İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İnsanlık enkaz altında kalmasın
Türkiye’den giden İHHnın insani yardım ve sağlık ekipleri, Haiti’de çalışmalarına başladı. Ekiplerimiz, yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine yemek ve gıda dağıtımını sürdürürken gönüllü doktorlar, yaralıl
GüneyAmerika, Haiti 26.01.2010

Vakfımızın  Amerika’dan Haiti’ye giden ekiplere takviye amacıyla Türkiye’den gönderdiği 8 kişilik ekip, 20 saat süren bir yolculuk ve 2 gün süren beklemenin ardından bölgeye ulaştı. İHH ekipleri, Haiti’ye geçer geçmez Dominik Cumhuriyeti’nden getirdikleri yeni yardım malzemelerinin dağıtımına başladılar. 

Ekipte bulunan 3 gönüllü uzman doktor, genel cerrahlar Dr. Ali Alemdar ve Dr. Giray Yavuz ile Acil Yardım Hekimi Dr. Ali Yalçın yaraları sarmak için kolları sıvadı. Muayene ve tedaviye başladılar.  Doktorlar ilk önce İHH’nın bakımlarını üstlendiği yetim çocukları muayene ettiler. 

Haiti’ye gönüllü olarak geldiğini ifade eden Dr. Ali Alemdar, “İyi ki gelmişim. Bu insanları kendi hallerine bırakamazdık. Yetim çocukları sokaklardan kurtarmaya çalışıyoruz. Çünkü sokaklar cesetlerle dolu. Bu çocuklar sokakta dolaşırken anne veya babalarının da cesetleriyle karşılaşabilirler” dedi.

Dr. Giray Yavuz ise “120 bin insan öldü. Ancak geride kalanların da işi hiç kolay değil. Onları büyük bir yaşam savaşı bekliyor.  Biz yaralıları tedavi etmeye çalışıyoruz. Yetim çocukları tedavi ederken insanın yüreği kanıyor. İnsan kendi çocuğunu düşünüyor. Allah kimseyi yetim bırakmasın” diye konuştu. 

Binlerce yaralının tedavi olmayı beklediğini ifade eden Dr. Ali Yalçın ise “Eğer bu insanların yaraları sarılmaz ise korkarım ölü sayısı 100 binleri de geçer, 200 binleri de. İnsanlık enkaz altında kalmamalı. Dünya Haitili çocukların feryatlarını duymalı” şeklinde konuştu. 

Yetimlere sıcak yemek dağıtımı

Bir yandan sağlık taraması sürerken diğer taraftan 700 yetime yemek dağıtımı yapıldı. İHH’nın görevlendirdiği aşçılar tarafından hazırlanan sıcak yemekler, yetim çocuklara dağıtıldı. 

Anne ve babasını kaybeden kardeşlerin yemek yerken bir birlerine yardımcı olmaları dikkat çekti.

İHH’nın yardımlarını organize eden Halil Demir, bu yetimler için kalacakları güvenli bir bina temin etme çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Demir, yetimhaneye ek olarak bir hastane ve aşevi kurmak için çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. 

Sokaklar halen ceset dolu, güvenlik sıfır noktasında

İHH ekibinden Mustafa Öztürk ise depremin üzerinden günler geçmesine rağmen sokaklarda halen cesetlerin olduğunu ifade etti. Öztürk, “Nereye başımızı çevirsek kokmaya başlamış veya yakılmış cesetleri görüyoruz. Özellikle çocuklar için korkunç bir ortam bu. Depremden kurtulanlar ise yaşam mücadelesi veriyor. İnsanlar, yiyecek ve su istiyorlar. Daha fazla yardımın gelmesini bekliyorlar. Yardım kuruluşları, güvenlik güçlerinin eşliğinde ancak yardım malzemelerini dağıtıyor. Burada güvenlik ciddi bir problem. Biz İHH olarak kalabalık olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Toplam 50 kişiyiz. Yardım çalışmalarımız sürüyor. Yetimleri barındırabileceğimiz güvenli bir bina ile hastane ve aşevi arayışı içerisindeyiz” dedi. 

[video-18]

İlgili haberler
Tümünü gör
Deprem bölgesinde milyonlarca kişiye destek
Deprem bölgesinde milyonlarca kişiye destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, deprem bölgelerinde yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, bugüne kadar 7 bin 341 arama kurtarma ve acil yardım görevlisi ile çalışmalarda bulundu ve depremden etkilenen milyonlarca kişiye destek oldu.
03.05.2023
İHH Somalili 38 bin 601 aileye un dağıttı
İHH Somalili 38 bin 601 aileye un dağıttı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılından bu yana kuraklığın yoğun bir şekilde devam ettiği Somali’de yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, çalışmaları kapsamında son olarak, ülkenin 10 şehrinde 38 bin 601 aileye 75’er kilo un dağıtımında bulundu. Dağıtımlardan yaklaşık 232 bin kişi faydalandı.
26.04.2023
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, bir aylık süreç içerisinde 7 bin 21 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile depremden etkilenen illerde faaliyet gösterdi. Vakıf; gıda, barınma, giyecek gibi birçok alanda milyonlarca insana destek ulaştırdı. İHH depremin yaşandığı 10 ildeki yardım çalışmalarına devam ediyor.
09.03.2023