İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH yeni katarakt ameliyatlarına başladı
İHH İnsani Yardım Vakfı 2007'de başlattığı katarakt projesi kapsamında, 15 bini Etiyopya'da olmak üzere Afrika’da 9 ülkede toplam 53 bin 400 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi.
Afrika, Etiyopya 04.10.2011

İHH ekipleri Etiyopya'nın Tigray ve Mekele bölgelerinden sonra şimdi de Afar eyaletinde göz muayenesi ve katarakt ameliyatlarına başladı. Burada 6 ay sürecek çalışmalar doğrultusunda, 5 bin kişiye daha katarakt ameliyatı yapılacak.

İHH tarafından 2007'de, ''Siz görürseniz onlar da görecek'' sloganıyla, Afrika'da başlatılan katarakt projesi kapsamında, Sudan, Somali, Nijer, Çad, Benin, Gana, Togo, Sierra Leone ve Etiyopya'da toplam 169 bin kişi göz muayenesinden geçirildi. Bu muayeneler sırasında katarakt oldukları tespit edilen 53 bin 400 kişi de ameliyat edilerek tekrar ışığa kavuşturuldu. Afrika’da gerçekleştirilen bu çalışmalarda Türkiye'den bölgeye giden 80 doktor ile 106 hemşire gönüllü olarak görev aldı.

HEDEF 100 BİN AMELİYAT

Vakfımız yönetim kurulu üyesi Osman Atalay, Etiyopya'nın Tigray ve Mekele bölgelerinde 2 yıl içinde 15 bin katarakt ameliyatı yapıldığını belirtirken, Afar eyaletinde başlanılan çalışmalarla 6 ay içinde 5 bin kişinin daha katarakt ameliyatı yapılacağını ifade etti. Atalay, ''Etiyopya’da yerel doktorlarla çalışıyoruz, devletin de isteği bu yönde, çünkü onların gelişmesini, pratiğinin artmasını istiyor. Bu doktorların yanında hemşireler de yetişiyor. Hedefimiz Afrika genelinde 100 bin kişiyi kataraktan kurtararak, onlara aydınlığı sunmak. Afrika’da binlerce kişinin gözlerinin açılmasına vesile olan yardımseverlere ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum'' dedi.

AFRİKA’DA 10 MİLYON GÖRME SORUNLU İNSAN BULUNUYOR

Afrika genelinde 10 milyon görme sorunu yaşayan insanın bulunduğu ve bunlardan 5 milyonunun katarakt nedeniyle göremediği istatistiklerle ortaya konan bir gerçek. Kötü beslenme, vitamin eksikliği, güneş ışıklarının dik açıyla gelmesi (ultraviyole ışınlara maruz kalma) gibi faktörlerin Afrika'da yoğun olarak görülmesi ve tedavi imkanlarının yetersiz olması nedeniyle, her yıl 600 bin kişinin bu sayıya eklendiği kaydediliyor.

Etiyopya'da ise 500 bin katarakt hastası bulunurken, her yıl bu sayıya 50 bin kişi ekleniyor. Yaklaşık 83 milyon nüfusu bulunan Etiyopya genelinde 200 göz doktorunun bulunduğu belirtiliyor. Göz doktoru sıkıntısı nedeniyle özellikle çöl bölgesi, kırsal kesimlerdeki insanların ameliyat olmalarının çok zor olduğu belirtildi. Ülkede görme engellilerin yüzde 50'sinin görememe nedenini katarakt hastalığı oluşturuyor.

İHH, Etiyopya Sağlık Bakanlığı ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, hiçbir alım gücü olmayan insanlara ücretsiz olarak bu hizmeti sunuyor.

ETİYOPYA'NIN KIRSAL EYALETİ AFAR

İHH ekipleri Etiyopya'nin başkenti Addis Ababa'dan kara yoluyla 12 saatlik bir mesafede olan Afar eyaletinin Dubti şehrindeki bölge hastanesinde, günde ortalama 65 kişinin katarakt ameliyatı yapıyor. Geçtiğimiz günlerde başlatılan çalışmalarla hastanede 6 ay içinde 5 bin kişinin ameliyatının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Hastanede katarakt ameliyatı için sıra bekleyen 70 yaşındaki hastalardan Abraha Gibrisillasi, 20 yıldır gözünde bu sorunun olduğunu belirterek, ''Dün göz taramasından geçtim. Bugün ameliyat olacağım. Hiç ameliyat olma ihtimalim yoktu. Türkiye'ye ve İHH'ya dua ediyorum. Teşekkür ederim. Özellikle fakirleri, Müslüman, Hıristiyan ayırt etmeden ameliyat ettikleri için teşekkür ederim'' diye konuştu.

Hastanede ameliyat olmuş hastalardan 60 yaşındaki İbrahim Yusuf ise ''İHH yardımıyla daha önceden sağ gözümden ameliyat olmuştum. Şimdi de sol gözümden ameliyat oldum. Elhamdülillah görüyorum. Allah razı olsun yardımseverlerden'' şeklinde duygularını anlattı.

Afar eyaletinin genelinde 20 bin görme engellinin bulunduğu, bunların 10 bininin katarakt hastası olduğu belirlendi.

Etiyopya Afar eyaleti Sağlık Bakanlığının hastaneden sorumlu görevlisi Muhammet Ahmet, Afar eyaletinin, çok kurak ve çöl bölgesi olduğunu belirterek, ''Devlet yardımının yetersiz kaldığı bir bölge, burada sağlık, eğitim, ulaşım, tarım her şey sıkıntı. Bölgede 5 tane yerel hastane var. Ancak ulaşım çok zor, hastaları toplamaya, hastaneye getirmeye çok zorlanıyoruz. Sonra burada konaklaması da büyük sorun. Bu konuda da İHH'dan yardım istiyoruz'' dedi.

Hastanede İHH'nın verdiği ücret karşılığında ameliyatları gerçekleştiren doktorlardan Dr. Fussün Bakare de en çok bu bölgede kataraktın görüldüğünü, bunun en önemli nedeninin kuraklık ve yetersiz beslenme olduğunu belirtti. Bakare, ''Ülkede yeterli tıp eğitim merkezi yapılamadı. Yeterli doktor, hemşire bulunmuyor. İlaç ve teknik donanım yeterli değil. Sadece bugün 350 hasta başvurdu. Her gün 80 kilometre yoldan geliyorum, 3 doktor her gün burada ameliyat yapıyoruz.'' diye konuştu.

DUBTİ BÖLGE HASTANESİ

Senelik ortalama sıcaklığın 40 derece olduğu bir çöl bölgesindeki tek katlı 4 yapının birleşiminden oluşan Dubti Bölge Hastanesinde ameliyat olan hastalar, bir gün hastane bahçesinde kontrol altında tutuluyor. İlaçları doktorlar tarafından elden ücretsiz olarak veriliyor. İHH, ayrıca hastaların, köylerden hastaneye getirilmesini ve ameliyat için gerekli 3 günlük yemek ihtiyacını da karşılıyor.

KATARAKT yazıp 3072'ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

[video-183]

İlgili haberler
Tümünü Gör
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yerli tohum üzerinde yapılan çalışmalar sonrası seralarda yetiştirilen tarım ürünleri ilk mahsulünü verdi.
11.06.2024
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Sarmada ilçesinde kurulan Göz Sağlığı Merkezi, savaş mağduru sivillere ücretsiz olarak sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.
28.05.2024