İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH’da Dünya İnsani Yardım Zirvesi hazırlık toplantısı
2016 yılında Türkiye’de yapılacak olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin (World Humanitarian Summit) hazırlık toplantılarının ilki, İHH’nın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
Türkiye 26.04.2014

Birlemiş Milletler (BM) tarafından 2016 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacak olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nin koordinasyon ve istişare toplantılarının ilk ayağı İstanbul’da başladı.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya, BM, Türk Kızılay’ının da aralarında bulunduğu 36 uluslar arası insani yardım kuruluşu temsilcisi katıldı.

NEDEN BÖLGESEL İSTİŞARE?

Hazırlık toplantıları çerçevesinde 2016 zirvesine iyi bir şekilde hazırlanmak isteyen uluslar arası kuruluşlar geleceğe yönelik olarak alınacak kararlarda etkili sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Bu istişareler ile devletlere, insani yardım kuruluşlarına, BM’ye, sivil topluma, özel sektöre, teknik uzmanlara ve diğer paydaşlara Zirve’yi şekillendirmek için fikirler sunulması bekleniyor.

İstişareler, ilk belirlemelere göre dört tema etrafında toplanacak. Bunlar: etkili insani yardım, kırılganlığı azaltmak ve risk yönetimi, zor durumdaki insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve yenilik ile dönüşüm.İNSANİ YARDIM KOŞULLARI DEĞİŞTİ

Bilindiği gibi BM’nin geçtiğimiz ekim ayındaki genel kurul toplantısında dünyadaki insani krizlere çözüm bulmak amacıyla sivil kuruluşların etkinliğini artırmak üzere dünyanın ilk insani yardım zirvesinin Türkiye’de toplanması kararı alınmıştı.

Şu anki uluslararası insani yardım sistemi 25 yıl önce oluşturuldu.

O zamandan beri insanı yardım koşulları da büyük ölçüde değişti. Gittikçe büyüyen insani yardım ihtiyaçlarının yanı sıra, bugün dünyada hiç olmadığı kadar insani yardım için faaliyet gösteren organizasyon ve topluluklar mevcut.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun öncülüğünde yürütülen çabalar çerçevesinde başta Suriye krizi gibi savaş bölgeleri olmak üzere tüm doğal afet ve insani kriz bölgelerine etkili uluslar arası yardım için BM’nin öncülüğünde İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştı.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022