İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İTÜ'lü Gönüllülerimiz Afrika'ya cansuyu veriyor
İTÜ'deki gönüllülerimiz Kamerun'a su kuyusu açtırıyorlar.
Türkiye 29.05.2012

İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüleri iyiliği yaymak adına tüm Türkiye’de çalışmalarına devam ediyor. Üniversitelerdeki gönüllülerimizin sayısı gün geçtikçe artarken her gönüllü grubu yepyeni bir iyilik yapmak için harekete geçiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki İHH gönüllüsü öğrenciler Afrika’da; Kamerun’da su kuyusu açtırmak için boyama kitabı çizimleri yaptılar ve yayımladıkları kitaptan elde ettikleri gelir ile su kuyusunun yarı ödemesini gerçekleştirdiler.

Binlerce boyama kitabı için de kolları sıvayan gönüllülerden Selma Sağlam “Neden su kuyusu ve neden Afrika?” başlıklı bir değerlendirme yazısı yazdı ve kendilerini harekete geçiren etkenleri sıraladı:

Neden su kuyusu ve neden Afrika?

Duyarsızlaşmak en çok korktuğumuz şeydi.

Birileri en temel ihtiyaçlarını karşılayamazken birileri keyif içinde yaşamamalıydı diye düşünüyoruz…

Hep eleştirdiklerimizden bir farkımız olmalıydı en azından bu yol üzere olmalıydık.

İçimizde bir yerlerde kalmış merhametimiz ve vicdanımızın sesi cılız da olsa bunu haykırıyordu. Tv, gazetelerde ve internet ortamında Afrika’da neler yaşandığından haberdardık ve buraya yönelmemiz gerektiğini düşündük.

Bu şekilde bu su kuyusu açma işini düşünmeye başladık ve karar verdik.

Hazırlama Süreci

Bizler çoğunluğu üniversite öğrencisi olan bir grubuz ve bu meblağı toplamamız malum çok sıkıntılı olacaktı.

Grubumuz içinde bulunan bir öğretmenden ise boyama kitabı fikri geldi. Evet boyama kitabı olabilirdi lakin bunu nasıl hazırlayacağız diye epeyce düşündük. Bizler mimarlık fakültesi öğrencileriydik ama bizim bildiğimiz çizim programlarıyla bu işi yapmak çok sıkıntılı. Bismillah dedik ve başka çare olmadığını anladığımız için bildiğimiz çizim programlarıyla zor da olsa bu amatör çalışmayı çıkardık.

Karar verme, hazırlama ve baskı sürecinde o kadar sıkıntıyla karşılaştık ki, bir ara acaba yapmamamız mı gerekiyor bu kadar aksilik oluyor diye de düşündük ama vazgeçmedik ve Elhamdulillah kitabı bastırdık ve satışa başladık.

Sonrasında önümüzdeki kapılar bir bir açılmaya başladı çok şükür.

Hatta bazen o kadar ilginç şeyler yaşadık ki bu da bizi azimlendirdi. Bazen hayal kırıklığı yaşadık bazen üzüldük bazen sevindik ama hep şükrettik ve vazgeçmedik.

Şu an ise kuyu için gereken miktarın yarısından fazlasını topladık çok şükür. Başta gözümüzde büyüttük bu miktarı ama büyütülecek bir şey değilmiş anlaşılan.

Bundan sonra…

Bundan sonra ise bu tadı alan insanlar rahat durmaz tabii ki. Temalı bir boyama kitap hazırlayacağız , ilki amatör bir çalışma idi lakin bunda biraz daha tecrübeli olacağız ve bu seferki hedefimiz ya yine su kuyusu olacak veya mescid inşALLAH..

Sözün özü…

Karar vermek, yılmamak gerek. Tevekkül ile bütün kapılar açılıyor ve sizi bambaşka duygular içine sürükleyen bir şey çıkıyor ortaya. Yapamayız üstesinden gelemeyiz demesin kimse, yapılıyor inanın.

Allah-u Teala sadece bizim bu yola girmemizi ve azmetmemizi istiyor zaten nasip edecek olan O, kendiliğinden açılıveriyor tüm kapılar O’nun izni ile..Selametle…

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022