İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH Midland Yetimhanesi’ne sahip çıktı
İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri Uganda Midland Yetimhanesi’nin 100 metrekarelik ve 4 odalık yurt kısmının açılışını gerçekleştirdi.
Uganda 11.12.2013

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Uganda’ya giden İHH İnsani Yardım Vakfı temsilcileri gerçekleştirdiği ziyaretler ile 500’den fazla yetim çocuğa ulaşmıştı. Ziyaret edilen yerlerden biri de 400 çocuğun neredeyse tamamen parçalanmış sıralarda ya da ayakta eğitim almak zorunda kaldığı, penceresiz, küçük ve havasız odalarda 113 erkek, 100 kız çocuğun yatılı kaldığı Midland Yetimhanesi idi.

Yetimhanenin koşullarının iyileşmesi için maddi yardımda bulunan İHH yetkilileri, buradaki yetim çocukları Sponsor Aile Sistemi kapsamına dâhil etmiş, yetimhanenin kapasitesinin arttırılması için yurt inşasına başlamıştı.

İnşası tamamlanan 100 metrekarelik ve 4 odalık yurdun açılışı, İHH Yönetim Kurulu üyesi Yaşar Sekizkardeş ve vakıf gönüllüleri tarafından 8 Aralık 2013 Pazar günü gerçekleştirildi. Yeni yapılan yurdun her odasında 21 çocuk olmak üzere toplam 84 çocuk kalabilecek. Misafirlere yemek ikramının yapıldığı açılış programında ayrıca yetimhanede kalmakta olan toplam 213 çocuğa kıyafet dağıtımında bulunuldu.

 

Ugandalı yetimler için bir yurt daha

Açılış için Uganda’ya giden İHH ekipleri başkent Kampala'ya 160 km uzakta bulunan Bukomansimbi bölgesinde, tadilatını üstlendiği dokuz sınıflı Ali Bin Ebu Talip Okulu’nu ziyaret etti ve okulun bulunduğu 80 dönümlük araziyi gezdi.

İHH yetkililerinin incelemelerde bulunduğu alanda, 68’i kız 68’i erkek 136 yetim çocuğun kalabileceği yurt binalarının, 180 çocuğun okuyabileceği 4 sınıfın, bir daire binasının, ayrıca bayan ve erkek öğretmenler için lojmanların bulunduğu yeni bir kompleks inşa edilecek.

Yetim nüfusunun yoğun olduğu bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan kompleksin açılışının 2014 Yetim Dayanışma Günlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021