İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

İHH, bayramda Gazze ve Suriye için seferber olacak
İHH İnsani Yardım Vakfı “Genişletilmiş İstişare ve Değerlendirme Toplantısı” Kırşehir'de yapıldı.
Filistin, Filistin-Gazze, Suriye 27.09.2014

Kurulduğu 1992 yılından beri yurt içi ve dışında kurban hizmetleri yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, bu yılki kurbanların önemli bir kısmını savaş nedeniyle ciddi kayıpların yaşandığı Gazze ve Suriye'de kesecek.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yurt dışında kurban çalışması yapan ilk kuruluşlardan birisi olduklarını söyledi.

Bir ülkeyle başladıkları kurban hizmetleri kapsamında bugün 70 ülkeye ulaştıklarını belirten Dede, kurban organizasyonlarının bağışta bulunan insanların yurt dışındaki kardeşlerini hatırlaması ve mazlum coğrafyadaki insanlara yalnız olmadıklarını hissettirme gibi iki büyük işlevi olduğunu vurguladı.

Vakıf olarak yardım yaparken bölgenin şartlarını en ince ayrıntısıyla değerlendirdiklerini ve en fazla ihtiyacı olan ülkelere yardım götürme gayretinde olduklarını anlatan Dede, şunları kaydetti:

"Kurban çalışmalarımızda yine aynı durumu gözetiyoruz. En çok hangi ülkenin, hangi bölgedeki insanların ihtiyacı varsa bunu belirleyip ona göre kurban götürüyoruz. Bu yıl yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 50 bin hisse kurban kesmeyi hedefliyoruz. Bunların yüzde 20'sini yani 10 binini savaşın en acı yüzünü hisseden Gazze ve Suriye'de keseceğiz. Bu ülkelerde binlerce insan evsiz, çocuklar yetim, kadınlar eşsiz, sahipsiz kaldı. Sabırsızlıkla uzanacak bir el bekliyorlar. Biz de onların umudu olmak istiyoruz."

Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yardıma muhtaç insanlar olduğunu ifade eden Dede, ancak İHH olarak 2014 yılında kurban bağışlarının önemli bir kısmını Suriye ve Gazze'ye ayırmak istediklerini dile getirdi.

Vatandaşlardan özellikle kurbanlarını Suriye ve Gazze'de kestirmek isteyenler olursa bunları da dikkate alacaklarını belirten Dede, kanayan yaraya merhem olmaya çalıştıklarını, çaresizce bekleyen insanlara muhakkak el uzatacak birilerinin olduğunu hissettirmek istediklerini anlattı.
 

SADECE ET DAĞITMIYORUZ
Kurban çalışmaları kapsamında gittikleri ülkelerde sadece et dağıtımıyla yetinmediklerini kaydeden Dede, gidilen her bölgede insanların ne ihtiyacı varsa ona yönelik de proje çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Yapılan bu çalışmalar kapsamında öncelikli ihtiyaçların belirlenerek ona yönelik "nokta atışı" yardım faaliyetleri gerçekleştirebildiklerini ifade eden Dede, "Kurban faaliyeti bölgede bulunan kardeşlerimizle kucaklaşmanın yanı sıra ayni ve nakdi ihtiyaçlarının karşılanması açısından da ön hazırlık niteliğinde oluyor" diye konuştu.

Dede, kurbanlık hisse bedelinin 550 lira olduğunu, insanların vakıf merkezine gelerek elden, banka hesap numaraları aracılığıyla, posta çeki hesabıyla ve İHH'nın internet adresinden online bağışta bulunabileceğini dile getirdi.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH, Mısır Kızılayı ve uluslararası STK’lardan Gazze’ye 11 TIR’lık yardım
İHH, Mısır Kızılayı ve uluslararası STK’lardan Gazze’ye 11 TIR’lık yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Mısır Kızılayı ve uluslararası kuruluşlarca organize edilen 11 TIR’lık yardım kafilesi Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye ulaştı.
17.11.2023
İHH Gazze’de 80 bin kişiye destek ulaştırdı
İHH Gazze’de 80 bin kişiye destek ulaştırdı
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in katliamları sebebiyle insani krizin gittikçe büyüdüğü Gazze’deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye ve tıbbi malzeme gibi alanlarda 7 Ekim’den bu yana on binlerce kişiye destek oldu.
15.11.2023
Gazze’ye yardımlarımız sürüyor
Gazze’ye yardımlarımız sürüyor
İşgalci İsrail’in saldırılarına hedef olan Gazze’deki sivillere yönelik olarak vakfımızın insani yardım çalışmaları devam ediyor.
24.10.2023