İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İHH’nın Nijer’de açtığı eğitim kompleksinde TİKA’nın destekleriyle marangozluk atölyesi kuruldu
İHH tarafından 2022 yılında Nijer’in Kollo bölgesinde açılan Dinç Ailesi Eğitim Kompleksi’nde TİKA’nın destekleriyle Marangozluk Eğitim Atölyesi kuruldu. Hizmete açılan atölyenin ilk dönem eğitimlerinde, 10 yetim ve ihtiyaç sahibi genç öğrenim görecek.
Nijer 27.12.2023

Dinç Ailesi Eğitim Merkezi, 2022 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Nijer’in başkenti Niamey’e 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kollo bölgesinde açıldı. Yetim ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim aldığı 650 öğrenci kapasiteli kompleks, bölgedeki eğitim kurumu ihtiyacının karşılanmasına önemli bir katkı sağladı. 16 bin metrekarelik alana kurulu kompleksin içerisinde; cami, yetimhane, ilkokul, ortaokul, lise ve sağlık ocağı bulunuyor.

nijer-8.jpg

İlk dönemde 10 yetim ve ihtiyaç sahibi genç eğitim alacak

Eğitim kompleksi bünyesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Marangozluk Eğitim Atölyesi kuruldu. Nijerli yetim ve ihtiyaç sahibi gençlere mesleki eğitim imkânı sağlayacak atölye, bir marangoz atölyesinde bulunması gereken demirbaşlarla donatılarak eğitime hazır hale getirildi. Ayrıca eğitimlerde kullanılacak malzemelerle birlikte, lojistik ihtiyaçların karşılanması amacıyla motosiklet de temin edildi. Atölyede ilk etapta 10 yetim ve ihtiyaç sahibi öğrencinin eğitim alması planlandı.

nijer-3.jpg

Çok sayıda gencin meslek sahibi olması hedefleniyor

Atölyenin açılışına, Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat, İHH Nijer Koordinatörü Sami Fadhel ve Assama Vakfı Nijer Koordinatörü Ali Çalış da katıldı.

nijer-5.jpg

Kurulan atölyede çok sayıda yetim ve ihtiyaç sahibi gencin meslek sahibi olması hedefleniyor. 

İlgili haberler
Tümünü gör
Gemiler hazır, Özgürlük Filosu Gazze'ye doğru yola çıkıyor!
Gemiler hazır, Özgürlük Filosu Gazze'ye doğru yola çıkıyor!
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Uluslararası Özgürlük Filosu için satın alımı yapılan iki gemide incelemelerde bulundu. Yıldırım burada yaptığı açıklamada, “Bu yük gemisi 5 bin 500 ton kapasiteli, adı Anadolu. Ülkemizin yardımlarını ve merhametini yüklenerek Gazze’ye ulaştıracak. Diğer gemimizin adı, Vicdan. Bu gemi de dünyadaki vicdan sahibi aktivistleri alacak ve dünya vicdanını Gazze sahillerine ulaştıracak” dedi.
27.03.2024
İHH’dan Suriye’deki 15 bin aileye kış yardımı
İHH’dan Suriye’deki 15 bin aileye kış yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘‘İyilik Soğuk Geçirmez’’ sloganıyla yürütülen kış kampanyası kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki 15 bin 744 aileye kömür, battaniye, sünger yatak, gıda kolisi, mont ve çizme gibi yardım malzemeleri dağıtıldı.
20.03.2024
“Benim Ailem” Azerbaycan’da
“Benim Ailem” Azerbaycan’da
İHH YouTube kanalında yayınlanan "Benim Ailem" serisinin yeni bölümü yayınlandı. Benim Ailem ekibi bu bölümde, Azerbaycan’ın Şeki şehrinde bir yetim ailesi olan Çelebiyev ailesine taşıma aracı murayev hediye etti.
22.02.2024