İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

İHH'dan Adem Özköse ve Hamit Coşkun Açıklaması
'İnsani Diplomasi' çabamız sonuç verdi, Adem ve Hamit özgürlüğüne kavuştu.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 13.05.2012

İHH’dan Adem Özköse ve Hamit Coşkun Açıklaması:

Savaş ve çatışma gibi sebeplerle ortaya çıkan insani krizlerde; sivil insan hakları ve insani yardım kuruluşlarının gerek sivillerin korunmasında gerekse ihlallerin önlenmesi ve giderilmesinde uluslararası sözleşmelerce de tanınan misyonları malumunuzdur. Çoğunlukla da bu tür insani diplomasi faaliyetleri insan hayatının korunmasında önemli rol sağlamaktadır.

Bu misyonun gereği olarak İHH İnsani Yardım Vakfı kuruluşundan bu yana birçok savaş ve çatışma ortamında başta çocuklar olmak üzere sivillerin korunması ve kurtarılması için çok ciddi çabalar ortaya koymuştur.

Vakıf olarak “Masum bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir” inancıyla hareket ederek yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde kriz bölgelerinde dokunduğumuz hayatların ve onların ailelerinin mutluluğu bizlerin de mutluluğu olmuştur.

İHH olarak misyonumuz gereğince, insanları yardıma muhtaç eden ve uzun yıllar izi silinmeyen acılar yaşatan krizleri önlemeye, başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan hak ve özgürlüklerinin ayrımsız bir şekilde tüm insanlar için güvence olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Uluslararası alanda çalışan sivil bir insan hakları ve insani yardım kuruluşu olan İHH, Suriye krizi ile ilgili de bütün süreci takip etmiş ve halen de bu yönüyle yakinen takip etmektedir. Türkiye sınırında ve Lübnan sınırında bulunan mültecilere düzenli yardım dağıtımı gerçekleştirirken bir yandan da bu krizden etkilenen masum sivillerin korunması ve kurtarılması için çabalar ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Suriyeli tüm taraflarla ve İran ile görüşmeler yürütülmüştür. Yaklaşık iki aylık sürecin sonunda Suriye’de tutulan Adem Özköse ve Hamit Coşkun özgürlüğüne kavuşmuştur.

Bu süreçte katkı sağlayan ve bu çabayı birlikte yürüttüğümüz MAZLUMDER’e, Türkiye, İran, Suriyeli tüm taraflara, destek veren tüm medya kuruluşlarına, yine soysal medya üzerinden destek veren tüm kişilere, sivil ve resmi kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Suriye’de bir yıldır devam eden süreçte bölgeye haber amaçlı giden bazı gazetecilerin kimisi hayatını kaybetmiş, kimisi de yaralanmıştır. Bu arada yaşanan olayları takip etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bölgeye giden ve tutuldukları belirtilen 13 gazetecinin de kurtarılması için çabalarımız devam etmektedir. Özgürlük ve adalet bekleyen tüm insanlar için çabalarımızı devam ettireceğimizi belirtiyor saygılar sunuyoruz.

İHH İnsani Yardım Vakfı

For English 
 

İlgili haberler
Tümünü gör
Iraklı ailelerin evlerine geri dönüşü devam ediyor
Iraklı ailelerin evlerine geri dönüşü devam ediyor
Irak'taki savaş ve iç çatışmalardan kaçarak 2014'te Suriye’ye sığınan Iraklılardan 102'si daha, Türkiye'nin insani diplomasi çalışmaları sonucu ülkelerine dönmek üzere yola çıktı.
23.06.2023
Azerbaycanlı Muhammed yıllar sonra ülkesine kavuştu
Azerbaycanlı Muhammed yıllar sonra ülkesine kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan yetimhanesinde kalan Muhammed Abbaszade (15) İHH’nın İnsani Diplomasi çalışmaları sayesinde akrabalarına kavuşturulmak üzere Göç İdaresi ve Azeri yetkililere teslim edildi.
Yetim
30.11.2022
161 Iraklı göçmen ülkesine kavuştu
161 Iraklı göçmen ülkesine kavuştu
Türkiye ve Irak’ın insani diplomasi çalışmalarıyla Suriye’de bulunan Iraklı aileler yurtlarına dönmeye devam ediyor.
11.09.2022