İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İstanbul ve Ankara’da on binler terörü ve İsrail’i lanetledi
İHH İnsani Yardım Vakfı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Pençe Kilit Harekat bölgesinde şehit olan 12 askerimiz ve Gazze için İstanbul ve Ankara'da yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan on binler, terörü ve İsrail'in saldırılarını lanetledi. Eylemlerde, Refah Sınır Kapısı’nın açılması için Mısır'a çağrıda bulunuldu.
Filistin-Gazze 24.12.2023

İstanbul’daki eylemde on binlerce kişi Fındıklı Tramvay Durağı’ndan Eminönü Meydanı’na yürüdü. Katılımcılar yürüyüş boyunca ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile İsrail'e tepki gösteren dövizler taşıdı. Yürüyüşte sık sık, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Kahrolsun PKK, Katil İsrail, İşbirlikçi ABD, Filistin Halkı Yalnız Değildir” sloganları atıldı, tekbirler getirildi. 

“Refah Sınıf Kapısı açılmalı”

Program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin katılımcılara hitap eden Umran Hareketi Temsilcisi Şemsettin Özdemir, Mısır Hükümetine İsrail’e karşı cesur olma çağrısında bulundu. Özdemir, “Mısır, daha fazla vakit kaybetmeden Refah Sınır Kapısı’nı açmalı ve insani yardımların Gazze’ye geçişini sağlamalı” dedi.

semsettin-ozdemir.jpg

Özdemir konuşmasında, Pençe Kilit Harekat bölgesinde şehit olan 12 askerimize Allah’tan rahmet diledi.

yildirim-beydemir.jpg

Şehitler rahmetle anıldı

Şehitlere Allah’tan rahmet dileyen İstikamet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Beydemir de, Gazze'de şu ana kadar 20 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtti. Beydemir, “Ey insan haklarını savunanlar, ey çocuk haklarını savunanlar neredesiniz? Şu anda Gazze’ye insani yardım ulaştırılabilecek yalnızca Refah Sınır Kapısı var. Fakat oradan gerekli insani yardımlar Gazze’ye ulaşmıyor. Mısır’a buradan hep birlikte çağrıda bulunuyoruz. Refah Sınır Kapısı’nı bir an önce açın” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki eylem, yapılan duanın ardından sona erdi.

Ankara’da da on binler yürüdü

Ankara Filistin Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen eylemde de on binlerce Ankaralı, Pençe Kilit Harekat bölgesinde şehit olan 12 askerimiz ve Filistin için yürüdü. AKM Metro İstasyonu’ndan başlayan yürüyüş, Anadolu Meydanı’na kadar devam etti.

Katılımcılar, eylem boyunca terör örgütlerini ve işgalci İsrail’i protesto etti. Eylemde; sanatçılar, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından konuşmalar yapıldı. Şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Özgürlük Filosu’nun Mart ayı sonunda yola çıkması hedefleniyor
Özgürlük Filosu’nun Mart ayı sonunda yola çıkması hedefleniyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki ablukanın kalkması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması amacıyla hazırlıklarını sürdüren Uluslararası Özgürlük Filosu ile ilgili basın açıklaması düzenledi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Gemileri satın alıyoruz, gemi sayısı Mavi Marmara’dakinden az olmayacak ve hedefimiz Mart sonunda gemilerin yola çıkması” dedi.
10.02.2024
4 farklı ülkeden kurum temsilcilerine Sphere eğitimi
4 farklı ülkeden kurum temsilcilerine Sphere eğitimi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, vakfın Bayrampaşa Temsilciliği’nde Sphere Standartları Eğitim Programı düzenlendi. Arapça olarak verilen ve 5 gün süren eğitimlere Türkiye, Katar, Kuveyt ve Yemen’den 4 farklı kurumun görevlileri katıldı.
07.02.2024
“Olası Marmara Depremi’nden 40 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor”
“Olası Marmara Depremi’nden 40 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor”
İHH İnsani Yardım Vakfı, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde basın açıklaması düzenledi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Olası bir Marmara Depremi’nden 40 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. Bütün STK’lara çağrıda bulunuyorum. Arama kurtarma alanına özel önem vermemiz gerekiyor. Eğer Marmara’da böyle bir deprem yaşanırsa 6 Şubat’ta yaşanan depremden daha büyük etkisi olur” dedi.
06.02.2024