İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH Ramazan fitrelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı bu yıl da hayırseverlerin Ramazan fitrelerini dünyanın dört bir yanında savaş, işgal ve doğal afet bölgelerinde yaşayan mağdurlara ulaştırıyor.
06.08.2013

İHH hayırseverlerin emanet ettiği fitreleri bu Ramazan ayında da İslami usullere uygun olarak Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Fitre, Ramazan ayının sonuna yetişen, zekat vermekle yükümlü her hür Müslüman’ın vermesi gereken sadakadır. Müslümanlar Ramazan ayı içerisinde bağışlamaları gereken fitrelerini bizzat ya da hayır kuruluşları aracılığıyla yoksullara ulaştırır.

Vakfımız, dünyada ki mağdurluk yoksulluk mazlumluk durumlarını göz önünde bulundurarak, kendine ulaşmış olan zekat, fitre, sadaka ve diğer bağışları (eğer bağışçının özellikle ulaşmasını istediği bir yer yoksa) tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlamaktadır.

Fitre ne zaman ve kimlere verilir?

Fitrenin Ramazan Bayramı’nın birinci günü bayram namazından önce hatta bayramdan daha önce Ramazan içinde verilmesi gerekir ki, verilen yoksul kimse de ihtiyaçlarını giderebilsin. Fitre; küçük, büyük, akıllı, akıl hastası,hasta,sağlıklı her Müslüman için verilir.

5. Nisab miktarı mallar nelerdir?

80 gramveya daha fazlası altın,
560 gramveya fazlası gümüş,
80 gr.altın miktarına eşit para,
Parayla aynı ölçüde ticaret malları,
40 taneden fazla koyun ve keçi,
30 ve fazlası sığır ve manda,
5 ve fazlası deve.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022