İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İsrail Güney Afrika'da da yargılanacak
Türkiye'deki Mavi Marmara davasında olduğu gibi İsrail'den kamuoyu ve hukuk önünde hesap soruluyor.
Filistin, GüneyAfrikaCumhuriyeti, Ortadoğu, Türkiye 25.12.2012

İsrail’e bir soruşturma da Güney Afrika’dan geldi. Gazze Özgürlük Filosu gemilerine yapılan saldırı nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti’nde İsrail’e karşı soruşturma başlatıldı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Ulusal Başsavcılık Başkanlığı İsrail’in 2010 yılında insani yardım gemisi Mavi Marmara’ya düzenlediği saldırıyı incelemek üzere soruşturma başlattı.

Mavi Marmara gemisi katılımcıları arasında bulunan Güney Afrika vatandaşı Cape Town’lu gazeteci Gadija Davids saldırıdan 4 ay sonra Ocak 2011’de avukatları aracılığıyla Güney Afrika Polis Teşkilatı ve Güney Afrika Başsavcılığı Ulusal Başkanlığı’na, saldırı sırasında uluslararası suçlar işleyen İsrailli sorumlulara yönelik cezai soruşturma başlatılması yönünde talepte bulunmuştu.

Davids’in avukatları Güney Afrika’nın Öncelikli Suçlar Dava Birimi (PCLU), Güney Afrika Başsavcılığı Ulusal Başkanlığı ve Güney Afrika Polis Teşkilatı (SAPS)’nın resmi olarak saldırıyı inceleme ve soruşturma kararı aldığını duyurdu.

Avukat Ziyaad Patel tarafından yapılan açıklamada; “Yardım gemisi Mavi Marmara’da bulunan Bayan Davids ve beraberindeki diğer sivillerin İsrail tarafından ‘insanlık dışı muameleye’ maruz bırakıldıkları, bunun Roma Statüsü 1. Bölüm’e göre insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak görüldüğü, Roma Statüsü 3. Bölüm’e göre de savaş suçu olduğu belirtildi. Ayrıca “Davids’in ellerinin plastik kablo ile bağlandığı, saatlerce güneşin altında oturtulduğu, İsrail hapishanesine atıldığı ve Güney Afrika konsolosluk desteği almasının engellendiği” ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “27 Eylül 2010 tarihinde, Birleşmiş Milletler tarafından, İsrail’in Mavi Marmara’ya gerçekleştirdiği saldırıya yönelik bir olay inceleme raporu hazırlandı. BM raporuna göre İsrail kuvvetleri Mavi Marmara yardım gemisine yönelik gerçekleştirdikleri saldırı sırasında ve sonrasında uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Raporda şu şekilde geçmektedir; “İsrail askerlerinin ve İsrailli diğer yetkililerin filo yolcularına davranış biçimleri durumla orantısız olmakla kalmamış, aynı zamanda tamamen gereksiz ve inanılmayacak ölçüde şiddet içermiş, kabul edilemez düzeyde bir gaddarlık sergilenmiştir. Bu tür bir muamele biçiminin güvenlik gerekçesiyle ya da başka bir gerekçeyle meşrulaştırılması veya savunulması mümkün değildir. Bu davranışlar, insan hakları hukukunu ve uluslararası insani hukuku ciddi şekilde ihlal etmiştir.”

Davids’in avukatları tarafından yapılan açıklamada Güney Afrika’nın Öncelikli Suçlar Dava Birimi (PCLU) ve Güney Afrika Başsavcılığı Ulusal Başkanlığı’nın Güney Afrika Polis Teşkilatı (SAPS) ile yapılan gerekli müzakerelerin ardından bu konunun incelenmesi için haklı gerekçelerin mevcut olduğu, bu sebeple bir dava dosyası açılması kanaatine vardıkları duyuruldu.

Özgürlük Filosu ve Gazze Şeridi’ne götürülecek yardımlarla ilgili haber yapmak ve işgal altındaki hayatlara dair Gazzelilerle röportajlar gerçekleştirmek üzere filoya katılan 1985 doğumlu Gadija Davids alınan karardan memnuniyetini “Bu gelişmeler Güney Afrika’nın insan haklarını koruma konusunda vermiş olduğu taahhüde inancımı ve güvenimi arttırdı” sözleriyle dile getirdi.

Güney Afrika mevzuatına göre soruşturmanın tamamlanmasından sonra ayrıca bir karara ihtiyaç duyulmadan resmen dava açılabilecek ve duruşma tarihi verilecek.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022