İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH Bingöl Kadın Kollarından “Kutlu Doğum” programı
İHH İnsani Yardım Vakfı Bingöl Kadın Kolları ve Genç İHH, kutlu doğum sebebiyle “Peygamber ve Yetim” konulu bir program düzenledi.
23.04.2015

İHH İnsani Yardım Vakfı Bingöl Kadın Kolları ve Genç İHH, kutlu doğum sebebiyle “Peygamber ve Yetim” konulu bir program düzenledi.

Bingöl Belediyesi Kültür merkezi’nde gerçekleştirilen “Peygamber ve Yetim” konulu programa , İHH Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülden Sönmez, İHH Kadın Kolları Genel Koordinatörü Melek Temel, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi, Bingöl Belediye Başkan Vekili Feyza Başak Koç ile çok sayıda davetli katıldı.

Program Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından Bingöl İHH Kadın Kolları Başkanı Havva Keleş konuklara selamlama konuşması yaptı. Ardından şiir, ilahi dinletisi ve ‘Peygamberimiz ve Yetim’ konulu tiyatro gösterimiyle devam etti.

Programda konuşan İHH Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülden Sönmez; “Allah resulü bütün o büyük sorumluluğun ve imkânsızlıkların ortasında etrafındaki herkese yetime dokunmayı, yetimi gözetmeyi tavsiye ediyordu. Bizlerde onun örnekliğini sergilemeliyiz” dedi.

“Yetim demek peygamber demek, yetim demek rahmet demek”

Yetimlerin çektiği sıkıntı ve Hz. Peygamberin yetimlere verdiği önemin üzerinde duran Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü:

“Etrafında yetim bulunanlar yetimin ne hissettiğini anlıyor ve yetim büyütenler yetimliğin ne olduğunu anlıyor. Bizim etrafımızda yoksa biz bunu çok fark edemiyoruz ve ya ayetlerde Rabb’imizin bize söylediği şeyi anlayamıyoruz. İlk yetim sempozyumunu yaptığımızda yeni bir sayfa açacağız dediğimiz zaman bize dediler ki; ‘yetim demeyin. Çok İslami bir kavram. Kimsesiz çocuk derseniz çok daha iyi olur ve literatüre de uygun olur.’ Biz dedik ki ‘hayır! Yetime yetim diyeceğiz. Kimsesizsin demeyeceğiz çocuklarımıza.’ Yetime yetim diyeceğiz ama onlara yetimliğin çok bedbaht bir şey olmayacağını da söyleyeceğiz. Yetim demek peygamber demek. Yetim demek rahmet demektir.”

“Bingöl’de 120 Tane Yetim Sponsorluğu Var”

İHH olarak yetimlere yönelik çalışmalarını da aktaran Sönmez, “Bizim bir yetimler ordumuz var değerli kardeşler. İHH 60 binin üzerinde yetimin sponsorluğunu yapıyor. Bingöl’de 120 tane yetim sponsorluğumuz var. Allah hiç kimseyi yalnız bırakmasın. Yardımsız dostsuz, kimsesiz bırakmasın. Bu gerçekten kolay bir şey değildir. Ama küçücük bir dokunuşla onların hayatını komple değiştirebilirsiniz” diye konuştu.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022