandı. Bugün ise açılışını yaptık.’’ ifadesini kullandı.

Savaş coğrafyalarında sağlık hizmetlerinin büyük önem taşıdığını belirten El Ahmed, ‘‘Ben bir anneyim. Bir annenin çocuğunun sağlığı için nasıl endişelendiğini çok iyi biliyorum. Bu projenin bugünden itibaren hizmet verecek olması Suriye’deki anneleri memnun ediyor.’’ şeklinde konuştu.

qawafil-kurumu-baskani-sinan-el-ahmed.png

Yapılan kurdele kesiminin ardından El Fevz Sağlık Merkezi, Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Meşhed Ruhin bölgesinde yaşayan sivillere ücretsiz olarak hizmet vermek üzere açıldı.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Suriye’deki 15 bin aileye kış yardımı
İHH’dan Suriye’deki 15 bin aileye kış yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘‘İyilik Soğuk Geçirmez’’ sloganıyla yürütülen kış kampanyası kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki 15 bin 744 aileye kömür, battaniye, sünger yatak, gıda kolisi, mont ve çizme gibi yardım malzemeleri dağıtıldı.
20.03.2024
“Benim Ailem” Azerbaycan’da
“Benim Ailem” Azerbaycan’da
İHH YouTube kanalında yayınlanan "Benim Ailem" serisinin yeni bölümü yayınlandı. Benim Ailem ekibi bu bölümde, Azerbaycan’ın Şeki şehrinde bir yetim ailesi olan Çelebiyev ailesine taşıma aracı murayev hediye etti.
22.02.2024
CZN Burak savaş mağduru çocuklar için yemek yaptı
CZN Burak savaş mağduru çocuklar için yemek yaptı
CZN Burak olarak bilinen Şef Burak Özdemir, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib iline yaptığı ziyaret kapsamında savaş mağduru ailelere yardım malzemeleri dağıtıp çocuklarla yemek yaptı. Özdemir, tüm dünyada savaşların sona ermesi ve iyiliğin yayılması için çağrıda bulundu.
22.02.2024