İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

İstanbul'dan İnsanlığa “Suriye’yi Unutma” çağrısı
İstanbul Bahariye Mevlevihanesi’nde, Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek için bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına İHH İnsani Yardım Vakfı ve onlarca Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.
Ortadoğu, Suriye 17.07.2013

Mart 2011’de başlayan ve binlerce çocuğun yetim, milyonlarca insanın aç ve evsiz kalmasına neden olan Suriye’deki katliam, Ramazan ayında da tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası kuruluşların yardımlarını ulaştırmada yetersiz kaldığı Suriye’de, yardıma muhtaç milyonlarca sivil bulunuyor. Suriye’deki bu acı tabloyu yeniden hatırlatmak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları, bir basın açıklamasıyla medya mensuplarının karşısına geçti.

[videoGaleri-362]

“Suriye’de yetim kalmış tüm çocuklara bakmak zorundayız”

Basın açıklamasında konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Biz aslında bu basın toplantısını 10 gün önce yapacaktık. Ancak Mısır’da yaşanan olaylar yüzünden ertelemek zorunda kaldık. Biz dünyada sorunlu olan bir yere yoğunlaşırken, başka bir bölgede olaylar patlak veriyor. Sömürülen bölgelere baktığımız zaman hepsinin Müslüman ülkeler olduğunu görüyoruz. En kötüsü de bu ülkelerde sömürünün kabullenilmiş olmasıdır. Siz batıya bütün yer altı kaynaklarını verseniz de onlar doymayacaktır. Bu sebeple iyiliğin temsilcileri birleşmek zorundadır” dedi.

Suriye’de yardım yapan en büyük yardım kuruluşu olduklarını da söyleyen Yıldırım, “Şu anda Suriye’de 350 bin yetim, 10 milyon aç insan, 4,5 milyon da muhacir var. Bu rakamlar daha da artıyor. Aslında Suriye’de ölenlerin sayısını tam olarak bilmiyoruz. Suriye’nin her tarafı kimsesizler mezarlığı. Biz Suriye’ye toplamda 100 trilyondan fazla yardım ulaştırdık. Ramazan’da da devam eden şiddete rağmen, Suriye’ye giden yardımlarda büyük bir azalma var” dedi.

Suriye’de yetim kalmış tüm çocuklara yardım etmek zorunda olduklarını da belirten Yıldırım, “Suriye’de bulunan 350 bin yetim bizim sorumluluğumuz altında. Biz Suriye’de yetim köyleri yapıyoruz. İnşallah onlar da bombalanmaz. Yardım kuruluşları 3 yıldır sadece toplantılar yapıyor. Arazide hiçbir faaliyette bulunmuyorlar. Biz Suriye’ye günde 300 bin ekmek gönderiyoruz. Ben bu toplantıya katılan ve yardımlara destek veren tüm STK’lara teşekkür ediyorum. Uluslararası kuruluşlara da buradan seslenmek istiyorum. Acaba Suriye’de yapılanlar, Avrupa’da bir ülkede olsaydı nasıl davranırlardı? Esed’e ve Türkiye’de onu destekleyen bütün insanlara da sesleniyorum. Suriye’nin genelinde yardım yapmamıza izin verin. Biz mezhep ayırt etmeksizin tüm Suriyelilere yardım etmeye hazırız” dedi.

“Türkiye halkına teşekkür ederiz”

Toplantıda Bülent Yıldırım’dan sonra konuşan Suriyeli Şaza Barakat, “Bir diktatör nasıl daha fazla zalim olabilir? Halkına nasıl böyle davranabilir? Bizler kendi başbakanımızı seçmek isteyişimizin bedelini ödüyoruz. Dünya bu tabloyu sadece seyrederken binlerce insan katledildi. Suriye’nin birçok konuda yardıma ihtiyacı var. Ama esas itibari ile çadıra ya da battaniyeye ihtiyacımız yok. Biz sadece ülkemize dönmek istiyoruz. Suriye halkı daha ne kadar mülteci olarak kalmaya devam edecek. Dünya daha ne kadar izlemeye devam edecek. Biz Türkiye halkına ve hükümetine yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

“Kendimizi savunmak zorunda kaldık”

Suriye’de yaşanan savaşta bir kolunu kaybeden Ahmet Muhammed Allavi ise, “ Bize terörist gözüyle bakıyorlar. Biz sadece kendimizi ve ailemizi savunmak için silah kullanmak zorunda bırakıldık. Biz mezhep ayırt etmeksizin tüm mazlumlar için savaşıyoruz. Türkiye’ye gelmeden önce, Türkleri Avrupalı zannediyorduk. Türkiye’ye geldikten sonra çok yardımsever bir halk ile karşılaştık. İnsanlar İstanbul’a gezmek için gelirler ancak bizler buraya tıbbi yardım almak için geliyoruz. Yaptıkları tüm yardımlardan dolayı Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ediyorum” dedi.

“Okulumu çok özlüyorum”

Toplantıda konuşan Suriyeli çocuk Muntaha Şahirli ise Suriye’deki okulunu çok özlediğini belirterek, Suriye’de yüzbinlerce çocuğun okula gidemediğini söyledi. “Suriye’deki evimi çok özlüyorum” diyen Şahirli, “Yaptığı yardımlardan dolayı Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ederim” dedi.

[videoGaleri-363]

Basın mensuplarının da büyük ilgi gösterdiği toplantı çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin yaptığı konuşmaların ardından son buldu.
 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Fas’a yönelik acil yardım çalışması
İHH’dan Fas’a yönelik acil yardım çalışması
İHH İnsani Yardım Vakfı, Fas’ta yaşanan 7 büyüklüğündeki depremin ardından yardım çalışmaları için harekete geçti. Vakıf tarafından ülkeye gönderilen insani yardım ekibi tarafından acil yardım çalışmalarının ilk etabında 160 aileye gıda paketi, battaniye ve elbise dağıtımında bulunuldu.
11.09.2023
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği tarafından, yetimler için yeni eğitim öğretim yılı öncesi şenlik düzenlendi. Şenlikte düzenlenen etkinlik ve oyunlar sayesinde çocuklar, eğlenceli anlar yaşadı.
07.09.2023
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
İHH, 15 Nisan'dan bu yana iç karışıklığın devam ettiği Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi gönderdi. Olayların başladığı tarihten bu yana ülkeye gönderilen en geniş kapsamlı yardım olma özelliği taşıyan çalışma ile, 200 bine yakın Sudanlı’ya destek ulaştırılması hedefleniyor.
16.08.2023