İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İsrail, Gazze'de de yargılandı
Filistin'deki Mavi Marmara davasında İsrailli sanıklar yargılandı.
Filistin, Filistin-Gazze, Ortadoğu, Türkiye 13.11.2012

İsrail komandolarının Mavi Marmara gemisine düzenledikleri baskınla ilgili dört İsrailli komutanın İstanbul'da yargılanmasının ardından şimdide Gazze'de yargılandılar. Uluslararası korsanlık olarak tarihe geçen Mavi Marmara baskınının arkasındaki liderler Gazze’de yargılandı.

IHH İnsani Yardım Vakfı Mayıs 2010 tarihinde kuşatma altındaki Gazze’ye insani yardım götürürken Gazze açıklarında İsrail işgal ordusunun korsan saldırısına maruz kalan Mavi Marmara gemisindeki aktivistlerden 9 kişinin şehit olmasına ve elli aktivistin de yaralanmasına neden olan İsrailli liderler için Gazze’de mahkeme kurdu.

Gazze’nin Reşad Eş-Şeva Kültür Salonu'nda kurulan ve Filistinli hâkimlerle avukatların iştirak ettiği sembolik mahkeme, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Elezer Alfred Maron’u yargıladı.

Uluslararası Mahkeme ismiyle kurulan mahkemede görülen davada, sanıkların hazır bulunmaması nedeniyle gıyaplarında Netanyahu ve Barak’ı 10 müebbede, Aşkenazi’yi 8 ve Elezer’i 6 müebbede mahkum etti.

İHH Gazze temsilcisi Muhammed Kaya yaptığı açıklamada “Bu mahkemenin amacı Türkiyeli şehitleri ve bu davayı sahiplenmek. Aynı şekilde bununla Marmara saldırısının canlı tutulması hedefleniyor” dedi.

Kaya yaptığı açıklamada ayrıca, bu tür mahkemelerle İsraillilerin işlediği cinayetleri bütün boyutlarıyla dünyaya göstermek istediklerini ifade etti.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022