İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İntifada: Filistinli çocukların baş kaldırışı
8 Aralık 1987-İsrail işgaline karşı ilk toplu başkaldırı hareketi olan İntifada 8 Aralık 1987’de Gazze Şeridi’nde başlamıştır. Filistinliler aleyhine gelişen barış görüşmeleri, Filistin Kurtuluş Örgüt
Filistin, Filistin-Gazze 08.12.2014

İntifada’yı ateşleyen kaza

Gazze’de bir Yahudi’ye ait bir kamyonet Filistinli işçileri taşıyan bir araca çarpmış, kazada 9 Filistinli yaralanmış, 4 Filistinli şehit olmuştur. Bu olay Filistin halkının ayaklanmasına neden olan fitili ateşlemiş ve İntifada’yı başlatmıştır.

İlk buluşma

İlk buluşma Gazze İslam Üniversitesi Öğrenci Meclisi tarafından organize edilmiştir. Filistinli gençler yaralıların getirildiği Şifa Hastanesi’nin çevresinde buluşmuştur.

HAMAS’ın öncülüğünde organize edilen genel grevler İsrail ürünlerinin boykotuna, duvar yazılarına, barikatlara ve sivil itaatsizliğe kadar uzanmış ve direnişi Gazze’den Batı Şeria’ya taşımıştır.  

Tanklara karşı taşlar

İsrail’in ağır silah ve tanklarına Filistinliler sapan, taş ve sopalarla karşılık vermiştir. İntifada süresi boyunca Filistinliler arasında toplam can kaybı 1.300’e ulaşmıştır. On binlerce Filistinli taş attıkları gerekçesiyle kolları bacakları kırılarak sakat bırakılmıştır. Ancak direniş ağır katliamlara, işkencelere rağmen kadın-erkek, yaşlı-genç her kesim tarafından aralıksız sürdürülmüştür.

Anlaşmalarla sonuçlanan başkaldırı hareketi

Direnişin İsrail’e verdiği maddi manevi zararlar neticesinde askıya alınan barış görüşmeleri, 1991’deki Madrid Barış Konferansı ile yeniden gündeme gelmiştir. 1987’de bir başkaldırı hareketi olarak başlayan 1. İntifada, 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması ile son bulmuştur.

İlgili haberler
Tümünü gör
Dijital Hafıza Merkezi yayında
Dijital Hafıza Merkezi yayında
Filistin mücadelesinin dününe ve bugününe ışık tutmak, İsrail zulmünü tarihi perspektifiyle ele almak amacıyla kurulan Dijital Hafıza Merkezi yayın hayatına başladı. Merkez; internet sitesi, yayınevi, raporları, dijital müzesi, mobil uygulamaları, oyunları, çizgi filmleri ve sanal gerçeklik projeleriyle toplumun farklı kesimlerine hitap edebilecek içerikler üretiyor.
05.10.2022
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Babül Hava çağrısı
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye'nin kuzeyindeki milyonlarca kişiye yardım ulaştırılmasını sağlayan Babül Hava Sınır Kapısı’nın açık tutulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu.
07.07.2022
Mavi Marmara’nın 12. yıldönümünde binler yürüdü
Mavi Marmara’nın 12. yıldönümünde binler yürüdü
İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 12. yılında “Mavi Marmara Yoluna Devam Ediyor!” sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Katılımcılara hitap eden İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Türkiye’nin İsrail’le normalleşme adımlarından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “İsrail ile normalleşme asla olmaz” diye konuştu.
Mavi Marmara
01.06.2022