İHH İnsani Yardım Vakfı
İsrail, Gazze'de de yargılandı
Filistin'deki Mavi Marmara davasında İsrailli sanıklar yargılandı.
Filistin, Filistin - Gazze, Ortadoğu, Türkiye 13.11.2012

İsrail komandolarının Mavi Marmara gemisine düzenledikleri baskınla ilgili dört İsrailli komutanın İstanbul'da yargılanmasının ardından şimdide Gazze'de yargılandılar. Uluslararası korsanlık olarak tarihe geçen Mavi Marmara baskınının arkasındaki liderler Gazze’de yargılandı.

IHH İnsani Yardım Vakfı Mayıs 2010 tarihinde kuşatma altındaki Gazze’ye insani yardım götürürken Gazze açıklarında İsrail işgal ordusunun korsan saldırısına maruz kalan Mavi Marmara gemisindeki aktivistlerden 9 kişinin şehit olmasına ve elli aktivistin de yaralanmasına neden olan İsrailli liderler için Gazze’de mahkeme kurdu.

Gazze’nin Reşad Eş-Şeva Kültür Salonu'nda kurulan ve Filistinli hâkimlerle avukatların iştirak ettiği sembolik mahkeme, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Elezer Alfred Maron’u yargıladı.

Uluslararası Mahkeme ismiyle kurulan mahkemede görülen davada, sanıkların hazır bulunmaması nedeniyle gıyaplarında Netanyahu ve Barak’ı 10 müebbede, Aşkenazi’yi 8 ve Elezer’i 6 müebbede mahkum etti.

İHH Gazze temsilcisi Muhammed Kaya yaptığı açıklamada “Bu mahkemenin amacı Türkiyeli şehitleri ve bu davayı sahiplenmek. Aynı şekilde bununla Marmara saldırısının canlı tutulması hedefleniyor” dedi.

Kaya yaptığı açıklamada ayrıca, bu tür mahkemelerle İsraillilerin işlediği cinayetleri bütün boyutlarıyla dünyaya göstermek istediklerini ifade etti.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021