İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH Afganistan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu
Afganistan’da yaşanan sel felaketi ve heyelan dolayısıyla bölgede bulunan İHH ekipleri Tahhar’daki tek yetimhane olan Tahhar yetimhanesine ziyaret etti.
Afganistan 07.05.2014

İHH ekipleri daha önce de sel ve heyelan yaşanan bölgelere ulaşarak ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunmuştu.

İHH’nın ziyaret ettiği 3 katlı bir binadan oluşan yetimhanede 35 kız 85 erkek olmak üzere toplamda 120 yetim kalıyor. Buradaki yetim çocuklara birinci sınıftan başlayarak yedinci sınıfa kadar eğitim veriliyor. Afganistan’ın uzun yıllardır yaşadığı olumsuz koşullardan dolayı yetimhanelerdeki çocuklar da çok zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Yetim anneleri meslek sahibi oluyor

İHH yetkilileri Afganistan’da bulunan partner kuruluş Hedef Vakfı’yla beraber kurmuş olduğu Tahhar’daki terzilik atölyesini de ziyaret etti. Yaklaşık bir yıl önce hayata geçirilen projede çoğunluğu yetim annelerinden oluşan kursta bayanlara terziliğin yanı sıra Kur’an-ı Kerim, ilmihal ve yazı dersi de veriliyor.

Kurs iki aylık süreyle 15 kursiyere eğitim veriyor. Önümüzdeki günlerde üçüncü dönemini tamamlayacak olan kurstan toplamda şu ana kadar 45 kişi eğitim gördü. Bu çalışma sonucu kursu başarıyla tamamlayanlara ödül olarak dikiş makineleri verilerek Afganistanlı kadınların istihdamları sağlanıyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021