İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH’dan Lübnan’da şark çıbanı projesi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Lübnan’ın Trablus kentinde Suriyeli mülteciler arasında yaygın olan şark çıbanı hastalığının tedavisi için proje başlatıldı.
Lübnan, Türkiye 22.05.2014

İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri yaklaşık 2 milyon Suriyelinin yaşadığı Lübnan’da yapmayı planladığı yardım çalışmaları için Mart ayında bölgede bir takım incelemelerde bulunmuştu. Bölgedeki Suriyeli ve Filistinli mültecilerin kaldıkları kampları yerinde görüp eksiklerini tespit eden ekipler, bu kapsamda Suriye ve Filistinli mültecilere ilk etapta gıda yardımı yaptı.

Ayrıca bölgede faaliyet gösteren 7 STK ile istişare toplantısı yapan İHH ekipleri, mültecilerin durumları hakkında bilgi almıştı.

Alınan bilgiye göre STK’lar en çok sağlık noktasında sıkıntı çekiyor, Lübnan devletinin sağlık noktasında Suriyeli mültecilere yönelik hiçbir destek vermeyerek hiçbir kolaylık da göstermiyor. Bu durum ise kendilerini bu alanda çaresiz bırakıyor. Bundan dolayı da Suriyeli hastaların ve yaralıların tedavileri bölgedeki STK’ların gayretleri ile yapılmaya çalışılıyor.

Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin BM istatistiklerine göre 1 milyon civarında oldukları fakat bu rakamın çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bölge sivil toplum kuruluşlarının verdikleri bilgilere göre bu rakam resmi rakamların tam iki katı, yani 2 milyon.

Suriye’deki iç savaşın ardından ülkede yaşanan bombardımanlar ve mikroplardan dolayı şark çıbanı hastalığında ciddi bir artış görülüyor. Bu kapsamda İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Lübnan’ın Trablus kentinde Suriyeli mülteciler arasında yaygın olan şark çıbanı hastalığının tedavisi için bir proje başlatıldı. İlk etapta 450-600 arasında hastayı kapsayan proje, bu ay itibariyle başlamış bulunuyor.ŞARK ÇIBANI NEDİR?

Ülkemizde şark çıbanı olarak anılan hastalık, başka bölgelerde Antep çıbanı, Halep çıbanı, yıl çıbanı olarak anılıyor. Şark çıbanı, ara konakçı olan tatarcık sineği ile farklı bir kişiye bulaşabiliyor. Hastalık çok kolay tedavi edilebildiği gibi tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabiliyor. Ortalama 2 aylık bir süre zarfında haftada 2 sefer uygulanan tedavi ile hasta iyileşebiliyor. Ancak en üzücü olan tarafı ise hastaların büyük bir çoğunluğunun 16 yaş ve altındaki çocuklardan oluşması.

Projenin uygulandığı Trablus kenti Lübnan’ın kuzey bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgede yaklaşık 600.000 Suriyeli mülteci bulunmaktadır.

Leishmaniasis cins ''Leishmania'' ait protozoan parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre cilt tutumu yapan leshmania (şark çıbanı) vakası 1.000 000 civarındadır ve dünya genelinde 310 milyon kişi risk altındadır. Yine WHO verilerine göre yüksek riskli 6 ülkeden biri, savaş öncesi durumuyla Suriye. Savaş sırasında bu riskin ne boyutta olduğu tahmin edilememektedir.

> Online Olarak Bağış Yapmak İçin Tıklayınız
> Hesap Numaralarına Ulaşmak İçin Tıklayınız 

İlgili haberler
Tümünü gör
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘‘İyilik Soğuk Geçirmez’’ sloganıyla başlatılan kış kampanyası kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki 4 bin 608 aileye kömür, battaniye, sünger yatak, gıda kolisi, mont ve çizme gibi yardım malzemeleri dağıtıldı.
06.02.2024
İHH yetim sponsorluk bedelini 800 lira olarak güncelledi
İHH yetim sponsorluk bedelini 800 lira olarak güncelledi
İHH İnsani Yardım Vakfı, yetim sponsorluk bedelini 1 Şubat itibariyle 800 lira olarak belirledi. Konuyla ilgili konuşan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Başer, değişikliğin yetim ailelerinin alım güçleri göz önünde bulundurularak yapıldığını belirtti.
Yetim
02.02.2024
Arakanlı Müslümanların yaşadığı mülteci kampında büyük yangın
Arakanlı Müslümanların yaşadığı mülteci kampında büyük yangın
Önceki gün gece saatlerinde Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrinde Arakanlı Müslümanların kaldığı 5 numaralı kampta yangın çıktı. Yangında, bin 200 ev kısmen ya da tamamen yanarken, yaklaşık 7 bin Arakanlı Müslüman evsiz kaldı. İHH İnsani Yardım Vakfı, yaşanan yangının ardından acil yardım çalışmalarına başladı.
09.01.2024