İHH İnsani Yardım Vakfı
İTÜ'lü Gönüllülerimiz Afrika'ya cansuyu veriyor
İTÜ'deki gönüllülerimiz Kamerun'a su kuyusu açtırıyorlar.
Türkiye 29.05.2012

İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüleri iyiliği yaymak adına tüm Türkiye’de çalışmalarına devam ediyor. Üniversitelerdeki gönüllülerimizin sayısı gün geçtikçe artarken her gönüllü grubu yepyeni bir iyilik yapmak için harekete geçiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki İHH gönüllüsü öğrenciler Afrika’da; Kamerun’da su kuyusu açtırmak için boyama kitabı çizimleri yaptılar ve yayımladıkları kitaptan elde ettikleri gelir ile su kuyusunun yarı ödemesini gerçekleştirdiler.

Binlerce boyama kitabı için de kolları sıvayan gönüllülerden Selma Sağlam “Neden su kuyusu ve neden Afrika?” başlıklı bir değerlendirme yazısı yazdı ve kendilerini harekete geçiren etkenleri sıraladı:

Neden su kuyusu ve neden Afrika?

Duyarsızlaşmak en çok korktuğumuz şeydi.

Birileri en temel ihtiyaçlarını karşılayamazken birileri keyif içinde yaşamamalıydı diye düşünüyoruz…

Hep eleştirdiklerimizden bir farkımız olmalıydı en azından bu yol üzere olmalıydık.

İçimizde bir yerlerde kalmış merhametimiz ve vicdanımızın sesi cılız da olsa bunu haykırıyordu. Tv, gazetelerde ve internet ortamında Afrika’da neler yaşandığından haberdardık ve buraya yönelmemiz gerektiğini düşündük.

Bu şekilde bu su kuyusu açma işini düşünmeye başladık ve karar verdik.

Hazırlama Süreci

Bizler çoğunluğu üniversite öğrencisi olan bir grubuz ve bu meblağı toplamamız malum çok sıkıntılı olacaktı.

Grubumuz içinde bulunan bir öğretmenden ise boyama kitabı fikri geldi. Evet boyama kitabı olabilirdi lakin bunu nasıl hazırlayacağız diye epeyce düşündük. Bizler mimarlık fakültesi öğrencileriydik ama bizim bildiğimiz çizim programlarıyla bu işi yapmak çok sıkıntılı. Bismillah dedik ve başka çare olmadığını anladığımız için bildiğimiz çizim programlarıyla zor da olsa bu amatör çalışmayı çıkardık.

Karar verme, hazırlama ve baskı sürecinde o kadar sıkıntıyla karşılaştık ki, bir ara acaba yapmamamız mı gerekiyor bu kadar aksilik oluyor diye de düşündük ama vazgeçmedik ve Elhamdulillah kitabı bastırdık ve satışa başladık.

Sonrasında önümüzdeki kapılar bir bir açılmaya başladı çok şükür.

Hatta bazen o kadar ilginç şeyler yaşadık ki bu da bizi azimlendirdi. Bazen hayal kırıklığı yaşadık bazen üzüldük bazen sevindik ama hep şükrettik ve vazgeçmedik.

Şu an ise kuyu için gereken miktarın yarısından fazlasını topladık çok şükür. Başta gözümüzde büyüttük bu miktarı ama büyütülecek bir şey değilmiş anlaşılan.

Bundan sonra…

Bundan sonra ise bu tadı alan insanlar rahat durmaz tabii ki. Temalı bir boyama kitap hazırlayacağız , ilki amatör bir çalışma idi lakin bunda biraz daha tecrübeli olacağız ve bu seferki hedefimiz ya yine su kuyusu olacak veya mescid inşALLAH..

Sözün özü…

Karar vermek, yılmamak gerek. Tevekkül ile bütün kapılar açılıyor ve sizi bambaşka duygular içine sürükleyen bir şey çıkıyor ortaya. Yapamayız üstesinden gelemeyiz demesin kimse, yapılıyor inanın.

Allah-u Teala sadece bizim bu yola girmemizi ve azmetmemizi istiyor zaten nasip edecek olan O, kendiliğinden açılıveriyor tüm kapılar O’nun izni ile..Selametle…

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021