İHH İnsani Yardım Vakfı
İsrail yine orantısız güç kullandı
Estelle gemisindeki aktivistler İsrail’in iddia ettiğinin aksine gemiyi esir alırken şiddet kullanıldığını ifade etti.
Filistin, Filistin - Gazze, Ortadoğu, Türkiye 24.10.2012

İsrail deniz kuvvetlerinin Estelle gemisine müdahaleden kısa bir süre sonra kendi internet sitelerinden yaptıkları açıklamada askerilerin şiddet kullanmak zorunda kalmadıkları, barışçıl bir şekilde geminin teslim alındığı iddiası yalan çıktı.

Gemiyle birlikte esir alındıktan ve bir süre İsrail polisi tarafından gözaltında tutulduktan sonra sınır dışı edilen bazı aktivistlerin ifadelerine göre İsrail askerlerinin Estelle’e müdahale sırasında direniş gösteren aktivistlere elektrik şoku veren silahlarla karşı koyduğu öğrenildi.

İçlerinde Yunanistanlı milletvekillerinin de bulunduğu bazı aktivistler vücutlarında askerlerin kullandığı silahların açtığı çeşitli yaraların da bulunduğunu ifade etti.

[video-262]

Estelle’de yer alan aktivistlerden biri olan İsrail vatandaşı Elik Elhanan yaptığı basın açıklamasında askerlerin kendilerine karşı orantısız güç kullandığını beyan etti. İsrail deniz kuvvetlerinin 15 gemiyle etraflarını kuşattığını belirten Elhanan, askerlerin kendilerine şok tabancılarıyla saldırdıklarını, bir Yunanistanlı milletvekilinin ise sorgulama sırasında dövüldüğünü ifade etti.

[video-272]

İsrail’in uyguladığı yasadışı deniz ablukasını delmek ve Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla 20 Haziran’da İsveç’ten yola çıkan Estelle gemisine Cumartesi günü uluslararası sularda İsrail Savunma Güçleri (IDF) tarafından müdahale edilmişti.

Hapishanede alıkonulan aktivistlerden bir grup Pazar günü sınır dışı edilirken içlerinde milletvekillerinin de bulunduğu 14 kişi ise İsrail’de hapis tutuluyordu.

[video-269]

Organizasyonun avukatları tarafından yapılan açıklamada gözaltında bulunan tüm aktivistlerin bugün sınır dışı edileceği duyuruldu. 'Kasten düşmana yardım etmek', 'isyana teşvik etmek' ve (Gazze ablukasını delmeye teşebbüs ederek) 'hukuka aykırı davranmak' ithamıyla suçlanan ve mahkemece yargılanan İsrail asıllı 3 aktivistin ise hapishaneden çıkarıldığı ancak ev hapsinde tutuldukları belirtildi.

[video-264]

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022