İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH, Şam'da insani diplomasiyi sürdürüyor
Suriye'de tutulan gazeteci Cüneyt Ünal'ın 2 ay sonraki ilk fotoğrafı.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 27.10.2012

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriye’de bir dizi insani diplomasi çabası sürdürüyoruz. Son 1 haftadır yoğunlaşan girişimlerle ilgili İHH Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı.

KAMUOYUNA;


İHH İnsani Yardım Vakfı kurulduğu günden bu yana savaş, çatışma vb kriz ortamlarında sivillerin korunması ve kurtarılması için çalışma yürütmektedir. Bu çerçevede aralarında iki gazetecinin de bulunduğu çeşitli ülkelerden farklı tarafların elinde bulunan sivillerin kurtarılması için de insani diplomasi yürütmektedir.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Avukat F.Bülent Yıldırım, uluslar arası ilişkilerden sorumlu yöneticimiz İzzet Şahin ve yine vakıf görevlimiz Dilaver Kutluay’dan oluşan heyet yaklaşık 1 haftadır Şam’da yoğun bir çaba içerisinde diplomatik temaslarda bulunmaktadır.

Suriye’de devam eden insani krizde birçok sivil hapis tutulmaktadır. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu tutulan siviller arasında bölgeye haber yapmak amaçlı giden ve 21 Ağustos 2012 tarihinde tutulan Cüneyt Ünal ve Bashar Fahmi Amin Kadumi de bulunmaktadır.

Yürütülen çaba insani diplomasi faaliyeti çerçevesinde haber alınamayan sivillerden haber almak ve nihayetinde başta kadın ve çocuklar olmak üzere serbest bırakılmalarını sağlamaktır.

Bu çabalar sonucunda Şam’da hapishanede tutulan kadın ve çocukların da içinde bulunduğu bir grup hapishanede ziyaret edilmiştir. Ayrıca gazeteci Cüneyt Ünal’a ulaşılmış ve görüntüler elde edilmiştir. Serbest bırakılması için çabalar devam etmektedir. Gazeteci Bashar Fahmi Amin Kadumi ile ilgili durumunun tespiti için çalışmalar devam etmektedir. Yürütülen insani diplomasi faaliyetlerinin bir bayram sevincine dönüşerek sonuçlanması dua ve temennisi ile kamuoyuna duyururuz. 

İlgili haberler
Tümünü gör
1. Balkan STK Buluşması
1. Balkan STK Buluşması
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da "1. Balkan STK Buluşması" düzenlendi.
27.12.2021
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole göre bundan böyle AFAD, ihtiyaç duyduğu durumlarda İHH bünyesinde faaliyet gösteren akredite ekiplerle ortak çalışma konularında etkin işbirliği yapacak.
Ankara
24.11.2021
Merhamet Derneği’nden İHH’ya ziyaret
Merhamet Derneği’nden İHH’ya ziyaret
Bosna Hersek’in en köklü kurumlarından Merhamet Derneği Başkanı Kenan Vrbanjac ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı genel merkezine nezaket ziyaretinde bulundu.
30.09.2021