İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İyiliğin hikayesini çektiler
İHH İnsani Yardım Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenledikleri ortaokul ve liseler arası İyilik Olsun Video Yarışması’nın kazananları, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
21.05.2019

İHH İnsani Yardım Vakfı, İyilikte Yarışan Sınıflar Kampanyası’nın altıncı yılı dolayısıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte “İyilik Olsun” sloganıyla kısa video yarışması düzenledi. Ortaokul ve liseler arası düzenlenen yarışmada, dereceye giren ilk üç kişiye çeşitli hediyeler verildi. Yarışmayla birlikte toplamda 6 kişi ödüllendirildi. Yarışmaya; kurmaca, belgesel, animasyon, deneysel, viral ve vlog türlerinde hazırlanan filmlerle katılım sağlandı. Çok sayıda video, jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Türkiye’nin farklı illerinden ve okullarından 10 aday finale adını yazdırdı.

odul.jpeg

Ödüller sahiplerini buldu

Düzenlenen ödül töreninde, Güngören İstanbul Ticaret Odası Kız Anadolu İHL öğrencisi Z. Sude Erilli “Çiçekler Susayınca” adlı klibiyle birinciliği, İzmir Konak Gültepe Nenehatun Çok Programlı Anadolu Lisesi’nden Fatma Baran “Diğerkam” isimli klibiyle ikinciliği ve Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İHL öğrencisi F. Betül Türkmen de üçüncülüğü elde etti.

Misyon ödüllerini ise; “İyilik Günüm” başlıklı videosuyla Özel İstanbul Medeniyet Ortaokulu’ndan Zümra Elif Akçay, “Atom” isimli videosuyla Giresun Mimar Sinan Anadolu Lisesi’nden Bengisu Koca ve “Mor Menekşe” adlı klibiyle Fatih İmam Hatip Ortaokulu’ndan Dila Korkut almaya hak kazandı.

Yarışmanın jüri üyeliğini; Yazar ve İHH Yapımları Danışmanı Yusuf Kaplan, Senarist - Yönetmen Mehmet Bozdağ, Yazar - Yönetmen Abdülhamit Güler, Yönetmen Orhan Dede, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Ziya Gökçek, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Özkır ile Sanatçı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zafer Topaloğlu yaptı.

Ödüller, İstanbul Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahipleri ile buluştu. Törene, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Yavuz Dede, İHH Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

resat.jpeg

“İyilik, geleceğinizi aydınlatacak”

Törende konuşan İHH Yetimlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Başer, öğrencilere rehberlik eden öğretmenlere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Reşat Başer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sanıyorum finalistlerimiz çok heyecanlı. Çünkü mazlumların yüreğine dokunan her çalışma her an her dakika öyle kıymetlidir ki siz bu gayreti eğitiminize devam ederken ortaya koyuyorsunuz. Emektar kardeşlerimiz, burada alacakları ufak ödülle değil gelecekte görecekler inşallah. Çünkü kliplerde işlediğiniz iyilik geleceğinizi aydınlatacak. Bu çalışma öğrencilerimizin umudunu ve ümitlerini açacaktır.”

ic.jpeg

“Bu gayret kesinlikle küçümsenemez”

Reşat Başer’in ardından İHH Başkan Vekili Yavuz Dede konuştu. Yavuz Dede, şunları söyledi:

“Her ne kadar burada 10 filmi görsekte 48 adet katılım vardı projeye. Her biri ayrı ayrı emek verdiler. Biz her ne kadar burada seçilenlere ödül vereceksek de katılımcı herkesin kendisine, ailesine ve sınıfına çok büyük katkılar sağlayacaktır. İster birinci olun, ister ödül almadan gidin yapmış olduğunuz çalışmanın hem Allah katında hem de kendi geleceğinize katkısı olacağına inanıyorum. O nedenle esasında ben herkesi birinci olarak ödüllendirmek isterdim. Ama tabi ki burada bir sıralama yapmamız gerekiyor. Sizlerin iyilik adına göstermiş olduğunuz bu gayret kesinlikle küçümsenemez. Çünkü iyilik yapmak kadar iyiliğin yayılmasını sağlamak da o kadar önemlidir.”

mudur.jpeg

“Sanatı hep ihmal ettik”

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı: “Çok güzel bir buluşmadayız. Bizler çok mutluyuz bu projeye paydaş olmaktan ötürü. 2023 vizyonumuz çerçevesinde kültüre meraklı ve ahlaklı çocuklar yetiştirme hedefiyle çalışıyoruz. Sanatı hep ihmal ettiğimizi konuşuyorduk. Şimdi burada icra ediyoruz. İyilik olsun çalışmasının bu anlamda çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmanın bugüne ve yarına çok fazla faydası olacağını düşünüyorum. Bu çalışma sosyal sorumluluğun da bir göstergesi. Katılım sağlayan öğretmenlerimize, meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.”

yusuf.jpeg

“Hayalleriniz yoksa boşuna yaşıyorsunuz”

Yazar ve İHH Yapımları Danışmanı Yusuf Kaplan: “Hayalleri olmayanlar, başkalarının hayallerinde yaşarlar. Hayalleriniz yoksa boşuna yaşıyorsunuz demektir. Fatih, 9 yaşına gelince İstanbul’un fethetme hayaliyle yaşıyor. Kendinizi yetiştireceksiniz. Bizim kendimizi keşfetmeye ihtiyacımız var. 3 - 4 arkadaş bir araya gelip bir film çekebildiğiniz zaman sıradan insanlar olmadığınızı ispatlamış olacaksınız. ABD, tüm dünyayı Hollywood ile sömürüyor. İHH bizim son 25 yılda yaptığımız en güzel iş. Dünya haritası üzerinde her hangi bir yere parmak basın. Biz İHH ile oradayız. Açe’de, Patani’de, Kafkaslar’da, Balkanlar’da biz varız. Kimsenin ilgilenmediği insanlarla, ötelenmişlerle, yetimlerle biz İHH ile ilgileniyoruz. Türkiye, dünyanın ruhudur, mazlumların umududur, zorbaların kabusudur. Bin yıl o nedenle biz yönettik dünyayı.

Recep Tayip Erdoğan’ın hasta olduğu bir dönemdi. İHH ile Sri Lanka’ya gittik. Bir dağ köyüne vardık. Yol çok zorluydu. Ve biz gideceğiz dedik. Çocuklar bizi bekliyordu çünkü. Hem yetim hem öksüzler için okul açacaktık. İlk karşılaştığım çocuk bana şunu sordu: Tayyip Erdoğan’ın sağlığı nasıl? Demek ki biz bir ruh vermişiz. Yetişmek istiyorsanız, kendinizi, İHH’yı ve Türkiye’yi ciddiye alın.”

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022