İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İdlib’te kadın ve çocuklar için sağlık merkezi açıldı
Kuveyt Qawafil, İHH ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Meşhed Ruhin bölgesinde inşaatı tamamlanan ‘El Fevz Sağlık Merkezi’ hizmete açıldı.
Suriye 29.11.2022

Kuveyt merkezli Qawafil Kurumu, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ortaklığıyla inşaatı tamamlanan ‘El Fevz Sağlık Merkezi’ düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kadın ve çocuk sağlığı, diş kliniği ve acil servis gibi birimlerin bulunduğu merkezde bir pratisyen hekim, bir diş hekimi, bir ebe ve bir hemşire görev alıyor. Merkezden, günlük 50 kişinin istifade etmesi bekleniyor.

img_9669.jpg

İHH Suriye Çalışmalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Işık, yaptığı açıklamada, El Fevz Sağlık Merkezi’nin 50 bin kişinin yaşadığı bir bölgede hizmet vereceğini söyledi.

Işık, projenin paydaşları hakkında da bilgi vererek,

‘‘Bu proje için Kuveyt Qawafil Kurumu gerekli fon desteğini sağladı. Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) uygulama ve yönetim safhasında yer alıyor. AFAD yer tahsisiyle ilgili katkı verdi. İHH İnsani Yardım Vakfı'mız ise tüm bu koordinasyonu yürütüyor. Sağlık merkezinin çevresinde tam teşekküllü herhangi bir hastane bulunmadığı için oluşan ihtiyacı büyük oranda karşılayacağını düşünüyoruz.’’ dedi.

yakup-isik.jpg

Qawafil Kurumu Başkanı Sinan el Ahmed ise ‘‘Ramazan ayında Suriye ziyaretimiz esnasında bu projeyi görmüş ve tamamlamak için çalışmalara başlamıştık. Yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde inşaatı tamamlandı. Bugün ise açılışını yaptık.’’ ifadesini kullandı.

Savaş coğrafyalarında sağlık hizmetlerinin büyük önem taşıdığını belirten El Ahmed, ‘‘Ben bir anneyim. Bir annenin çocuğunun sağlığı için nasıl endişelendiğini çok iyi biliyorum. Bu projenin bugünden itibaren hizmet verecek olması Suriye’deki anneleri memnun ediyor.’’ şeklinde konuştu.

qawafil-kurumu-baskani-sinan-el-ahmed.png

Yapılan kurdele kesiminin ardından El Fevz Sağlık Merkezi, Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Meşhed Ruhin bölgesinde yaşayan sivillere ücretsiz olarak hizmet vermek üzere açıldı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek
Afganistan’da yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’daki yardım faaliyetlerine 2022 yılında da devam etti. Gıda, gelir temini, eğitim, sağlık ve barınma gibi birçok alanda Afganistanlı ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıldı. Yardımlardan bir milyona yakın kişi istifade etti.
Yetim
10.01.2023
İHH’dan Suriye’de son bir yılda 700 bin kişiye yardım
İHH’dan Suriye’de son bir yılda 700 bin kişiye yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan savaş mağduru sivillere, 2022 yılı içerisinde 51 bin ton ağırlığında 2 bin 43 TIR dolusu insani yardım malzemesi ulaştırıldı.
10.01.2023
İHH 2022’de 19 ülkede bin 375 su kuyusu açtı
İHH 2022’de 19 ülkede bin 375 su kuyusu açtı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2022 yılında 19 ülkede bin 375 adet su kuyusunu hizmete açtı. Açılan su kuyuları sayesinde yüzbinlerce kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
Su Kuyusu
05.01.2023