İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH’dan Samsun’da 120 gönüllünün katılımıyla bölgesel arama kurtarma tatbikatı
İHH Afet Yönetimi Başkanlığı'na bağlı arama kurtarma ekipleri, Samsun'da 15 ilden 120 gönüllünün katıldığı bölgesel tatbikat gerçekleştirdi.
01.07.2024

İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’na bağlı ekiplerin, olası deprem ve afet durumlarına hazırlık eğitimleri Samsun’da devam etti.

Karadeniz ve çevre bölgelerdeki 15 ilden 120 gönüllünün katıldığı tatbikatta, çeşitli arama kurtarma senaryoları çerçevesinde eğitimler verildi.

Tatbikatta, enkazda kentsel arama kurtarma, su üstünde arama kurtarma, doğada kayıp arama kurtarma ve dere yatağında havai hatla yaralı kurtarma çalışmaları yapıldı.

Ekiplerin arama kurtarma alanındaki becerilerinin gelişmesi ve tecrübe kazanmaları amacıyla periyodik olarak eğitimler düzenleniyor.

2.jpg

Arama kurtarma çalışmalarına aktif katılım

İHH ekipleri, yaşanan afetler sonrasında ve kayıp vakaları gibi birçok ihtiyaç durumunda aktif olarak arama kurtarma çalışmalarına katılıyor. 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Depremleri, Fas Depremi, Libya Sel Felaketi, Afganistan Depremi ve Çanakkale Orman Yangını gibi birçok doğal afet sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılan ekipler, çok sayıda kaza ve kayıp olayının ardından yürütülen çalışmalarda da görev aldı. Ekipler, eğitimli görevlileri ve nitelikli teçhizatlarıyla arama kurtarma çalışmalarına önemli katkılar sağladı.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma ekipleri, 2023 yılında 231 arama kurtarma operasyonuna katıldı.
16.01.2024
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH İnsani Yardım Vakfı Köpekli Arama Kurtarma Birimine bağlı Bozo, Angel ve Patron isimli 3 arama kurtarma köpeği yaşanan afetin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara önemli katkılar sundu. Köpeklerin enkaz alanlarındaki yer tespitleri sonrası arama kurtarma görevlileri tarafından 50 kişi sağ olarak enkazdan çıkarıldı.
24.02.2023
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri, depremin hemen ardından harekete geçti. İlk saatlerden itibaren yoğun çalışmalarda bulunan ekipler, şu ana kadar 265 kişiyi enkazdan kurtardı. 1447 kişiden oluşan 65 ekibin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
09.02.2023