İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH Suriyeli yetimlerin yüzlerini güldürdü
İHH İnsani Yardım Vakfı, mülteci kamplarında kalan Suriyeli 250 yetim çocuk için Reyhanlı’da eğlence programı düzenledi.
20.03.2014

Suriye’de 4. yılına giren savaşta Esed rejiminin sivillere yönelik saldırılarında resmi rakamlara göre 150 bin kişi hayatını kaybetti. Milyonlarca insan evlerini terk ederek farklı bölge ve ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Suriye'nin her yerinde devam eden saldırılar yüz binlerce çocuğu ise yetim bıraktı .

Suriye'de olaylar başladığı andan itibaren yardım çalışmalara devam eden İHH İnsani Yardım Vakfı da savaşın tüm kötü yanlarına maruz kalan yetimlere yönelik Reyhanlı’da faaliyetler gerçekleştiriyor.

İHH bu faaliyetler kapsamında Suriye’nin İdlip, Halep ve Hama kentlerinde sivillere yönelik saldırılarda ailelerini kaybederek Türkiye'ye sığınan 250 yetim çocuğa yönelik eğlence programı düzenledi.

Reyhanlı’daki İHH Koordine ve Lojistik Merkezi bahçesinde yapılan programda yetimler legolar yapıp, çizgi film karakterleri ile oynayarak belki de çok uzun zaman sonra ilk defa acılarını unutup mutlu bir gün geçirdi.

4 kardeşine hem annelik hem babalık yapıyor

Tüm yetimlerin hikâyesi bir birine benzese de 12 yaşındaki İdlipli Hedil'in yaşadığı acısının ise tarifi yok. Hedil'in babası rejim kuvvetleri tarafından bir sene önce tutuklanıp hapishaneye konulmuş. Günlerce süren türlü işkenceler sonucu hapishanede hayatını kaybetmiş.Babasının hayatını kaybettiğini öğrenen Hedil, 8.5 aylık hamile olan annesi ve 4 kardeşi ile birlikte İdlip'ten apar topar Türkiye'ye sığınmış. İdlipli aile, burada yetimler için kurulan merkezde yaşamlarına devam ediyor.

Eşinin işkence görmüş cesedini gören Hedil'in annesi ise yaşadığı bu acılara dayanamayarak psikolojisi bozulmuş ve tedavi görmeye başlamış. Babasını kaybettikten sonra, annesi de rahatsızlanan Hedil, artık 4 kardeşine hem annelik hem babalık yapmak zorunda.

İHH yetim eğlence programına katılan Hedil kardeşleri ile birlikte geçici olarak kurulan oyun parkında eğlendi. Daha sonra Suriyeli yetimler programdan sonra oyuncaklar hediye edilerek uğurlandı.


İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022