İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH yetkilileri ve eğitimciler Pakistan’ı ziyaret etti
İHH İnsani Yardım yetkilileri, Türkiye’den eğitimciler ve sendika temsilcileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pakistan’a bir ziyaret gerçekleşti.
Orta Asya, Pakistan 02.02.2015

İHH İnsani Yardım yetkilileri, Türkiye’den eğitimciler ve sendika temsilcileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pakistan’a bir ziyaret gerçekleşti.

İHH Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’nin çeşitli illerinin ve ilçelerinin Milli Eğitim Müdürleri ve Eğitim Bir Sendikası’nın bazı temsilcileri, Pakistan’da çeşitli kurumları ziyaret ederek eğitim sistemi hakkında bilgi aldı.

Ziyaret heyeti İslamabad’da İHH’nın partner kuruluşu olan Khubaib Foundation yetkilileri ile bir araya gelerek İHH’nın Pakistan’da yürüttüğü çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı.

 

Heyete Pakistan hakkında bilgiler verildi

Ziyaret heyetine Pakistan’ın genel durumu ve eğitim sistemi hakkında çeşitli brifingler verildi. Pakistan İHH’nın ilk yetimhanesinin kurulduğu ülke olmasından dolayı özel bir öneme sahip. Partner kuruluş Khubaib Foundation’da bir araya gelen ekip burada kurumda eğitim gören çocukların gösterileriyle karşılandı.

Yapılan gösteriler ziyareti gerçekleştiren ekibin büyük beğenisini kazandı. Türkiye’den getirilen hediyeler burada eğitim gören çocuklara dağıtıldı.

Daha sonra İslamabad şehrinde devlete ait bir eğitim kurumu ziyaret edilerek buradaki eğitim şartları yerinde görüldü.

 

Azad Keşmir bölgesi ziyareti

Pakistan ziyaretinin ikinci gününde heyet Azad Keşmir’e bağlı Rara Koleji’ni ziyaret ederek burada eğitim gören yetim çocuklarla, onların eğitimcileriyle ve okul idaresiyle bir araya geldi. Okulda eğitim gören, ağırlığını yetim çocukların oluşturduğu öğrencilerin gösterileriyle karşılanan heyet burada daha sonra Türk ve Pakistan bayraklarının göndere çekilme törenine katıldı.

Kahvaltı ve öğle yemeğini kurumdaki öğrencilerle birlikte yapan ekip, verilen eğitimi yerinde görerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karşılıklı bilgilendirme ve hediyeleşme töreninin ardından okulun yetimhanesinde kalan çocuklarla bir araya gelen ekip Türkiye’den getirdiği hediyeleri yetim çocuklara dağıttı.

Kurumda 350 civarında öğrenci eğitim görmekte ve öğrencilerin çoğu üstün başarı göstererek Pakistan’da önemli kurumlar tarafından seçilmekte. Burada başarılı olan öğrencilerden bazıları da Türkiye’de burslu okuma imkanına kavuşmaktadır. 

Muzaffarabad Şehri’nde Osmanlı Camii ziyareti

Okul ziyaretinin ardından ekip daha sonra Muzaffarabad şehrine gelerek buradan Türkiye devleti tarafından yaptırılan Osmanlı Camisi’ni ziyaret etti. 

Mehmet Akif Ersoy Okulu açılışı ve yeni yetimhanenin temel atma töreni

Ziyaret ekibi, ziyaretin üçüncü gününde Haripur’da bulunan Mehmet Akif Ersoy Okulu’nun açılışını yaptı. Okul açılışına Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti Valisi Sardar Mehtab Abbasi’nin ve çok sayıda bölgeden siyasetçi ve yöneticiler de katıldı. Heyeti kabul eden Abbasi yapılan çalışmalardan dolayı kurumlara teşekkür ederek Türkiye ile dostlarının devam edeceğini ve her türlü desteği vereceğinin sözünü vererek kuruma aynı zamanda para bağışı yaptı. Haripur’da ayrıca Darul Erkam ve Bursa Emir Gazi Yetimhaneleri de ziyaret edilerek yetim çocuklara hediyeleri ve verildi. İlgili alanda ayrıca Bahattin Yıldız Yemekhanesi ve Mescidi de ziyaret edilerek, geceyi ekip ilgili yetimhanede çocuklarla birlikte geçirdi. Okul açılışı yapıldıktan sonra ziyaretçiler adına okul bahçesine fidan ekibi de yapıldı.

