İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH Ramazan fitrelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı bu yıl da hayırseverlerin Ramazan fitrelerini dünyanın dört bir yanında savaş, işgal ve doğal afet bölgelerinde yaşayan mağdurlara ulaştırıyor.
06.08.2013

İHH hayırseverlerin emanet ettiği fitreleri bu Ramazan ayında da İslami usullere uygun olarak Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Fitre, Ramazan ayının sonuna yetişen, zekat vermekle yükümlü her hür Müslüman’ın vermesi gereken sadakadır. Müslümanlar Ramazan ayı içerisinde bağışlamaları gereken fitrelerini bizzat ya da hayır kuruluşları aracılığıyla yoksullara ulaştırır.

Vakfımız, dünyada ki mağdurluk yoksulluk mazlumluk durumlarını göz önünde bulundurarak, kendine ulaşmış olan zekat, fitre, sadaka ve diğer bağışları (eğer bağışçının özellikle ulaşmasını istediği bir yer yoksa) tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlamaktadır.

Fitre ne zaman ve kimlere verilir?

Fitrenin Ramazan Bayramı’nın birinci günü bayram namazından önce hatta bayramdan daha önce Ramazan içinde verilmesi gerekir ki, verilen yoksul kimse de ihtiyaçlarını giderebilsin. Fitre; küçük, büyük, akıllı, akıl hastası,hasta,sağlıklı her Müslüman için verilir.

5. Nisab miktarı mallar nelerdir?

80 gramveya daha fazlası altın,
560 gramveya fazlası gümüş,
80 gr.altın miktarına eşit para,
Parayla aynı ölçüde ticaret malları,
40 taneden fazla koyun ve keçi,
30 ve fazlası sığır ve manda,
5 ve fazlası deve.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022