İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH Dünya’nın Çatısı Nepal’de
İHH İnsani Yardım Vakfı Ramazan çalışmaları kapsamında dünyanın çatısı olarak bilenin Nepal’de kumanya dağıtımı ve iftar organizasyonları gerçekleştirdi.
Nepal 14.07.2015

İHH İnsani Yardım Vakfı Ramazan çalışmaları kapsamında dünyanın çatısı olarak bilenin Nepal’de kumanya dağıtımı ve iftar organizasyonları gerçekleştirdi.

Dünya’nın çatısı olarak tabir edilen Himalayaların gölgesindeki Nepal’de bulunan yoksul Müslümanların Ramazan ayında sıkıntılarını gidermeye çalışan İHH, bölgede bulunan yetimlere, yetim ailelerine, kadın barınma evlerine ve yoksul Müslümanlara kumanya dağıtımı yaptı ve iftar organizasyonları gerçekleştirdi.

Ramazan çalışmalarını Nepal’de iki farklı ekiple yürüten İHH, Nepal’de meydana gelen büyük depremde de bölgeye acil yardım ekibiyle ulaşmış, arama-kurtarma ve acil yardım çalışmalarında bulunmuştu.

20 bin kişinin yararlandığı kumanya dağıtımı

İHH Ramazan çalışmaları kapsamında Nepal’de farklı bölgelerde 3919 adet kumanya dağıtımı yaptı. İlgili kumanyalardan yaklaşık 20 bin kişi yararlanma fırsatı buldu. Bunun yanı sıra toplamda 3400 kişilik iftar verildi. İHH’nın yaptığı yardımların parasal değeri ise 70 bin Euro.

Ramazan dolayısıyla Nepal’e giden ekipler çalışmalarını Hindistan sınırında Britnagar şehri yakınlarındaki Sunsari–Bograha’da bulunan İHH’nın açmış olduğu Prof. Dr. Necmettin Erbakan Camii ve Okulu, Ali Ramazan Meryem Üstünsoy Yetimhanesi, Birgunj bölgesinde Güngören İHH’nın açtırmış olduğu Güngören İslam Kültür Merkezi’nde çalışmalarını yürüttü. Yine bölgede bulunan Said Nursi Camii’nde de ilgili çalışmalar yürütüldü.

Aile başı 25 kilo pirinç, 2 kilo şeker, 2 kilo mercimek, 2 kilo nohut, 2 lt sıvı yağ ve 1 kilo tuzun bulunduğu 3919 adet kumanya paketlerinden toplamda 20 bin kişi istifade etti.

Bölgede bulunan İHH ekipleri bölgedeki Müslümanlara iftar programları da düzenledi. Bradnegar’da bulunan İslam Kültür Merkezi’nde, Birgunj’daki Güngören İslam Merkezi’nde, Katmandu’da kurulan kadın barınma evinde ve farklı bölgelerde yeni Müslüman olmuş kişilere de iftar programları düzenlendi.

Nepal’deki yetimler unutulmadı

İHH’nın Nepal’de inşa ettirdiği 72 çocuk kapasiteli Ali Ramazan & Meryem Üstünsoy Yetimhanesi’nde kalan çocuklara içinde elbise, ayakkabı ve sandaletin bulunduğu bayram hediyeleri verildi. Ayrıca yetimhanede bulunan çocuklarla beraber iftar yapıldı.

27 milyon nüfusa sahip olan Nepal’de Müslümanlar nüfusun yüzde 4.4’luk kısmını oluşturuyorlar. Hindu nüfusun baskın olduğu ülkede Müslümanlara karşı zaman zaman şiddet olayları gerçekleştiriliyor. Müslüman lider Ferzan Ahmet’in 2011 yılında cami çıkışında şehit edildiği ülkede 3 hafta önce de yine Müslüman liderlerden Sadrul Mia Hak suikasta uğrayarak hayatını kaybetti.

Nepal’in yeni Müslümanlarına yardım

İHH Nepal’de partner kurum olarak çalıştığı İslami Sang Nepal’in bölgede yürüttüğü çalışmalara destek olarak Nepal’de Müslüman olup ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kalan yeni Müslümanları da ziyaret ederek onlara destek verdi. Human Development Academy(HUDA) tarafından yürütülen çalışmalarla yeni Müslüman olan Nepallilere destek veriliyor. Yeni Müslüman olanlar çeşitli sığınma evlerinde barınmaları sağlanıyor ve eğitim faaliyetleri konusunda çalışmalar yürütüyor.

Yeni Müslüman olmuş kişilerle sohbet etme imkanı bulduk ve onların hidayete erme hikayelerini dinledik. Ailelerinden, anne babalarından ayrılmak zorunda kalan ve yeni bir yaşam sürdüren bu kişiler her şeye rağmen Müslüman oldukları için mutlu ve huzurlu olduklarını eski inançlarında bu mutluluğu yakalamadıklarını belirtiyorlar.

İHH ekipleri yeni Müslüman olmuş bu kişilere çeşitli yardımda bulunarak onlarla birlikte iftarlarını açtı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Şanlıurfa’da yetimler için şenlik düzenlendi
Şanlıurfa’da yetimler için şenlik düzenlendi
İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Şubesi koordinasyonunda Şanlıurfa’da yetim çocuklara yönelik şenlik düzenlendi. Çeşitli oyunların ve etkinliklerin düzenlendiği programda ayrıca, 600 yetim çocuğa bisiklet hediye edildi.
Şanlıurfa, Yetim
16.05.2022
Yetimler için seferber oldu
Yetimler için seferber oldu
Dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetimlere destek olmak için çırpınan bir anne, Halime Acar. Eşinin vefatının ardından, önce kendi yetimlerini büyüttü, sonra hiç tanımadığı yetimlere destek vermek için güzel çalışmalara öncülük etti. Yıllardır olduğu gibi bugün de aynı şevkle çalışmalarına devam eden Halime Acar, İyilik Hikayesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
Katarakt, Sakarya, Su Kuyusu, Yetim
12.05.2022
Yemen’de sağlık hizmetlerine destek
Yemen’de sağlık hizmetlerine destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen’deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Marib vilayetinde savaştan etkilenen halka hizmet vermek amacıyla kurulan sağlık merkezini 4 yıldır destekleyen İHH; Ahrar Vadisi’ndeki 121 katarakt hastasının da ameliyatını gerçekleştirdi.
Katarakt
10.05.2022