İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH ekipleri selin ve toprak kaymasının vurduğu Afganistan’da
Afganistan’da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketi bazı bölgelerde büyük zararlara sebep oldu. Binlerce kişi evsiz kalırken kaç kişinin hayatını kaybettiği henüz bilinmiyor.
Afganistan 03.05.2014

İHH ekipleri ilk olarak sel felaketinden en fazla zarar gören Afganistan’ın Cevizcan bölgesine ulaştı. Sel felaketinin ardından 3845 ailenin yaşadığı Cevizcan’da yaklaşık 3 bin aile evsiz kalmış 315 dükkan, 1000 tane küçük ve büyükbaş hayvan telef olmuş. Bölgedeki tarım arazilerinin de yüzde 50’si hasar görmüş. Mescid ve okullarda büyük hasar görürken bir çoğu kullanılamaz hale gelmiş. Cevizcan’da ilk belirlemelere göre 150 kişi hayatını kaybetmiş ancak haber alınamayan daha bir çok kişi olduğu ifade ediliyor.Acil yardım çalışmaları için bölgeye giden İHH ekibi ilk olarak 5 bin kişiye, insanların acil ihtiyaç duyduğu battaniye, gıda malzemesi ve mutfak malzemesi gibi yardım malzemelerinin dağıtımlarını gerçekleştirdi.TOPRAK KAYMASINDA ÇOK SAYIDA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Afganistan’da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketi bazı bölgelerde büyük zararlara sebep oldu. Binlerce kişi evsiz kalırken kaç kişinin hayatını kaybettiği henüz bilinmiyor. Afganistan bu felaketin yaralarını sarmaya çalışırken daha büyük bir felaket haberi Afganistan’ın Badahşan vilayetinden geldi. Aşırı yağışların ardından meydana gelen toprak kaymasında ilk belirlemelere göre yaklaşık 350 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketinin yaralarını sarmak için bölgeye giden İHH Acil Yardım Ekibi bu haber üzerine Badahşan’a giderek yardım çalışmalarına başladı.

İHH ekipleri sel felaketinin vurduğu bölgelerde yardım çalışmaları yaparken başka bir bölgeden daha büyük bir felaketin haberi geldi. Afganistan’ın Badahşan bölgesinde aşırı yağışlara dağlardaki karların da erimesi eklenince toprak kayması meydana geldi. Afganistan’da bugüne kadar gerçekleşen en büyük toprak kayması felaketinde ilk belirlemelere göre yaklaşık 350 kişi hayatını kaybetti. Ancak toprak altında çok sayıda insanın olduğundan bahsediliyor ve ölü sayısının daha da artmasından korkuluyor. Toprak altında kalan kişi sayısı konusunda kesin bir bilgi yok. Kurtarma çalışmaları da arazi şartlarının zorluğu dolayısıyla ilkel yöntemlerle yapılıyor ve durma noktasında. Toprak kayması haberini alan İHH Projeler Koordinatörü Orhan Şefik ve İHH Acil Yardım Ekibi hemen bölgeye hareket ederek ihtiyaç sahiplerine yardım çalışmalarına başladı.

Badahşan vilayetinin Argu ilçesi Abibarik köyünün nüfusu 4 bin 900. Köyde 300 ev heyelan altında kalmış ve 700 ev de hasarlı durumda. Köyde hala heyelan riski var. Heyelanın meydana geldiği yerde dere yatağının ve evlerin olduğu yere yaklaşık 150 metre derinliğinde ve 1200 metre genişliğinde toprak geldiği için insanlar enkazdan cesetleri çıkarmak için ümitlerini keşmiş durumdalar.

İHH HEYELANIN OLDUĞU KÖYDE YARDIM FAALİYETİNDE BULUNDU

İHH Badahşan’daki heyelan bölgesinde evi zarar görmüş 350 aileye gıda maddeleri, mutfak malzemesi (tabak ve kase), hasır ve battaniyeden oluşan acil yardım malzemesi dağıttı. Tahkarda hazırlanıp yola çıkan malzemeler heyelanın yaşandığı bölgede ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. İHH ekipleri bölgedeki yardım faaliyetlerine ilerleyen günlerde de devam edecek.

Sel felaketinden etkilenen Afganistan halkına yardım etmek için lütfen tıklayınız

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
Depremden etkilenen illerden olan Adıyaman’da ekmek fırınları hâlâ kapalı. 12 gündür şehirdeki ekmek ihtiyacı başka şehirlerden getirilen ekmeklerle karşılanıyor. Depremin hemen ardından arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarında bulunan İHH, Adıyaman’da bulunan bir fırınla anlaşarak ekmek üretmeye başladı. Fırında günlük olarak 16 bin ekmek üretilerek depremden etkilenen vatandaşlara dağıtılıyor.
18.02.2023
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 852 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile faaliyetlerde bulunuyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 2 bin 934 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de yüzbinlerce kişiye farklı alanlarda destek ulaştırdı.
17.02.2023