İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH İnsani Yardım Vakfı, Islamska zajednica Bosna Hersek Rijaset ve HO Merhamet Bosna kurumları ile birlikte Suriye'de Şubat ayında yaşanan depremde yıkılan okul, cami ve yaşam evleri projelerin temellerini attı.
Bosna-Hersek, Suriye 13.09.2023

Dualarla ve kurban kesimi ile temeli atılan cami, okul ve yaşam evlerin inşasına başlandı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem Suriye, Irak, Mısır, Irak ve Lübnan'da da hissedildi. Sarsıntı, Suriye'nin başkenti Şam'ın yanı sıra İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka'da şiddetli hissedildi. Deprem en fazla Suriye’nin Azez kentine bağlı Soran kasabası ve Afrin’e bağlı Cinderes kasabasında yıkıma neden oldu.

Depremin izlerini silmek için harekete geçen Bosna halkı ile İHH, Soran’da bir cami, bir okul; Çobanbey’de bir okul ve İdlib’de ise 42 yaşam evin temelini attı.

Temel atma töreninde konuşma yapan İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay, “Bugün Suriye’de deprem bölgesinde depremin izlerini silmek için Bosna kurumları ile bir araya geldik. Burada deprem sonrası yıkılan okul, cami ve yaşam evlerin temellerini atıyoruz. Burada çok ihtiyaç var. İHH olarak buradan başta Bosna halkına ve kıymetli kurumlara teşekkür ederiz.”

bosna-destek-3.jpg

720 öğrenci okula kavuşacak

Suriye’nin Soran ve Çobanbey kasabalarında inşa edilecek 2 okuldan toplam 720 öğrenci istifade edecek. Her okul projesi 6 derslik ve toplam 12 sınıftan oluşuyor.

bosna-destek-6.jpg

Soran halkı yeniden camiye kavuşuyor

Suriye’nin Azez kentine bağlı Soran beldesinde bulunan cami depremden dolayı ağır hasar almış ve yıkım kararı alınmıştı.

Bosna kurumları yeni cami inşası için harekete geçerek 500 kişilik yeni caminin temelini dualarla attılar.

Ayrıca İdlib'in Meşhed Ruhin bölgesinde depremzede aileler için inşa edilen 42 evin temeli atıldı. 116,5 metrekare genişliğinde iki oda, mutfak ve banyo ile tuvaleti bulunuyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Özgürlük Filosu için başvurular devam ediyor
Özgürlük Filosu için başvurular devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı ve çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşunun organize ettiği Özgürlük Filosu, Gazze için yola çıkmaya hazırlanıyor. Filoya katılım için başvuru süreci devam ediyor.
04.04.2024
Suriye’deki 60 bin kişiye iftar
Suriye’deki 60 bin kişiye iftar
İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaşın devam ettiği Suriye’de Ramazan ayının ilk 20 gününde 60 bin kişiye iftar verdi.
03.04.2024
Gemiler hazır, Özgürlük Filosu Gazze'ye doğru yola çıkıyor!
Gemiler hazır, Özgürlük Filosu Gazze'ye doğru yola çıkıyor!
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Uluslararası Özgürlük Filosu için satın alımı yapılan iki gemide incelemelerde bulundu. Yıldırım burada yaptığı açıklamada, “Bu yük gemisi 5 bin 500 ton kapasiteli, adı Anadolu. Ülkemizin yardımlarını ve merhametini yüklenerek Gazze’ye ulaştıracak. Diğer gemimizin adı, Vicdan. Bu gemi de dünyadaki vicdan sahibi aktivistleri alacak ve dünya vicdanını Gazze sahillerine ulaştıracak” dedi.
27.03.2024