İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH’dan Gazze’de eğitime destek kampanyası
İsrail’in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze yardım bekliyor. İHH İnsan Yardım Vakfı, Gazze’nin çeşitli bölgelerinde hayata geçirdiği eğitim kursları için yardım kampanyası başlattı.
Filistin-Gazze 23.11.2016

İsrail ablukasının ve saldırılarının devam ettiği Filistin’de, insanlar hayatlarına devam etmeye çalışırken temel yaşam malzemelerine ulaşamadığı gibi eğitim haklarından da mahrum kalıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfının, Gazze’nin çeşitli bölgelerinde destek verdiği eğitim kursları bulunuyor. Gazze’deki İHH temsilcisi tarafından her yıl denetlenip düzenli bir şekilde raporlandırılan eğitim kurumları, yapılacak projeler açısından büyük önem arzediyor. Kurslar büyük oranda Gazze’deki dul, fakir ve ihtiyaç sahibi bayanlara yönelik olup yıllık yüzlerce bayanın meslek sahibi olmasını sağlıyor. Bununla beraber genç erkekler de bu projeden faydalanıyor. Bu kurslar sayesinde Gazze ekonomisine katkı sağlanıyor.

Han Yunus Dikiş Nakış kursunun bu yılın bütçesi 24.500 dolar. Bu kursta ağırlıklı ev hanımları bulunmakta. Bu proje kapsamında dikiş, nakış, tığ ve kesim eğitiminde 3 kur bulunuyor. Her kur 4 ay sürüyor. Her sınıfta en az 18 kişi bulunuyor. Bu kurstan yılda en az 162 hanım istifade ediyor. Kurların bitiminde ev kadınları evlerinde oturarak aldıkları eğitim ile çeşitli elbise ve sanatlar ortaya koyuyor. Bu kursa İHH tarafından 2013’ten beri İşletimine destek veriliyor.

Osmanlı Kültür Merkezi dikiş nakış kursunun bu yılın bütçesi de 37.346 AVRO. Bu kurstan yine ağırlıklı olarak ev kadınları istifade ediyor. Kursta hem dikiş, hem nakış, hem de tığ ve kesim eğitimi veriliyor. Dikiş eğitimi 3 kurdan oluşuyor ve her kur 4 ay sürüyor. Nakış ve tığ eğitimi ise 4 kurdan oluşuyor, her kur 3 ay sürüyor. Kurstan bir yılda istifade eden kişi sayısı en az 250 kişi. Bu kursa da İHH tarafından 2014’ten beri İşletime destek veriliyor.

Osmanlı Kültür Merkezinde dikiş nakış kursunun yanı sıra çeşitli eğitim kursları da veriliyor. Bu kursların yıllık bütçesiyse 85.905 AVRO. Bu kurslarda Kuran, İngilizce ve bilgisayarı kullanma ve tamir eğitimi veriliyor. Toplam 199 hanım ve 33 erkeğin istifade ettiği Kuran eğitimlerinde halkalar oluşturulup ezberler yaptırılarak tecvit kuralları öğretiliyor. İngilizce eğitiminden de 432 bayan ve 517 erkek kur şeklinde 1 yıl boyunca istifade ediyor. Bilgisayar eğitimi ve tamirinde bilgisayara format atması, program kurma ve silme, Word, Excel, Autocad, Photoshop, 3 boyutlu resimleri dizayn etmek, bilgisayarın içeriliğini değiştirmek (dil, saat vs.) gibi eğitimler veriliyor. Bilgisayar kurslarından 398 hanım ve 413 erkek istifade ediyor. Ayrıca prodüksiyon, profesyonellik, iletişim ve namaz sıfatlarını öğrenme gibi eğitimler veriliyor. Bu kurslarda da yine 79 erkek ve 62 hanım istifade ediyor.  Osmanlı Kültür Merkezinden yılda 2133 erkek ve hanımın istifade etmesi bekleniyor. Bu kursun işletimine de İHH tarafından 2013’ten beri destek veriliyor.

 

Kursun
İsmi

Verilen
Eğitimler

Bölge

İstifade
Sayısı

Projenin
Maliyeti

Kişi Başı
Maliyet

1

Hanyunus
Dikiş Nakış
Kursu

Dikiş, nakış,
kesme ve tığ işi

Kuzey
Gazze
(Hanyunus)

162 Bayan

24.500,00 $

138 €

2

Osmanlı Kültür
Merkezi Dikiş
Nakış Kursu

Dikiş, nakış,
kesme ve tığ işi

 Gazze

250 Bayan

37.346,00 €

149 €

3

Osmanlı Kültür
Merkezi Yıllık
Masraf

İngilizce,
Bilgisayar,
bilgisayar tamiri
ve Kuran

  Gazze

2133 Kişi

85.905,00 €

40 €


Refah Dikiş Nakış Kursu’nun
bu yılki bütçesiyse 20.430 AVRO. Yine bu kurs da kur şeklinde 2’ye ayrılıyor. Biri dikiş, diğeri nakış olmak üzerek her kurda 20 hanım öğrencisi bulunuyor. Bir dikiş kursu 4 ay sürüyor. Toplam 3 kur olan dikiş kursundan yılda 60 kişinin istifade etmesi bekleniyor. Nakış eğitimin kuru da 2 ay sürüyor. 6 kurdan ibaret olan nakış kursundan yılda 120 kişinin istifade etmesi bekleniyor. Toplam hem dikiş hem nakış kursundan yılda istifade eden kişi sayısının en az 180 olması hedefleniyor. Dikiş ve nakış kurslarına 6 yıldan beri 1200 kişi istifade etti. Bu kursun işletmesine de İHH tarafından 2011’den beri destek veriliyor. 

 gazze-3.jpg

Refah Bilgisayar Kursunun bu yılın bütçesi de 14.540 AVRO. Bilgisayarı kullanma eğitimi verilen kursa hem hanım hem erkek katılıyor. Bu yıl 240 öğrencinin eğitim görmesi hedefleniyor. Bir kur 1 ay sürerken her sınıfta en az 20 öğrenci bulunuyor. Bu kurslardan 6 yıldan beri 1000 kişi istifade etti. Bu kursun işletmesine İHH tarafından 2011’den beri destek veriliyor. 

 

Kursun
İsmi

Verilen
Eğitimler

Bölge

İstifade
Sayısı

Projenin
Maliyeti

Kişi Başı
Maliyet

 4

Refah Dikiş
Nakış Kursu

Dikiş,
nakış, kesme
ve tığ işi

Gazze
(Refah
Hay Cenine)

 180 Kişi

 20.430,00 €

 113 €

 5

Refah
Bilgisayar
Kursu

Bilgisayar
eğitimi

Gazze
(Refah
bölgesi)

 240 kişi

 14.540,00 €

 60 €

 

gazze-haber-1.jpg

GAZZE İÇİN BAĞIŞ YAP

İlgili haberler
Tümünü Gör
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Sarmada ilçesinde kurulan Göz Sağlığı Merkezi, savaş mağduru sivillere ücretsiz olarak sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.
28.05.2024
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana çeşitli yardım kalemlerinde on binlerce Gazzeliye destek oldu.
24.05.2024