İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH’dan OAC’li mültecilere 60 ton yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) yaşanan katliamların ardından evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınan mültecilere bir dizi yardım çalışması gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamında ilk etapta mültecilere 60 tonu bulan yardım malzemesi dağıtılırken bu yardımlardan yaklaşık 14 bin kişi istifade etti.
Afrika 23.05.2014

OAC’de Müslümanlara yönelik saldırılar bütün hızıyla devam ediyor. Saldırılar nedeniyle OAC’nin başkenti Bangui’deki Müslüman nüfusun büyük çoğunluğu ülkeyi terk etti. Şehirde kalan çok az sayıda Müslüman ise her an ölüm tehdidi altında. OAC’de olayların başladığı günden bugüne çok sayıda Müslüman katledildi. Kaç Müslümanın öldürüldüğüne dair hala net bir rakam yok. Olayların başladığı ilk zamanlar bölgeden gelen görüntüler insanın kanını donduran cinsten. Çocukların boğazlarının kesilmesi, hamile kadınların karınlarının deşilmesi, sokak ortasında linç edilen Müslümanların bedenlerinin ateşe verilmesi gibi vahşet görüntüleri bölgede artık olağan olaylar haline geldi.

OAC’de yaşayan ve öldürülmekten korkan Müslümanlar evlerini yurtlarını terk ederek çevre ülkelere sığınmaya devam ediyorlar. Bazen bu kaçış bile yeterli olmuyor. Kaçarken yakalananların otobüsleri durduruluyor ve oracıkta öldürülüyorlar. “Şanslı” olanlar ise ülke sınırlarını geçerek Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad, Kamerun gibi ülkelere sığınıyorlar.

Ancak burada da onları zorlu şartlar bekliyor. Yerleştikleri ilk yerler onlar için bir anda kamp oluyor. Kendi imkânlarıyla bezden çalıdan kendilerine kalacak yerler yapıyor, burada da açlık ile mücadele ediyorlar.

ÇAD’DAKİ MÜLTECİLERE YARDIM

İHH İnsani Yardım Vakfı da ülkelerini terk eden OAC’li Müslümanlara yönelik aylar önce yardım kampanyası başlatmıştı. İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri kampanya kapsamında ilk olarak Çad'da 10 bin kişinin kaldığı Gore ve Dobe kamplarında Gıda ve hijyen paketlerinden oluşan yardım malzemeleri dağıttı. Kampa şu ana kadar sadece BM’nin sadece bir defa ilaç yardımı olmuş. Onun dışında yardım alamamışlar.

İHH ŞİMDİ DE KAMERUNDA’Kİ MÜLTECİLERİN YANINDA

İHH ekipleri bu kez de Kamerun’un Garaboley bölgesindeki mülteci kamplarında bir dizi yardım çalışması gerçekleştirdi.

İHH ekipleri pirinç, makarna, şeker, tuz, yağ, salça, hijyen malzemeleri ve elbiseden oluşan yaklaşık 60 tonluk yardım malzemesi dağıttı. Bu yardımlardan ilk etapta yaklaşık 14 bin kişi istifade etti.

İHH ekipleri yapılan yardımların yanı sıra kamplarda gözlem yapma fırsatı bularak diğer ihtiyaçları da belirledi. İHH İnsani Yardım Vakfı, Kamerun ve diğer ülkelere sığınan OAC’li mültecilere yardım ulaştırmaya devam edecek.

Kamerun’da şu an 100 binden fazla Orta Afrikalı mültecinin olduğu tahmin ediliyor. Mülteciler Kamerun’un Bertoua, Garaboley, Magganga, Angavi, Fooda bölgelerinde kurulmuş mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyorlar. Sınırdan geçişler ise her gün devam ediyor.

Orta Afrika'ya bağışta bulunmak için lütfen tıklayınız

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
Depremden etkilenen illerden olan Adıyaman’da ekmek fırınları hâlâ kapalı. 12 gündür şehirdeki ekmek ihtiyacı başka şehirlerden getirilen ekmeklerle karşılanıyor. Depremin hemen ardından arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarında bulunan İHH, Adıyaman’da bulunan bir fırınla anlaşarak ekmek üretmeye başladı. Fırında günlük olarak 16 bin ekmek üretilerek depremden etkilenen vatandaşlara dağıtılıyor.
18.02.2023
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 852 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile faaliyetlerde bulunuyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 2 bin 934 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de yüzbinlerce kişiye farklı alanlarda destek ulaştırdı.
17.02.2023