İHH İnsani Yardım Vakfı
İskoçya’dan Gazze Filosuna Destek
Dundee’de yardımsever bir grup İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde Gazze’ye gidecek olan filoyla gönderilmek üzere 20 bin İngiliz Sterlini (yaklaşık 45 bin Türk Lirası) değerinde yardım malzemesi topl
Avrupa, Filistin, Ortadoğu 07.05.2010

Mayıs sonunda yola çıkacak olan yük ve yolcu gemilerine bir destek de İskoçya’dan geldi. İskoçya’nın dördüncü büyük kenti olan Dundee’de Gazze yararına yaklaşık 45 bin Türk Lirası değerinde yardım malzemesi temin edildi. Şehirde müteahhitlik yapan bir hayırsever 5 ton çimento bağışladı. Toplam yaklaşık 10 tır dolusu ilaç, giysi, oyuncak ve inşaat malzemesinden oluşan yardım yükü önce İrlanda’da Cork’a oradan da Malezya halkının finanse ettiği gemiye yüklenerek İstanbul’a gönderilecek.

Dundee’deki yardım faaliyetinin koordinatörlerinden biri olan Tamer Gado vakfımıza yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Geçtiğimiz yılın sonundaki İsrail saldırılarından bu yana Gazze halkı çok çileler çekti. İsrail Gazze’nin yeniden inşası için gerekli olan çimentonun bile bölgeye girişini engelliyor. Bu şartlar altında yapabileceğimiz tek şeyi yapıp, ambargoyu deleceğiz.”

Bir diğer koordinatör, Dr. Khalid Al-Awaisi ise şunları söyledi: “Aslında biz filoyu desteklemek için birkaç bin sterlin toplayıp göndermeyi planlıyorduk, fakat buradaki gönüllülerin şevki ve hayırsever Dundee halkının cömertliği sayesinde 20 bin Sterlinden fazla kıymette malzeme temin ettik.” Bölge halkının cömertliğine değinen Al-Awaisi sözlerine şöyle devam etti: “Farklı hayat görüşlerinden pek çok insan bu çalışmaya katkıda bulundu. Arbroath’tan bir kadın 100 Sterlin bağışladı, Aberdeen’deki gönüllüler 15 dakika içerisinde 2 bin 500 Sterlin topladılar.”  

Ayrıca pek çok yerel kuruluş, işadamı ve topluluk da kampanyaya destek verdi. Bunlardan bazıları ise şöyle: İtfaiyeciler Birliği, Tayside Filistin İçin Adalet Platformu, Al-Aksa Dostları Cemiyeti, Yusuf Gençlik İnisiyatifi ve Tayside Camii Dayanışma Grubu. 

Tayside Filistin İçin Adalet Platformundan Edith Constable “Dundee halkı Filistin halkının acılarını anlıyor ve birkaç gün gibi kısa bir zaman zarfında bu dava için bu kadar bağış ve cömertlikte bulunmaları da bunun bir göstergesidir” dedi.

Gazze’ye gidecek olan filoda 8 gemi var ve bu yolcu ve yük gemileri Mayıs sonunda İstanbul’dan Filistin’e hareket edecek. 5 bin tondan fazla insani yardım malzemesini İsrail ambargosu altındaki Gazze’ye götürecek olan yardım filosunda 500’den fazla da insani yardım gönüllüsü bulunacak.


İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021