İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH heyetinden Nepal'de kadın sığınma evine ziyaret
İHH İnsani Yardım Vakfı ekibi, Nepal'de toplumdan dışlanan Müslüman kadınlara hizmet veren sığınma evini ziyaret etti.
Nepal, Türkiye 04.04.2014

“Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında Nepal'in başkenti Katmandu'daki partneri İslami Sangh Nepal'in kurduğu kadın sığınma evini ziyaret eden İHH yetkilileri ve Türk hayırseverlerden oluşan heyet, kadınların sorunları ve sığınma evinde aldıkları hizmetle ilgili bilgi aldı.

Müslümanların nüfusun sadece yüzde 1'ini oluşturduğu Katmandu'da, İslam'ı seçen Hindu kadınların aileleri ve toplumsal çevreleri tarafından dışlandığını belirten İslami Sangh yetkilileri, sığınma evinin öncelikle bu durumda kalan kadınlara kalacak bir yer temin etmek amacıyla kurulduğunu belirtti.

Yetkililer, meslek edindirme kurslarının da düzenlendiği sığınma evindeki kadınların, iş bulmak veya evlenmek suretiyle yardıma ihtiyaç duymaz hale gelince ayrılıp yerlerini yeni sığınmacılara bıraktığını aktardı.
Evde kalan kadınların sayısının değişkenlik gösterdiğini belirten yetkililer, amaçlarının konukları en kısa sürede kendi ayakları üzerinde durabilir hale getirmek olduğunu kaydetti.

İslami Sangh yetkilerinin verdiği bilgiye göre, 7 yıl önce kurulan sığınma evi, son bir yıldır İHH'nın desteğiyle hizmetini sürdürüyor.

İHH heyeti, Türkiye'den getirdikleri oyuncak ve tatlıları evde kalan çocuk ve kadınlara dağıttı.
Heyetin ziyareti sırasında, yakın zamanda Müslümanlığa geçen biri kadın iki Nepalli, sembolik bir törenle kelime-i şehadet getirdi. Yeni isimleri olarak "Muhammed" ve "Fatma"yı seçen Nepalliler, İHH heyeti tarafından da kutlandı.

Nüfusu 27,5 milyon olarak tahmin edilen Nepal'de Müslümanlar toplumun yüzde 4,5'luk bir bölümünü oluşturuyor. Nepal Merkezi İstatistik Bürosu, ülkenin nüfusunu 2011'de 26,6 milyon olarak açıklamıştı.
 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021