İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

İHH Kahramanmaraş’ta konteyner mahallesi kuracak
Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan depremin ilk saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde arama kurtarma ve yardım faaliyetlerinde bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı yeni bir çalışma için harekete geçti. İHH, AFAD koordinesinde ve MÜSİAD ile işbirliği içerisinde, barınma ihtiyacının karşılanması amacıyla Kahramanmaraş’ta konteyner mahallesi kuracak. Konteyner evlerin, eşyalı ve oturuma hazır bir şekilde vatandaşlara teslim edilmesi planlandı.
16.02.2023

İHH İnsani Yardım Vakfı, AFAD başta olmak üzere birçok STK ile koordineli şekilde depremin ilk saatlerinden itibaren yardım çalışmalarında bulunuyor. İHH, arama kurtarma çalışmaları ile sağ ve vefat etmiş olarak binlerce kişiyi enkazdan çıkarırken, yüzbinlerce kişiye de insani yardım ulaştırdı. 

İHH, depremden etkilenen vatandaşlara yönelik yardım çalışmaları kapsamında AFAD koordinasyonunda ve MÜSİAD ile işbirliği içerisinde yeni bir adım daha attı. Yeni binalar inşa edilene kadar barınma ihtiyacının karşılanması amacıyla vakıf tarafından Kahramanmaraş’ta konteyner mahallesi kurulacak. 21 metrekare büyüklüğünde ve 2 odadan oluşacak konteyner evlerde eşyalar, mutfak, banyo ve tuvalet de yer alacak. İHH tarafından konteyner mahallesinde; mescid, sağlık ocağı, idari binalar, kreş, çocuk oyun alanı ve market de inşa edilecek. Altyapı ve çevre düzenlemesi de vakıf tarafından yapılacak.

afis.jpg

Konteyner evde neler olacak?

Konteyner evlerin vatandaşlara eşyalı ve oturuma hazır olarak teslim edilmesi planlandı. Konteyner evlerin içerisinde şu eşyalar yer alacak:

-Mobilya seti (yatak, dolap, çekyat)

-Televizyon

-Mini buzdolabı

-Elektrikli termosifon

-Elektrikli oda ısıtıcı

-Yatak, yorgan, yastık, nevresim

-Halı, kilim

-Elektrikli süpürge, ütü, kettle

-Yemek takımı, bardak, kaşık, çatal v.b.

-Tencere, tava, çaydanlık, tabak

-Temizlik malzemeleri, kişisel hijyen seti

-Perde, tül

-Masa, sandalye, kırtasiye malzemesi

Devlet tarafından depremden etkilenen 10 ilde konteynerlerin katma değer vergisi (KDV) yıl sonuna kadar yüzde 1’e indirildi. Yapılan KDV indirimi sonrası İHH tarafından bir konteyner evin maliyeti eşyaları, altyapısı ve sosyal alanların kurulum masraflarıyla birlikte 100 bin TL olarak açıklandı.

afis-2.jpg

Destek olmak için

İHH’nın MÜSİAD ile işbirliği içerisinde başlattığı yardım çalışmasına destek olmak isteyen bağışçılar YUVA yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesi üzerinden ya da banka hesaplarına açıklama kısmına “YUVA” yazarak çalışmaya destek olabiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH, Mısır Kızılayı ve uluslararası STK’lardan Gazze’ye 11 TIR’lık yardım
İHH, Mısır Kızılayı ve uluslararası STK’lardan Gazze’ye 11 TIR’lık yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Mısır Kızılayı ve uluslararası kuruluşlarca organize edilen 11 TIR’lık yardım kafilesi Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye ulaştı.
17.11.2023
İHH Gazze’de 80 bin kişiye destek ulaştırdı
İHH Gazze’de 80 bin kişiye destek ulaştırdı
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in katliamları sebebiyle insani krizin gittikçe büyüdüğü Gazze’deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye ve tıbbi malzeme gibi alanlarda 7 Ekim’den bu yana on binlerce kişiye destek oldu.
15.11.2023
Gazze’ye yardımlarımız sürüyor
Gazze’ye yardımlarımız sürüyor
İşgalci İsrail’in saldırılarına hedef olan Gazze’deki sivillere yönelik olarak vakfımızın insani yardım çalışmaları devam ediyor.
24.10.2023