İHH İnsani Yardım Vakfı
İslam dünyasındaki STK’lar tek yürek
5. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı.
17.12.2013

İHH İnsani Yardım Vakfı ile İİT İnsani İşler Departmanınca "İslam Dünyasında Yükselen Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü" temasıyla İstanbul’da düzenlenen 5. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı sona erdi.

Holiday Inn İstanbul Airport Hotel'de gerçekleştirilen konferansın sonuç bildirgesinde İslam dünyasındaki yardımların İslam İşbilirliği Teşkilatı çatısı altında ve İslami Kalkınma Bankası(IDB) ile birlikte yürütülmesi kararlaştırıldı.

14-15 Aralık günlerinde İslam dünyasından çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir araya gelerek İstanbul'da gerçekleştirdiği konferans, tarihi önemde kararlar alarak başarıyla sonuçlandı.

 

İki günlük yoğun tartışma ve değerlendirmeler ışığında elde edilen sonuçlar şöyle:

İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında 5’incisi düzenlenen konferansta çeşitli tavsiyelerde bulunuldu.
Sivil toplum kuruluşlarından 300’ü aşkın katılımcı, Gazze Şeridi’nde soğuk kış şartlarının ve Suriye içindeki ve dışındaki mülteci kamplarının iyileştirilmesi için tavsiyelerde bulunurken İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri bünyesinde Gazze’ye yardım yapılmasına karar verildi.

STK’lar ayrıca Orta Afrika bölgesine yapılacak insani yardımlar konusunda uyarıda bulundu. Mali’deki ve diğer bölgelerdeki mültecilerin yurtlarına dönmeleri konusunda destek verilmesini istedi.

Konferansa Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın yanı sıra İslam dünyasından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri katıldı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021