İHH İnsani Yardım Vakfı
Kadınlar Gazze'nin özgürlüğü için yola çıktılar
Dünyanın farklı coğrafyalarından bir araya gelen kalbi Filistin ve Gazze için çarpan kadınlar, İsrail’in uyguladığı kanunsuz Gazze ablukasına dikkat çekmek ve ablukayı kırmak için iki gemiyle yola çıktılar.
26.09.2016

Kadınlar, 14 Eylül’de İspanya Barselona’dan Amal-Hope ve Zaytouna-Oliva adlı gemilerle Gazze’ye doğru yola çıktılar. Organizasyon İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da içinde olduğu Özgürlük Filosu Koalisyonu (Freedom Flotilla Coalition-FFC) tarafından düzenleniyor.

Organizasyona Türkiye’den  İHH İnsani Yardım Vakfı’nı temsil eden Mavi Marmara’da İsrailliler tarafından şehit edilen Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu katılıyor.

Topçuoğlu gemiye bineceği Sicilya’ya ulaştı. Messina’da yapılacak organizasyonlarından ardından kadınlar, Gazze için yelken açacak.

img-20160925-wa0005.jpg

Dünyanın farklı ülkelerinden tanınmış kadın milletvekili, sanatçı, yazar, akademisyen, fotoğrafçı, gazeteci, sporcu ve aktivistlerden oluşan iki gemi Gazze’ye uygulanan kanunsuz ablukayı dünya kamuoyu gündemine getirmeyi ve kırmayı amaçlamaktadır. Gemi kaptanlarının da kadın olduğu ve sadece kadın yolculardan oluşan organizasyona Türkiye’den Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu da katılıyor. Tekvando sporunda eşi gibi sayısız Türkiye ve dünya şampiyonlukları olan Topçuoğlu, eşinin uğrunda şehit edildiği Gazze’nin özgürlüğü için yola çıkmak için Sicilya’ya ulaştı. Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun organizasyonunda Türkiye ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nı temsil eden Topçuoğlu Sicilya’da Barselona’dan yola çıkan gemiye binerek Gazze’ye doğru yola çıkacak.

Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlanda barış aktivisti Mairead Maguire, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi Milletvekili Marama Davidson, ABD'den oyun yazarı ve senarist Naomi Wallace, Norveçli akademisyen ve aktivist Gerd von der Lippe, Kanada'dan öğretim üyesi Marilyn Porter gibi isimler gemide bulunanlardan sadece birkaçı.

img-20160925-wa0032.jpg

Kadınlar, bu organizasyonla Gazze ve Filistin’deki çok zor şartlar altında yaşayamaya çalışan kadınların Gazze’deki yasadışı ablukaya karşı mücadelelerine dikkat çekmek istiyor. Çoğu 20 yaşın altında olan 1.5 milyondan fazla insan İsrail işgali altındaki Gazze’de var olmak için mücadele veriyor. İsrail, uluslararası hukuka karşı gelmeye devam ediyor. Araştırmalara göre Gazze tahmini olarak 2020 yılında yaşanmaz bir yer olacak. Bu insanlığa karşı işlenmiş inkar edilemez bir suçtur. Kadınlardan oluşan iki gemi İsrail’in uyguladığı ablukayı kırmak amacıyla yola çıktılar. Kadınlar 14 Eylül’de Gazze ile kardeş şehir olan Barselona’dan İsrail’in uyguladığı kanunsuz Gazze ablukasını kırmak için Gazze’ye yelken açtı. Gemiler Fransa’ya uğradıktan sonra son durakları olan Sicilya’ya ulaştılar. Buradaki organizasyonlardan sonra gemiler Gazze için yola çıkacaklar.

Kadınlar İsrail’in uyguladığı kanunsuz Gazze ablukasına dikkat çekiyor

kadinlar-gemisi.jpg

Dünyanın farklı coğrafyalarından bir araya gelen kadınlar gemilerin yola çıkmasıyla birlikte Gazze’de ve Batı Şeria’da Filistinli kadınların ablukaya karşı verdiği mücadeleye dikkat çekmeyi amaçlamaktalardır.

Gazze son yıllarda İsrail ablukası altındadır. İsrail, kuşatma altındaki nüfusa sayısız saldırı düzenlemiş, onların hayatlarını kâbusa ve daimi bir zorluğa çevirmiştir. Fiziksel savaş Gazze’nin sadece ekonomisini, pazarlamasını ve toprağını işgal etmemiş ayrıca evlerine, ailelerine, okullarına, ulusal kütüphanelerine ve müzelerine çok büyük zarar vermiştir. Ülkenin medeniyetini, mirasını, kültürünü, anılarını ve ümitlerini ortadan kaldırmıştır.

Özgürlük Filosu Koalisyonu, yaptıkları organizasyonlarla dünyanın dikkatini Filistinlilerin mücadelelerine ve direnişlerine çekmeye çalışıyor. Kadınlardan oluşan gemiler sadece İsrail ambargosuna meydan okumayı değil ayrıca Filistinlilere bir umut mesajı vermek ve dayanışma göstermeyi amaçlamaktadır. Kadınların, erkeklerin, sivil toplum kuruluşları ve grupların, kadın topluluklarının ve dünya çapındaki kurumların desteği ile ilgili organizasyon gerçekleştiriliyor.

Özgürlük Filosu Koalisyonu, birçok ülkenin sivil toplum kuruluşları ve girişimcilerinden oluşmaktadır. Yasadışı ve insanlık dışı İsrail’in Gazze ablukasına yıllardır meydan okumakta ve abluka şartsız bir şekilde kaldırılana ve Filistin halkı her yerde haklarını geri alana kadar mücadelelerini devam ettirmektelerdir.

kadinlar-gemisi1.jpg

Daha fazla bilgi için organizasyonun web sitesini ve sosyal medya sayfalarını ziyaret edebilirsiniz;

https://wbg.freedomflotilla.org/

https://www.facebook.com/FreedomFlotillaCoalition/

https://twitter.com/gazafflotilla

İlgili haberler
Tümünü gör
Ayrımcılığa dur diyelim!
Ayrımcılığa dur diyelim!
Son günlerde mültecilere ve göçmenlere yönelik artan ırkçı ve ayrımcı söylemlere karşı İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği tarafından ortak kamuoyu duyurusu yayınlandı.
Mülteci
09.05.2022
“Mülteci meselesi siyasi değil insani bir meseledir”
“Mülteci meselesi siyasi değil insani bir meseledir”
Sivil Toplum Kuruluşları, mültecilerin ülkelerine dönmelerine yönelik artan siyasi söylemler ve bazı kesimlerce sürdürülen ırkçı yaklaşımlara ilişkin İHH Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.
Mülteci
28.04.2022
15 Ramazan Dünya Yetimler Günü
15 Ramazan Dünya Yetimler Günü
15 Ramazan Dünya Yetimler Günü, yetim çocuklara yönelik farkındalığın artırılması amacıyla bu sene dokuzuncu kez idrak edilecek. Anlamlı günde, Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli etkinlikler, hediye dağıtımları ve iftar programları gerçekleştirilecek.
Ramazan, Yetim
15.04.2022