İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İstanbul'dan İnsanlığa “Suriye’yi Unutma” çağrısı
İstanbul Bahariye Mevlevihanesi’nde, Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek için bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına İHH İnsani Yardım Vakfı ve onlarca Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.
Ortadoğu, Suriye 17.07.2013

Mart 2011’de başlayan ve binlerce çocuğun yetim, milyonlarca insanın aç ve evsiz kalmasına neden olan Suriye’deki katliam, Ramazan ayında da tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası kuruluşların yardımlarını ulaştırmada yetersiz kaldığı Suriye’de, yardıma muhtaç milyonlarca sivil bulunuyor. Suriye’deki bu acı tabloyu yeniden hatırlatmak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları, bir basın açıklamasıyla medya mensuplarının karşısına geçti.

[videoGaleri-362]

“Suriye’de yetim kalmış tüm çocuklara bakmak zorundayız”

Basın açıklamasında konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Biz aslında bu basın toplantısını 10 gün önce yapacaktık. Ancak Mısır’da yaşanan olaylar yüzünden ertelemek zorunda kaldık. Biz dünyada sorunlu olan bir yere yoğunlaşırken, başka bir bölgede olaylar patlak veriyor. Sömürülen bölgelere baktığımız zaman hepsinin Müslüman ülkeler olduğunu görüyoruz. En kötüsü de bu ülkelerde sömürünün kabullenilmiş olmasıdır. Siz batıya bütün yer altı kaynaklarını verseniz de onlar doymayacaktır. Bu sebeple iyiliğin temsilcileri birleşmek zorundadır” dedi.

Suriye’de yardım yapan en büyük yardım kuruluşu olduklarını da söyleyen Yıldırım, “Şu anda Suriye’de 350 bin yetim, 10 milyon aç insan, 4,5 milyon da muhacir var. Bu rakamlar daha da artıyor. Aslında Suriye’de ölenlerin sayısını tam olarak bilmiyoruz. Suriye’nin her tarafı kimsesizler mezarlığı. Biz Suriye’ye toplamda 100 trilyondan fazla yardım ulaştırdık. Ramazan’da da devam eden şiddete rağmen, Suriye’ye giden yardımlarda büyük bir azalma var” dedi.

Suriye’de yetim kalmış tüm çocuklara yardım etmek zorunda olduklarını da belirten Yıldırım, “Suriye’de bulunan 350 bin yetim bizim sorumluluğumuz altında. Biz Suriye’de yetim köyleri yapıyoruz. İnşallah onlar da bombalanmaz. Yardım kuruluşları 3 yıldır sadece toplantılar yapıyor. Arazide hiçbir faaliyette bulunmuyorlar. Biz Suriye’ye günde 300 bin ekmek gönderiyoruz. Ben bu toplantıya katılan ve yardımlara destek veren tüm STK’lara teşekkür ediyorum. Uluslararası kuruluşlara da buradan seslenmek istiyorum. Acaba Suriye’de yapılanlar, Avrupa’da bir ülkede olsaydı nasıl davranırlardı? Esed’e ve Türkiye’de onu destekleyen bütün insanlara da sesleniyorum. Suriye’nin genelinde yardım yapmamıza izin verin. Biz mezhep ayırt etmeksizin tüm Suriyelilere yardım etmeye hazırız” dedi.

“Türkiye halkına teşekkür ederiz”

Toplantıda Bülent Yıldırım’dan sonra konuşan Suriyeli Şaza Barakat, “Bir diktatör nasıl daha fazla zalim olabilir? Halkına nasıl böyle davranabilir? Bizler kendi başbakanımızı seçmek isteyişimizin bedelini ödüyoruz. Dünya bu tabloyu sadece seyrederken binlerce insan katledildi. Suriye’nin birçok konuda yardıma ihtiyacı var. Ama esas itibari ile çadıra ya da battaniyeye ihtiyacımız yok. Biz sadece ülkemize dönmek istiyoruz. Suriye halkı daha ne kadar mülteci olarak kalmaya devam edecek. Dünya daha ne kadar izlemeye devam edecek. Biz Türkiye halkına ve hükümetine yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

“Kendimizi savunmak zorunda kaldık”

Suriye’de yaşanan savaşta bir kolunu kaybeden Ahmet Muhammed Allavi ise, “ Bize terörist gözüyle bakıyorlar. Biz sadece kendimizi ve ailemizi savunmak için silah kullanmak zorunda bırakıldık. Biz mezhep ayırt etmeksizin tüm mazlumlar için savaşıyoruz. Türkiye’ye gelmeden önce, Türkleri Avrupalı zannediyorduk. Türkiye’ye geldikten sonra çok yardımsever bir halk ile karşılaştık. İnsanlar İstanbul’a gezmek için gelirler ancak bizler buraya tıbbi yardım almak için geliyoruz. Yaptıkları tüm yardımlardan dolayı Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ediyorum” dedi.

“Okulumu çok özlüyorum”

Toplantıda konuşan Suriyeli çocuk Muntaha Şahirli ise Suriye’deki okulunu çok özlediğini belirterek, Suriye’de yüzbinlerce çocuğun okula gidemediğini söyledi. “Suriye’deki evimi çok özlüyorum” diyen Şahirli, “Yaptığı yardımlardan dolayı Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ederim” dedi.

[videoGaleri-363]

Basın mensuplarının da büyük ilgi gösterdiği toplantı çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin yaptığı konuşmaların ardından son buldu.
 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gıda Güvencesi Sektörü’nde Uluslararası Koordinasyon Mekanizması verilerine göre Gazze'de günlük olarak en fazla sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapan uluslararası kuruluşlar arasında yer aldı. Çalışmalarını sürdüren vakıf, Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte Ramazan’da da her gün 48 bin kişiye iftar yemeği ikramında bulunuyor.
18.03.2024
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına ara vermeden devam ediyor
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına ara vermeden devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırmaya devam ediyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana gıda kolisi, battaniye ve tıbbi malzeme gibi farklı kalemlerde on binlerce Gazzeliye destek oldu.
16.02.2024
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘‘İyilik Soğuk Geçirmez’’ sloganıyla başlatılan kış kampanyası kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki 4 bin 608 aileye kömür, battaniye, sünger yatak, gıda kolisi, mont ve çizme gibi yardım malzemeleri dağıtıldı.
06.02.2024