İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH Nijer’de Mevlana İdris İlkokulu’nu açtı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Nijer'in başkenti Niamey'e bağlı Goudel bölgesinde inşa edilen Mevlana İdris İlkokulu’nun açılışı yapıldı.
Nijer 17.04.2024

İHH, Batı Afrika ülkesi Nijer’deki insani yardım faaliyetlerine devam ediyor. Vakıf tarafından son olarak, Başkent Niamey’e bağlı Goudel bölgesinde ilkokul inşa edildi. İnşa edilen okula, 2022 yılında vefat eden şair ve yazar Mevlana İdris’in ismi verildi. Okulun eğitime başlamasıyla birlikte öğrenciler, daha iyi şartlarda eğitim görme imkânına kavuştu.

Üç sınıfı, bir idareci odası, bir öğretmenler odası, üç tuvaleti ve verandası bulunan okulun toplam 150 öğrenci kapasitesi bulunuyor.

Okulun açılışına, Nijer Milli Eğitim Bakanı Dr. Elisabeth Sherif, Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, yerel yetkililer, İHH gönüllüleri ve bölge halkı katıldı.

ihh-nijerde-mevlana-idris-ilkokulunu-acti-6.jpg

İHH 2019’dan bu yana ülkede 7 okul inşa etti

Öğrenciler daha önce, kamıştan yapılmış dersliklerde eğitim görüyordu. Nijer’de şu anda 34 binden fazla kamıştan yapılmış derslik bulunuyor. Çocuklar kumların üstünde, yoğun sıcaklarda eğitim alıyor. Kamıştan yapılmış okullar; yağmur, toz ve rüzgâra karşı dayanıksız olmakla birlikte, sürekli olarak yangın riskiyle de karşı karşıya. Sınıflarda sık sık yangınların çıktığı ülkede, geçtiğimiz yıl bu yangınlar sebebiyle 25 çocuk hayatını kaybetti.

2019 yılından bu yana Nijer’de 7 okul inşa eden İHH İnsani Yardım Vakfı, ülkede yeni okullar inşa etmek için çalışmalarına devam ediyor.

mevlana-idris-zengin.jpg

Mevlana İdris Zengin kimdir?

Mevlana İdris Zengin, 1966 yılında Kahramanmaraş, Andırın'da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

İkindiyazıları, Diriliş, Dergâh, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat gibi birçok dergi ve gazetede, şiir, hikâye ve denemeleri yayımlandı.

Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu üyeliği de yapan yazar, yazdığı çocuk kitaplarıyla 1987'de Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülü, 1998'de Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü aldı.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İslami Yardım Teşkilatı (IICO) tarafından Kuveyt’te düzenlenen 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı.
17.05.2024
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
İHH İnsani Yardım Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından, İsrail’in Gazze’deki işgaline karşı yürüyüş düzenlenecek. Cumartesi günü saat 20.30'da Ayasofya Camii önünden başlayacak yürüyüş, Eminönü Meydanı’nda sona erecek.
16.05.2024
İHH, Humanitarian Networks and Partnerships Weeks 2024‘e katıldı
İHH, Humanitarian Networks and Partnerships Weeks 2024‘e katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İlişkiler ve Afet Yönetimi Departmanları temsilcileriyle, 6-10 Mayıs tarihlerinde OCHA tarafından organize edilen İnsani Ağlar ve Ortaklıklar Haftası Etkinliği’ne (Humanitarian Networks and Partnerships Weeks) katıldı.
13.05.2024