İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İntifada: Filistinli çocukların baş kaldırışı
8 Aralık 1987-İsrail işgaline karşı ilk toplu başkaldırı hareketi olan İntifada 8 Aralık 1987’de Gazze Şeridi’nde başlamıştır. Filistinliler aleyhine gelişen barış görüşmeleri, Filistin Kurtuluş Örgüt
Filistin, Filistin-Gazze 08.12.2014

İntifada’yı ateşleyen kaza

Gazze’de bir Yahudi’ye ait bir kamyonet Filistinli işçileri taşıyan bir araca çarpmış, kazada 9 Filistinli yaralanmış, 4 Filistinli şehit olmuştur. Bu olay Filistin halkının ayaklanmasına neden olan fitili ateşlemiş ve İntifada’yı başlatmıştır.

İlk buluşma

İlk buluşma Gazze İslam Üniversitesi Öğrenci Meclisi tarafından organize edilmiştir. Filistinli gençler yaralıların getirildiği Şifa Hastanesi’nin çevresinde buluşmuştur.

HAMAS’ın öncülüğünde organize edilen genel grevler İsrail ürünlerinin boykotuna, duvar yazılarına, barikatlara ve sivil itaatsizliğe kadar uzanmış ve direnişi Gazze’den Batı Şeria’ya taşımıştır.  

Tanklara karşı taşlar

İsrail’in ağır silah ve tanklarına Filistinliler sapan, taş ve sopalarla karşılık vermiştir. İntifada süresi boyunca Filistinliler arasında toplam can kaybı 1.300’e ulaşmıştır. On binlerce Filistinli taş attıkları gerekçesiyle kolları bacakları kırılarak sakat bırakılmıştır. Ancak direniş ağır katliamlara, işkencelere rağmen kadın-erkek, yaşlı-genç her kesim tarafından aralıksız sürdürülmüştür.

Anlaşmalarla sonuçlanan başkaldırı hareketi

Direnişin İsrail’e verdiği maddi manevi zararlar neticesinde askıya alınan barış görüşmeleri, 1991’deki Madrid Barış Konferansı ile yeniden gündeme gelmiştir. 1987’de bir başkaldırı hareketi olarak başlayan 1. İntifada, 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması ile son bulmuştur.

İlgili haberler
Tümünü gör
İşgalci İsrail Türkiye genelinde protesto edildi
İşgalci İsrail Türkiye genelinde protesto edildi
Genç İHH, Mavi Marmara Derneği ve Dijital Hafıza Merkezi, işgalci İsrail’in Gazze’de son günlerde giderek artan ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 21 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırılarını Türkiye genelinde düzenlediği basın açıklamalarıyla protesto etti. İstanbul’daki basın açıklaması, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlendi. Açıklamada, “İsrail’in içindeki ayrım önemli oranda büyümüş durumda. İsrail ne zaman siyaseten sıkışsa namlusunu Filistinlilere döndürüyor” denildi.
11.05.2023
Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Çin’in zulümlerini anlattı
Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Çin’in zulümlerini anlattı
Sivil Toplum Kuruluşları, Çin’in Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik işlediği zulümleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısıyla anlattı.
08.03.2023
Doğu Türkistan için Müslüman ülkelere çağrı
Doğu Türkistan için Müslüman ülkelere çağrı
Sivil Toplum Kuruluşları tarafından, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde ''Doğu Türkistan’daki Soykırım ve Hak Arayışları'' başlıklı panel düzenlendi. Panelin öncesinde, Çin’in Doğu Türkistan’daki zulümlerinin son bulması çağrısıyla ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Müslüman ülkelere çağrıda bulunan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Çin, karşısında bir blok görmeli” dedi.
10.12.2022