Ayrıca aynı yerleşke içerisinde mevcut yetimhanelerin yanına yapılacak üçüncü yetimhanenin temel atma töreni yapıldı. Yeni yetimhaneyle birlikte daha fazla yetim çocuk eğitim imkanına sahip olacak.

 

Sargodha Kız Koleji ziyareti

Ziyaretin dördüncü gününde heyet, Pencap eyaletine bağlı Sargodha Kız Koleji’ne ziyaret gerçekleştirdi. Burada hediye dağıtımının ardından Sargodha Üniversitesi’nin bölgedeki Tarım Fakültesi ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgiler alındı. İlgili bölge Pakistan’ın narenciye bahçeleriyle ünlü ve değerli tarım arazilerinden oluşan bölgesidir.


İslamabad Büyükelçiliği ziyareti ve Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti Valisi Sardar Mehtab Abbasi’nin heyeti kabul etmesi

Ziyaretin son gününde ise ekip İslamabad Büyükelçisi Babur Girgin tarafından kabul edildi ve karşılıklı sohbet ve değerlendirmelerde bulunuldu. İlgili görüşmenin ardından heyet Haripur’da Khyber Pakhtunkhwa Eyaleti Valisi Sardar Mahtab Abbasi ve çok sayıda bölge siyasetçisi ile buradaki okulda bir görüşme gerçekleştirdi. Vali Abbasi, okulu çok güzel bulduğunu, Türkiye ile dostluktan öte bir ilişkilerinin olduğunu belirterek eğitime her türlü desteği verdiklerini ifade etti.

Pakistan’da şu an da toplamda 917 yetimi bulunan İHH, şu anda tüm dünyada 51 ülkede toplamda 55 bin yetime her ay düzenli olarak sponsorluk sistemiyle sahip çıkmakta.

 

İHH’nın dünyadaki ilk yetimhanesi

İHH İnsani Yardım Vakfı dünyadaki ilk yetimhanesini (Msal Yetimhanesi) Pakistan’da kurduktan sonra burada çok sayıda çalışma yaptı. Afganistan’ın işgali sonrasında milyonlarca Afganlı, mülteci olarak Pakistan’a sığınmıştı. İHH İnsani Yardım Vakfı, uzun yıllar çok kötü şartlar altında yaşayan Afgan mültecilerin yetim kalan çocuklarıyla ilgilenmek amacıyla 2003 yılında Msal Yetimhanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Rawalpindi şehrindeki yetimhanede günümüz itibarıyla 40 yetim kız çocuğuna barınma, gıda, sağlık hizmetleri yanı sıra düzenli dinî eğitim, bilgisayar eğitimi ve etüt çalışmaları da verilmektedir.

Türkiye’nin Pakistan ile olan tarihsel sıcak ilişkisi iki ülke arasındaki ilişkiye ve çalışmalara olumlu yansımaktadır. Özellikle Pakistan’ın yaşadığı büyük deprem ve sel felaketleri sonrası Türkiye’deki devlet kurumları ve İHH bölgede acil yardım çalışmalarında aktif olarak görev alarak Pakistanlı yetkililerin takdirini kazanmış.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH Somali’de 10 bin 520 adet gıda kolisi dağıttı
İHH Somali’de 10 bin 520 adet gıda kolisi dağıttı
Somali’de 2020 yılından bu yana devam eden kuraklık, 7 milyondan fazla kişiyi etkiledi. İHH İnsani Yardım Vakfı, kuraklıktan etkilenenlere yönelik insani yardım çalışmaları kapsamında Mogadişu, Kismayo, Beydava ve Dusamareb’te 10 bin 520 aileye gıda kolisi dağıtımında bulundu.
30.06.2022
Deprem sonrası Afganistan’a acil yardım
Deprem sonrası Afganistan’a acil yardım
Afganistan'ın Khost vilayetinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde en az bin kişi hayatını kaybetti, bin 500 kişi de yaralandı. İHH İnsani Yardım Vakfı, bölgeye yönelik acil yardım kampanyası başlattı.
23.06.2022
Kur’an ve Sünnet Yolunda Grubu’ndan 6 ülkeye yardım
Kur’an ve Sünnet Yolunda Grubu’ndan 6 ülkeye yardım
“Her Ay Bir Proje” sloganıyla yola çıkan Kur’an ve Sünnet Yolunda Grubu, İHH ile koordineli olarak son üç aylık süreçte üç yeni projeye daha imza attı. Projeler kapsamında, 100 briket ev inşa edildi, derin su kuyusu açıldı ve 3 bin 524 aileye gıda kolisi yardımı yapıldı.
Ramazan, Su Kuyusu
06.06.2022