İHH İnsani Yardım Vakfı
Irak’ın İşgali'nin yıldönümü
Amerika Birleşik Devletleri, 20 Mart 2003 günü Irak’ı işgal etti.
Irak 20.03.2014

11 Eylül 2001’de İkiz Kulelere yapılan saldırının ardından ABD, kendisi için tehdit oluşturan unsurları yok etme iddiasıyla harekete geçti ve İngiltere ile birlikte dünyada “teröre karşı mücadele” başlattıklarını açıkladı. Bu plan çerçevesinde ilk olarak Afganistan’daki Taliban yönetimine karşı bir askerî müdahale kararı alındı ve Afganistan işgal edildi. Akabinde yeni hedef belirlendi: Irak.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, Irak’ın kimyasal silah bulundurduğunu iddia ederek Birleşmiş Milletler’den bir konsey oluşturarak Irak’ta inceleme yapmasını istedi. Irak bu karara itiraz etse de Konseyin denetim yapmasını kabul etmek zorunda kaldı. Denetimlerini tamamlayan Konsey, Irak’ta hiçbir kimyasal silaha rastlanmadığını açıkladı.

Ancak bu açıklamaya rağmen ABD, 20 Mart 2003 günü Irak’ı işgal etti. Havadan ve karadan 44 gün boyunca süren saldırıların ardından 3 Mayıs 2003’te ABD Başkanı Bush, savaşın sona erdiğini açıkladı. İşgalde bir milyona yakın sivil hayatını kaybetti, 5 milyon çocuk yetim ve öksüz kaldı, yüz binlerce sivil mülteci durumuna düştü. Ve sonunda Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu iddialarının temelsiz olduğu ABD yöneticileri tarafından da kabul edildi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021