İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

İHH Dünya’nın Çatısı Nepal’de
İHH İnsani Yardım Vakfı Ramazan çalışmaları kapsamında dünyanın çatısı olarak bilenin Nepal’de kumanya dağıtımı ve iftar organizasyonları gerçekleştirdi.
Nepal 14.07.2015

İHH İnsani Yardım Vakfı Ramazan çalışmaları kapsamında dünyanın çatısı olarak bilenin Nepal’de kumanya dağıtımı ve iftar organizasyonları gerçekleştirdi.

Dünya’nın çatısı olarak tabir edilen Himalayaların gölgesindeki Nepal’de bulunan yoksul Müslümanların Ramazan ayında sıkıntılarını gidermeye çalışan İHH, bölgede bulunan yetimlere, yetim ailelerine, kadın barınma evlerine ve yoksul Müslümanlara kumanya dağıtımı yaptı ve iftar organizasyonları gerçekleştirdi.

Ramazan çalışmalarını Nepal’de iki farklı ekiple yürüten İHH, Nepal’de meydana gelen büyük depremde de bölgeye acil yardım ekibiyle ulaşmış, arama-kurtarma ve acil yardım çalışmalarında bulunmuştu.

20 bin kişinin yararlandığı kumanya dağıtımı

İHH Ramazan çalışmaları kapsamında Nepal’de farklı bölgelerde 3919 adet kumanya dağıtımı yaptı. İlgili kumanyalardan yaklaşık 20 bin kişi yararlanma fırsatı buldu. Bunun yanı sıra toplamda 3400 kişilik iftar verildi. İHH’nın yaptığı yardımların parasal değeri ise 70 bin Euro.

Ramazan dolayısıyla Nepal’e giden ekipler çalışmalarını Hindistan sınırında Britnagar şehri yakınlarındaki Sunsari–Bograha’da bulunan İHH’nın açmış olduğu Prof. Dr. Necmettin Erbakan Camii ve Okulu, Ali Ramazan Meryem Üstünsoy Yetimhanesi, Birgunj bölgesinde Güngören İHH’nın açtırmış olduğu Güngören İslam Kültür Merkezi’nde çalışmalarını yürüttü. Yine bölgede bulunan Said Nursi Camii’nde de ilgili çalışmalar yürütüldü.

Aile başı 25 kilo pirinç, 2 kilo şeker, 2 kilo mercimek, 2 kilo nohut, 2 lt sıvı yağ ve 1 kilo tuzun bulunduğu 3919 adet kumanya paketlerinden toplamda 20 bin kişi istifade etti.

Bölgede bulunan İHH ekipleri bölgedeki Müslümanlara iftar programları da düzenledi. Bradnegar’da bulunan İslam Kültür Merkezi’nde, Birgunj’daki Güngören İslam Merkezi’nde, Katmandu’da kurulan kadın barınma evinde ve farklı bölgelerde yeni Müslüman olmuş kişilere de iftar programları düzenlendi.

Nepal’deki yetimler unutulmadı

İHH’nın Nepal’de inşa ettirdiği 72 çocuk kapasiteli Ali Ramazan & Meryem Üstünsoy Yetimhanesi’nde kalan çocuklara içinde elbise, ayakkabı ve sandaletin bulunduğu bayram hediyeleri verildi. Ayrıca yetimhanede bulunan çocuklarla beraber iftar yapıldı.

27 milyon nüfusa sahip olan Nepal’de Müslümanlar nüfusun yüzde 4.4’luk kısmını oluşturuyorlar. Hindu nüfusun baskın olduğu ülkede Müslümanlara karşı zaman zaman şiddet olayları gerçekleştiriliyor. Müslüman lider Ferzan Ahmet’in 2011 yılında cami çıkışında şehit edildiği ülkede 3 hafta önce de yine Müslüman liderlerden Sadrul Mia Hak suikasta uğrayarak hayatını kaybetti.

Nepal’in yeni Müslümanlarına yardım

İHH Nepal’de partner kurum olarak çalıştığı İslami Sang Nepal’in bölgede yürüttüğü çalışmalara destek olarak Nepal’de Müslüman olup ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kalan yeni Müslümanları da ziyaret ederek onlara destek verdi. Human Development Academy(HUDA) tarafından yürütülen çalışmalarla yeni Müslüman olan Nepallilere destek veriliyor. Yeni Müslüman olanlar çeşitli sığınma evlerinde barınmaları sağlanıyor ve eğitim faaliyetleri konusunda çalışmalar yürütüyor.

Yeni Müslüman olmuş kişilerle sohbet etme imkanı bulduk ve onların hidayete erme hikayelerini dinledik. Ailelerinden, anne babalarından ayrılmak zorunda kalan ve yeni bir yaşam sürdüren bu kişiler her şeye rağmen Müslüman oldukları için mutlu ve huzurlu olduklarını eski inançlarında bu mutluluğu yakalamadıklarını belirtiyorlar.

İHH ekipleri yeni Müslüman olmuş bu kişilere çeşitli yardımda bulunarak onlarla birlikte iftarlarını açtı.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH İnsani Yardım Vakfı, Islamska zajednica Bosna Hersek Rijaset ve HO Merhamet Bosna kurumları ile birlikte Suriye'de Şubat ayında yaşanan depremde yıkılan okul, cami ve yaşam evleri projelerin temellerini attı.
13.09.2023
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH tarafından, iç karışıklıkların yaşandığı Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesinin dağıtımları devam ediyor. Gıda, battaniye ve hijyen malzemelerinden oluşan yardımlar, şu ana kadar ülkenin 5 farklı bölgesinde hastaneler, barınma merkezleri, çocuk esirgeme kurumları ve 120’den fazla kampta dağıtıldı. Hartum ve Darfur eyaletlerindeki dağıtımlar ise sürüyor.
11.09.2023
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH İnsani Yardım Vakfı, Batı Afrika ülkesi Nijer'deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf, Temmuz ayı içerisinde İnegöl İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle, ülkede çok sayıda projeyi hayata geçirdi.
26.07.2023