İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH’dan Filipinliler’e barışa destek çağrısı
Aralarında İHH’nın da bulunduğu Filipinler’deki Bağımsız Gözlemci Heyeti, Moro’da 2 haftadır sürdürdüğü saha çalışmalarını tamamladı.
Moro, Türkiye 05.03.2014

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da içinde yer aldığı Bağımsız Gözlemci Heyeti, Moro barış süreci ile ilgili iki haftadır sürdürdüğü saha çalışmalarını tamamladı. Şubat ayının son yarısını bölgede geçiren heyetin üyeleri arasında bulundan İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, tüm Filipinlilere barış sürecini destekleme çağrısında bulundu.

Heyetin beş üyesinden biri olan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, yaptığı açıklamada, Filipinler hükümeti tarafından sürece muhalefet edenlerin çıkabileceği uyarısında bulunarak, anlaşmanın uygulanabilmesi için hükümetin bazı kanunları bir an önce çıkarması gerektiğini söyledi.

Yapılan anlaşmanın geçmişle karşılaştırıldığında bölgenin gerçeklikleri ile daha uygun olduğunun altını çizen Oruç şöyle devam etti:
Halk artık barışın zamanının geldiğini söylüyor. Müslümanlar da Hıristiyanlar da artık ne olursa olsun barış diyor. Bu süreci Filipinler devletinin bölünmesi olarak görüp karşı çıkan bir kesim var ama büyük bir çoğunluk değil. Bangsamoro bölgesinin Müslümanların kontrolünde bir otonom haline getirilmesinin Filipinlilere de faydası olacağını söyleyenlerin oranı çok fazla. Diğer yandan hükümet de bürokrasi de devlet başkanı da barıştan yana tavır koymuşlar. Barış süreci olumlu bir havada devam ediyor.”

Oruç, ayrıca tüm Filipinlilere barış sürecini destekleme çağrısında bulundu.

BARIŞ SÜRECİ

Taraflar arasında kapsamlı anlaşmanın imzalanması ve bununla birlikte hazırlanan temel yasanın bu ayın içerisinde kongreden geçmesi bekleniyor. Böylece otonom bölgenin yönetimi kurulacak geçiş hükümetine devredilecek. 2016 yılında yapılacak seçimlere kadar görevde kalacak olan bu hükümet ile geçiş sürecinin fiili olarak tamamlanması öngörülüyor.

Bağımsız Gözlemci Heyeti, Filipinler hükümeti ve MİKC arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanma sürecini gözlemlemek amacıyla, 15 Ekim 2012'de Bangsamoro'da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma çerçevesinde kurulmuştu.

Bağımsız Gözlemci Heyeti, iki ayda bir ya da gerekli durumlarda toplanarak, başta Bangsamoro'da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma ve ekleri olmak üzere Moro barış sürecinin tarafları arasında imzalanan bütün anlaşmaların uygulanmasını gözlemleyip değerlendirmelerde bulunuyor.

Avrupa Birliği Eski Filipinler Büyükelçisi Alistair Mac Donald’ın başkanlık ettiği heyetin üyeleri arasında İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Mindanao İnsan Hakları Eylem Merkezi Başkanı Zainuddin Malang, Asya Vakfı Ülke temsilcisi Steven Rood ve Barış Enstitüsü Başkanı Gaston Z. Ortigas yer alıyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021