İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İsrail yine orantısız güç kullandı
Estelle gemisindeki aktivistler İsrail’in iddia ettiğinin aksine gemiyi esir alırken şiddet kullanıldığını ifade etti.
Filistin, Filistin-Gazze, Ortadoğu, Türkiye 24.10.2012

İsrail deniz kuvvetlerinin Estelle gemisine müdahaleden kısa bir süre sonra kendi internet sitelerinden yaptıkları açıklamada askerilerin şiddet kullanmak zorunda kalmadıkları, barışçıl bir şekilde geminin teslim alındığı iddiası yalan çıktı.

Gemiyle birlikte esir alındıktan ve bir süre İsrail polisi tarafından gözaltında tutulduktan sonra sınır dışı edilen bazı aktivistlerin ifadelerine göre İsrail askerlerinin Estelle’e müdahale sırasında direniş gösteren aktivistlere elektrik şoku veren silahlarla karşı koyduğu öğrenildi.

İçlerinde Yunanistanlı milletvekillerinin de bulunduğu bazı aktivistler vücutlarında askerlerin kullandığı silahların açtığı çeşitli yaraların da bulunduğunu ifade etti.

[video-262]

Estelle’de yer alan aktivistlerden biri olan İsrail vatandaşı Elik Elhanan yaptığı basın açıklamasında askerlerin kendilerine karşı orantısız güç kullandığını beyan etti. İsrail deniz kuvvetlerinin 15 gemiyle etraflarını kuşattığını belirten Elhanan, askerlerin kendilerine şok tabancılarıyla saldırdıklarını, bir Yunanistanlı milletvekilinin ise sorgulama sırasında dövüldüğünü ifade etti.

[video-272]

İsrail’in uyguladığı yasadışı deniz ablukasını delmek ve Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla 20 Haziran’da İsveç’ten yola çıkan Estelle gemisine Cumartesi günü uluslararası sularda İsrail Savunma Güçleri (IDF) tarafından müdahale edilmişti.

Hapishanede alıkonulan aktivistlerden bir grup Pazar günü sınır dışı edilirken içlerinde milletvekillerinin de bulunduğu 14 kişi ise İsrail’de hapis tutuluyordu.

[video-269]

Organizasyonun avukatları tarafından yapılan açıklamada gözaltında bulunan tüm aktivistlerin bugün sınır dışı edileceği duyuruldu. 'Kasten düşmana yardım etmek', 'isyana teşvik etmek' ve (Gazze ablukasını delmeye teşebbüs ederek) 'hukuka aykırı davranmak' ithamıyla suçlanan ve mahkemece yargılanan İsrail asıllı 3 aktivistin ise hapishaneden çıkarıldığı ancak ev hapsinde tutuldukları belirtildi.

[video-264]

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022