İHH İnsani Yardım Vakfı
İHH’nın yetimleri, 1. Spor ve Kültür Şenliği’nde
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın desteklediği 150 yetim ve annesinin de katıldığı 1. Spor ve Kültür Şenliği, TFF ve TOGEMDER işbirliği ile gerçekleştirildi. Yetimler, etkinlikte doyasıya eğlendi.
28.04.2017

Suriyeli ve Türk çocukların kaynaşmasını amaçlayan "Bir Umut, Bir Ufuk" projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) işbirliği ile gerçekleştirildi.

Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen 1. Spor ve Kültür Şenliği’ne; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbahar ile İHH İnsani Yardım Vakfı Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz ve İHH Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın’ın yanı sıra İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Avrupa ve Anadolu yakasında desteklediği 150 yetim ve annesi katıldı.

foto.jpg

“Bu yatırımlar meyvelerini verecek”

Programda konuşan Emine Erdoğan, TFF ve TOGEMDER işbirliğiyle gerçekleşen spor kardeşliktir vesilesiyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

"Ülkemizde misafir olan Suriyeli çocukların ülkemiz çocuklarıyla böyle anlamlı etkinlikte buluşması takdire şayandır” diyen Emine Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün burada çocuklarımıza sadece güzel bir gün değil, hayata tutunacakları bir dal veriyorsunuz. Barışa ve dostluğa güzel bir tohum ekiyorsunuz. İnanıyorum bu yatırım ileride çok güzel meyveler verecek. Suriye'de 6 yıldır süren bir dram yaşanıyor. 6,5 milyon kişi yerinden yurdundan edildi. Ülkemizde misafir ettiğimiz 2 milyon 800 bin Suriyeli'nin 1 milyon 300 bini kadınlar ve çocuklardan oluşmakta. Kadınlar ve çocuklar savaşın en büyük yükünü taşıyor. Kimisi kimyasal silahla vuruluyor, kimisi hayatı boyunca savaşın psikolojik etkisini taşımak zorunda kalıyor. Biz yaraları iyileştirmek üzere buradayız" açıklamasını yaptı.”

emine.jpg

“Tek bir ülke örnek oldu”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da medeniyetimizin bugün neleri başarabileceğinin örneğini yaşadığına dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti olarak hemen yanı başımızda bir caninin bir diktatörün bir insanlıktan nasibini almamış kişinin 600 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bir durumda tek bir ülke hem kucağını hem evini hem de kapısını açarak Cumhurbaşkanımızın önderliğinde oradan kaçıp da hayatını kurtarmaya çalışan insanlara örnek oldu. Tarih içerisinde ülkemizin bu durumundan ve fedakârlığından dolayı üstün insanlık vazifesinden dolayı Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

cocuk-1.jpg

Yetimler, çocukluklarını doyasıya yaşadı

Programa kahvaltıyla başlayan çocuklar, daha sonra oyun alanlarında gönüllerince eğlendi. Kimisi şişme oyun alanlarında kimisi de çuval çekme ve halat yarışlarında stres atan yetimler; Osmanlı macunu, patlamış mısır ve pamuk şekerleri yiyerek çocukluklarını doyasıya yaşadı.

YETİMLERE DESTEK OL

yemek.jpg

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021