İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH ekibi Bangladeş'te yetimlerle buluştu
İHH'dan 10 kişilik ekip, Bangladeş'te yetimlerle piknikte bir araya geldi.
Bangladeş, Türkiye 30.04.2014

Cox's Bazar'da, İHH'nın ülkedeki partner kuruluşu Bangladeş İslami Yardım Vakfı tarafından organize edilen piknikte yetimler, ekibi çiçeklerle karşıladı.

Piknikte, farklı kategorilerde koşu, halat çekme, kaşıkta bilye tutma, kızlar arasında yürüyerek dikiş dikme, çuval ve kriket yarışmaları yapıldı.Yetimlerin Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okuduğu etkinlikte, yarışmalarda dereceye giren çocuklara çeşitli hediyeler sunuldu. Pikniğe katılan 150 çocuğa hijyen kiti verildi.

Etkinlikte konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik, "Yetim Dayanışma Günleri" kapsamında, Bangladeş'e ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

Amaçlarının, İHH'nın Bangladeş'te desteklediği 250 yetimle bir araya gelmek olduğunu aktaran Çelik, "Onlarla vakit geçirmek, sevinçlerine ortak olmak, üzüntülerini biraz olsun gidermek için buraya geldik. 150 kadar çocukla piknik yapıyoruz. Çocukların sevinci gözlerinden okunuyor. Türkiye'den buraya paralarını ve dualarını gönderen insanların burada yaptıkları hizmetlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha yaşayarak görmüş olduk. Onlara, buradaki yetimler adına tekrar teşekkür ediyoruz" diye konuştu.Çelik, kimsesiz çocukların istismara açık olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İHH olarak suistimale açık olan bu kesime sahip çıkmak hem onlar açısından hem de bizim açımızdan çok önemli bir olgu. Dünyada milyarı bulan yetim var. Avrupa merkezli kurumlar daha çok yetimlerle ilgileniyor. İslam dünyası olarak İHH'nın çalışmaları ve çabaları yetim konusunu gündeme getirdi ve onlar da çalışıyor. Dünyada 40 binden fazla yetim İHH tarafından destekleniyor. İnşallah Türkiye'deki Müslümanların yardımıyla bu sayıyı 100 bine çekmek gibi bir hedef var. Çok az bir parayla, 100-150 lira gibi ufak paralarla bu yetimleri sevindirebiliriz."

İHH ekibinin, piknikte çocuklarla oynadığını anlatan Çelik, "Uzun bir aradan sonra ben de çuval oyunu oynadım. Halat çektik. İnsan oyuna girince kendini daha çok çocuksu hissediyor. Onlar da size dokunuyor. Sizinle aynı yarışı yapıyor. Bu oyunlarla kendilerinin daha çok yakınında olduğumuzu hissediyorlar" ifadelerini kullandı. Çelik, İHH'nın Bangladeş'te 10 yıldır faaliyet yürüttüğünü dile getirerek, İHH'nın bölgede yetimhaneler ve su kuyuları açtığını, cami inşa ettirdiğini, kurban eti ile kumanya dağıtımı gerçekleştirdiğini söyledi.Mehmet Çelik, “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında Bangladeş'in farklı kentlerinde 6 gün boyunca yetimler için çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022